بدهی میلیاردی خودروسازان ایران به رنو

در شرایطی که تولید محصولات رنو در ایران شرایط مناسبی ندارد و تنها میتوان به «صفر نبودن» آن دلخوش بود، خبر میرسد خودروسازان کشور بدهی هنگفتی به این شرکت فرانسوی دارند.


به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، به گفته یک منبع آگاه، حجم بدهی خودروسازان ایرانی به رنو چند صد میلیارد تومان است و از پس همین بدهی بزرگ، تولید تندر – 90 و مگان در جاده مخصوص به پایینترین سطح خود در این روزها رسیده است. گفته میشود تنها یکی از دو خودروساز بزرگ کشور رقمی معادل 400 میلیارد تومان به رنو بدهکار است که بدهی چشمگیری به حساب میآید.
رنوی فرانسه در حال حاضر تندر – 90 و مگان را در خودروسازی ایران به تولید میرساند که اولی مشترکا در ایران خودرو و پارس خودرو تولید میشود و دومی فقط میهمان پارس خودرو است.
تندر و مگان در سه ماه نخست امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افت شدید تولید روبهرو بودند و ایران خودرو و پارس خودرو نتوانستهاند تعهدات مربوط به این دو محصول را انجام بدهند.
این در شرایطی است که رنو چندی پیش با ارسال نامه ای به انجمن قطعه سازان ایران، از دشواریها و مشکلات مالی اش صحبت به میان آورد و ابراز امیدواری کرد که در آینده و با بهبود شرایط، وضع تولید تندر و مگان به حالت عادی برگردد. در حال حاضر نه مگان و نه تندر هیچ کدام شرایط تولید مناسبی ندارند و اگرچه گفته میشود تیراژ روزانه شان «صفر» نیست، اما به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد.
به گزارش دنیای اقتصاد، قیمت این دو خودرو نیز به دلیل تیراژ اندک و همچنین بالا رفتن نرخ ارز همچنان بالا است، به نحوی که تندر – 90 فول در حال حاضر حدود 35 میلیون تومان قیمت دارد و مگان نیز خودرویی 88 میلیونی در بازار به حساب میآید.