توزیع بنزین ایرانی از همان ابتدا با حرف و حدیثهای زیادی همراه بود.

به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، آلودگی بیش از حد بنزینها، مغایرت با خودروهای تولید داخل و فرسوده كردن سیستم سوخت خودروها، آلوده شدن بیش از اندازه هوا از زمانی كه بنزینهای تولید داخل به جایگاههای بنزین راه پیدا كرد و افزایش مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا از جمله اتهاماتی است كه به بنزینهای ایرانی وارد شده و تاكنون نیز هیچ توجیه قابل قبولی برای رد این اتهامات ارائه نشده است.
تهران امروز نوشت: روز گذشته یوسف رشیدی، مدیرعامل شركت كنترل كیفیت هوای تهران از وجود «تركیبات سرطانزا» به عنوان افزودنی سوخت در بنزینهای تولید داخل خبر داد و گفت: پتروشیمی تولید كننده تركیباتی همانند بنزن، تولوئن و زایلن است كه این تركیبات سرطانزا است، بنابراین با توجه به اظهارات مدیرعامل شركت پتروشیمی مبنی بر تامین بنزین پالایشگاهها، وزارت نفت رسما از تركیبات سرطانزا به عنوان افزودنی سوخت استفاده میكند.
طی سالهای گذشته كه آلودگی هوای شهرهای بزرگ و تهران به مرز بحران نزدیك شد، انگشت اتهام به سوی بنزینهای تولید داخل كه گفته میشد دارای مقدار زیادی آلودگی است نشانه رفت، سال 89 و بعد از آلودگیهای شدید تهران و كلانشهرها این موضوع جدیتی بیشتری یافت.
روز 16 آذر همان سال محسن نریمان، نایب رئیس فراکسیون عمران با اشاره به این نكته كه آلودگی هوای تهران روال غیر عادی دارد، گفت: تولید بنزین غیراستاندارد از یک طرف و از طرف دیگر بها ندادن به طرحهایی که برای توسعه مترو در نظر گرفته شده است موجب تشدید آلودگی هوا شده است.
به گفته وی بنزینهای غیر استانداردی که در تهران استفاده می شود موجب افزایش آلودگی هوا شده است.
بنزینهایی كه سلامت را نشانه رفتهاند
موضوع بنزینهایی كه آلودگی تولید میكنند به همین جا ختم نشد، وعده تولید بنزین یورو4 از وعدههایی بود كه امسال محقق شد اما همچنان بر آلوده بودن آنها تاكید میشود.
]ندی قبل معاون وزیر نفت در اظهاراتی گفته بود: «برای این كه كمكی برای پالایشگاه اراك داشته باشیم، اكتان افزا را از پتروشیمی برای احتیاط میگیریم.» همین موضوع باعث شد تا سلامت بنزینهایی كه در داخل تولیدو به عنوان یورو 4 عرضه میشود زیر سوال برود. بنزینهایی كه گفته میشود آلودگی كمتری تولید میكنند.
روز گذشته یوسف رشیدی، مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به تركیباتی كه در بنزینهای یورو4 استفاده میشود،آنها را سرطانزا معرفی كرد و گفت: به هیچ عنوان نمیتوان از تركیباتی همانند بنزن، تولوئن و زایلن به عنوان سوخت و یا افزودنی بنزین نام برد زیرا همانطور که بارها متخصصان محیط زیست و وزارت بهداشت اعلام کردهاند این ترکیبات سرطانزا هستند و برا ی سلامت مردم خطرات بسیاری دارند.
به گفته وی این تركیبات اگر چه ممكن است موجب احتراق بهتر سوخت و بنزین شود اما در تمام دنیا استفاده از آنها به دلایل مشكلاتی كه برای سلامت مردم به بار میآورد به عنوان افزودنی به سوخت و یا اكتانافزا ممنوع است. مدیرعامل شرکت كنترل كیفیت هوای تهران با اشاره به هشدار متخصصان در خصوص وجود مواد سرطانزا در بنزین گفت: این موضوعی است كه شركت نفت هرگز زیر بار آن نرفت اما مدیرعامل شرکت پتروشیمی و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران رسما اعلام کردهاند که پالایشگاهها در حال حاضر اکتان افزای بنزین را از پتروشیمی می گیرند.
مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران تصریح کرد: البته ممکن است منظور مسئولان وزارت نفت از اکتانافزا و کمک کننده به سوخت ماده ای دیگر غیر از این حلالهای صنعتی و ترکیبات سرطانزا باشد که هیچ نامی از آن برده نشده است.
به اعتقاد وی، مسئولان وزارت نفت باید به افکار عمومی توضیح دهند که از چه محصولی از پتروشیمیها که غالبا در تمام دنیا حلال های صنعتی تولید می کنند به عنوان افزودنی به بنزین استفاده می شود و تا چه اندازه سلامت مردم در نظر گرفته می شود.
یورو 4 نمیخواهیم، تبخیرش بالاست
رشیدی تنها فردی نیست كه سلامت بنزینهای یورو 4 را زیر سوال میبرد.
