رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: پراید همچنان بی کیفیت ترین خودرو و از میان خودروهای مونتاژ شده و 206 و تندر 90 بهترین های تولید خودرو ایران هستند.
به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، نظام الدین برزگری ظهر یکشنبه در حاشیه افتتاح مجموعه آزمایشگاهی فلزی، ساختمانی، شیمی، برقی و الکترونیک اداره کل استاندارد فارس در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالات خبرنگار مهر، در خصوص وضعیت کیفیت خودروهای تولید داخل تاکید کرد: 55 استاندارد خودرویی در کشور وجود دارد که از این میان 51 استاندارد در بحث ایمنی و عملکرد خودرو و چهار استاندارد نیز در خصوص آلایندگی مطرح شده است.
وی افزود: در سال 89 اسامی خودروهای بدون کیفیت را اعلام کردیم که البته برخی از این نواقص و مشکلات برطرف شد اما آخرین مهلتی که به گروه خودرو سازی دادیم اول تیر ماه سال جاری بود که این خودروها به حداقل استاندارد لازم برسند.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به حداقل استاندارد در خودرو های تولید داخل تصریح کرد: داشتن دو کیسه هوا برای راننده و سرنشین جلو اولین اولویت برای استاندارد ایمنی خودروهای تولید داخل بود.
برزگری در پاسخ به سئوال دیگر مهر، که "به چه دلیل اینگونه خودروها پلاک شده اند" یادآور شد: با هماهنگی های انجام شده در حال حاضر 80 درصد خودرو های تولید داخل دارای دو کیسه هوا هستند و قرار بر این شده که 20 درصد باقیمانده نیز تا پایان شهریور ماه استاندارد اولیه را داشته باشند.
وی ادامه داد: تحریم ها و عدم توانایی در تامین کیسه هوا باعث شده که 20 درصد تولیدات باقی بماند.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه استاندارد کارخانه ای در سراسر کارخانه های خودرو سازی دنیا رعایت می شود، گفت: امروز کارخانجات بزرگ خودرو سازی دنیا استاندارد کارخانه ای را رعایت می کنند زیرا این نوع از استاندارد مهمتر از استاندارد های ملی است در حالیکه این بحث در کشور ما وجود ندارد.
وانت پراید تایید استاندارد ندارد
برزگری در خصوص استاندارد خودرو وانت پراید تاکید کرد: این خودرو هنوز به تولید انبوه نرسیده و از طرفی ما نیز آن را تایید نکردیم.
وی افزود: به طور حتم زمانیکه این خودرو بخواهد وارد بازار ایران شود باید استاندارد لازم را داشته باشد.
محیط زیست استاندارد آلایندگی بنزین یورو4 را بررسی کند
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار مهر، در خصوص بنزین یورو4 و سرعت تبخیر این نوع از بنزین، گفت: وزارت نفت پس از بازسازی و نوسازی مجموعه های پالایشگاهی خود موفق به ساخت این بنزین روز دنیا شد که طی چند مدت گذشته توزیع آن نیز آغاز شده است.
برزگری تاکید کرد: وضعیت آلایندگی این نوع از بنزین را محیط زیست باید بررسی کند که به طور حتم قبل از توزیع این کار انجام شده است.
وی ادامه داد: استاندارد بنزین یورو 4 با سازمان بهینه سازی مصرف سوخت و محیط زیست کشور است.