تراز مالی ایران خودرو تصویب شد

مجمع عمومی عادی سالانه شركت ایران خودرو منتهی به 30 اسفند ماه سال 91 با حضور بیش از 75درصد صاحبان سهام درسالن اجتماعات ساپكو برگزار شد.

به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، در این مجمع نمایندگان سازمان های حسابرسی و بورس و هم چنین مدیران عامل شركت های تابعه به همراه جمع كثیری از كارگران، كاركنان و سهامداران شركت ایران خودرو حضور داشتند.
در ابتدای این مجمع شیخی به عنوان نماینده شركت سرمایه گذاری سمند ریاست جلسه را برعهده گرفت و علی رضا عسكری مارانی نماینده شركت سرمایه گذاری ملی ایران به عنوان ناظر در جایگاه هیات رئیسه مجمع قرار گرفت. هم چنین مهدی محمد رضایی به عنوان نماینده سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در هیات رئیسه مجمع حضور یافت. علی مهری معاون اقتصادی ایران خودرو نیز دبیر جلسه مجمع عمومی بود.
در آغاز نشست مجمع محمدرضا نصرت نظامی مدیر سرمایه گذاری و اوراق بهادار ایران خودرو گفت: وجه تمایز این مجمع با مجمع سال گذشته بازهم در خصوص افزایش میزان سرمایه شركت از مبلغ 882 میلیارد تومان به 960 میلیارد تومان است.
وی تاكید كرد: هیات مدیره شركت با اختیارات برگرفته از مجمع عمومی فوق العاده مورخ 29 تیر ماه 1390 موضوع افزایش سرمایه شركت را در دستور كار خود قرارداده و موفق شده بود تا مرحله اول طرح افزایش سرمایه شركت را در همان سال به اجرا درآورد. در این مرحله سرمایه شركت از مبلغ 630 میلیارد تومان به 882 میلیارد تومان افزایش یافت. این افزایش به مبلغ 252 میلیارد تومان و معادل 40 درصد و از محل سود انباشته می بود كه در مجمع پیشین نیز به آن اشاره شد.
لیكن در سال گذشته هیات مدیره مرحله دیگری از این طرح را به اجرا گذاشت، تا سرمایه شركت برای دومین بار در دو سال اخیر افزایش یابد.
نصرت نظامی خاطر نشان ساخت: محل تامین این مرحله از افزایش سرمایه، سود انباشته، مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی می بود، از همین رو آگهی پذیره نویسی سهام از پنجم اسفند 1391 شروع و به مدت 60 روز تا چهارم اردیبهشت 1392 ادامه داشت.
در این مرحله نزدیك به 87 درصد از سهام جدید منتشر شده پذیره نویسی شد و مابقی معادل 102 میلیون سهم در تاریخ های 17 تا 22 تیر ماه از طریق شركت بورس اوراق بهادار پذیره نویسی شد و در این مدت بدون ورود متعهد پذیره نویسی، تماما به قیمت مناسبی به فروش رسید.
در نتیجه، افزایش سرمایه شركت در این مرحله نیز به طور كامل محقق شد و امروز سرمایه شركت ما به 960 میلیارد تومان رسیده و نسبت به دو سال گذشته 50 درصد افزایش داشته است.
وی یاد آورشد: مطالعه روند افزایش سرمایه شركت در سنوات گذشته نشان می دهد، در مدت 45 سال یعنی از سال 1341 تا سال 1386 سرمایه شركت با 620 میلیارد تومان افزایش به 630 میلیارد تومان و تنها در مدت دو سال با 330 میلیارد تومان افزایش به 960 میلیارد تومان رسیده است . این یك واقعیت اقتصادی است كه مشاركت سهامداران در بهبود محیط اقتصادی هر بنگاه حكایت از اعتماد آنان به مدیران بنگاه اقتصادی در اداره مناسب دارایی های خود دارد.
در ادامه جواد نجم الدین مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با اشاره به فضای كسب و كار و محدو دیت ها، موانع و دشواری های یك سال گذشته، برنامه های هیات مدیره برای ارتقای كیفیت، داخلی سازی، تولید محصولات جدبد و توسعه صادرات را تشریح كرد كه مورد استقبال اكثریت سهامداران قرار گرفت.
سپس در این جلسه، نتایج عملكرد شركت تشریح و دلایل كاهش تولیدو فروش اعلام شد.
در ادامه، گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی خوانده شد و در پایان صورت های مالی سال مالی 91 ایران خودرو به تصویب سهامداران حاضر در مجمع رسید. در ادامه، مجمع عمومی صاحبان سهام بار دیگر سازمان حسابرسی را به عنوان بازرس قانونی و حسابرس رسمی انتخاب كرد. هم چنین روزنامه های دنیای اقتصاد و اطلاعات به عنوان روزنامه رسمی شركت انتخاب شدند.