چندی قبل بیژن حاج محمدرضا، رئیس اتحادیه جایگاهداران با بیان انصراف بعضی جایگاهداران از عرضه بنزین یورو 4 علت آن را فرار بودن بیش از حد این بنزین و خسارات مالی به جایگاهداران عنوان كرده بود.
وی در گفتوگو با صبح اقتصاد گفته بود: بهدلیل اینکه در شروع توزیع و ادامه آن با عجله عمل شده، بنزین تولید شده در پالایشگاه بهصورت داغ از طریق خط لوله به انبارهای ذخیره سازی که فعلا انبار ری است منتقل شده و بدون سکون در انبار بلافاصله به محل های عرضه ارسال می شود.
این در حالی است كه فرآورده نفتی تولید شده بایستی 72 ساعت در سکون باقی بماند تا تبخیر اصلیش صورت گرفته و بخارات اضافی آن خارج شود، از طرفی دیگر اختلاف ارتفاع انبار ری با مجاری عرضه در شمال تهران مثلا در تجریش به 2 هزار پا می رسد که این اختلاف ارتفاع نیز عامل اصلی افزایش تبخیر بنزین است.
حاج محمدرضا با بیان اینکه عدم اطلاع رسانی مناسب به مردم خسارت به سرمایه های عمومی را در پی دارد، گفته بود: مردم اطلاعات فنی در خصوص نوع بنزین و اثرات آن ندارند و از سویی دیگر خودروسازان اعلام کردهاند پول و ارز کافی برای تبدیل موتور خودروها و تنظیم آن برای مصرف بنزین یورو 4 ندارند که میزان تاثیرات بنزین یورو4 بر خودروهای فعلی و ادامه این مسیر برای مردم نیاز به اطلاع رسانی مناسب دارد.
بنزینهای یورو4 سرطانزا نیست!
گفتههای رشیدی اما عكس العمل رئیس هماهنگی و كنترل تولید شركت پالایش و پخش فرآوردههای نفتی را به همراه داشت.
سید علی مومنی در گفتوگو با مهر با اشاره به این نكته كه یكی از با كیفیتترین بنزینها در بین كل كشورهای خاورمیانه و حتی دنیا در ایران تولید میشود، گفت: با آغاز عرضه بنزین با استاندارد یورو 4 اتحادیه اروپا در تهران و برخی از کلانشهرهای کشور حتی میزان عدد اکتان ارتقا یافته است و هم اکنون بنزین با استاندارد یورو چهار با اکتان بالای 90 جایگزین بنزین معمولی با اکتان 87 شده است.
وی كه ظاهرا از شفافسازیهای مدیرعامل شركت كنترل كیفیت هوای تهران به شدت دلخور شده است تاكید كرد كه احتراق بنزین همیشه باعث آلایندگی میشود و مسئولان باید به جای انتقاد از استاندارد بنزین تولید داخل با فرهنگسازی و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی زمینه مدیریت مصرف این فرآورده نفتی را فراهم كنند.
به نظر میرسد موضوع حمل و نقل عمومی و اقدامات مثبت شهرداری تهران در خصوص افزایش حمل و نقل عمومی باعث نارضایتی مسئولان در دولتهای نهم و دهم شده است.
سیاسی كاری دولت در نپرداختن سهم حمل و نقل عمومی به شهرداری تهران كه باعث شد این نهاد اجتماعی یك تنه بار حمل و نقل عمومی كلانشهر پایتخت را به دوش بكشد این توهم را در مسئولان ایجاد كرده كه با فرافكنی میتوانند كم كاریهایی كه در این زمینه شده را مخفی كرده و از زیر بار مسئولیت شانه خالی كنند.
به نظر میرسد سید علی مومنی كه طرح توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی را مطرح كرده، تاكنون نه تنها از این ناوگان استفاده نكرده بلكه به هیچ عنوان نیز در جریان اقدامات شهرداری تهران مبنی بر گسترش ناوگان حمل و نقل عمومی تهران نیست و آنچه در ذهن ایشان از ناوگان حمل و نقل عمومی است تمام آن چیزی است كه از 8 سال گذشته به قبل در خاطر دارند و متوجه تغییرات عظیمی كه شهرداری در سیستم حمل و نقل عمومی به وجود آورده نشدهاند.
آنچه مسلم است این كه با فرافكنی نمیتوان بر آلوده بودن بنزینهایی كه گفته میشود سرطانزا است، سرپوش گذاشت و نتیجه تكذیبیههایی كه معمولا با شدت هر چه تمامتر اعلام میشود در مدت زمان كوتاهی مهر تاییدی است كه بر این تكذیبیهها میخورد و در نهایت مردم میمانند و مسئولانی كه به تنها چیزی كه فكر نمیكنند سلامت شهروندانی است كه گفته میشود سالانه 5 هزار نفر از آنها بر اثر آلودگی هوا جان میسپارند و هیچ كس نیز مسئولیت كم كاریهایی كه در این زمینه میشود را بر عهده نمیگیرد و هر ساله باید شاهد آلودگی روز افزون هوا در شهرهای بزرگ باشیم بدون این كه مسئولان اقدام مثبتی برای كم كردن این آلودگی انجام دهند.