دبیر انجمن قطعات خودرو و نیرو محرکه استان اصفهان وضعیت این صنعت را به دلیل کاهش تولید شرکتهای خودروساز و ورود بیسابقه خودروهای چینی نامناسب دانست و گفت: این شرایط در کنار نبود مواد اولیه، باعث تعطیلی تعدادی از خطوط تولید کارخانه های قطعه سازی شده است.

به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، بهزاد زندیان با انتقاد از تعیین قیمت دستوری برای خودروهای داخلی گفت: قیمت خودرو باید تابع بازار باشد، در این صورت خودروساز تشویق میشود که کیفیت خود را تا حد جهانی افزایش دهد.
وی با اشاره به فراهم بودن زیربنای تولید خودرو در کشور و وجود صنایعی مانند فولاد، افزود: در مدت زمان ۲ تا ۳ سال این صنعت مادر جایگاه خود را در اقتصاد کشور پیدا خواهد کرد همچنین رونق صنعت خودرو اثر مثبتی بر اشتغال زایی و همچنین راه اندازی چرخ دیگر صنایع خواهد داشت.
دبیر انجمن قطعات خودرو و نیرو محرکه استان اصفهان درباره مشکلات قطعه سازان گفت: کاهش تولید شرکتهای خودروساز، قطعه سازان را با رکود روبرو کرده که درکنار ورود بیسابقه خودورهای چینی، این صنعت را در وضعیت نامناسبی قرار داده است.
به گزارش ایلنا، این صنعتگر از پرداخت نشدن مطالبات چند میلیاردی سازندگان قطعه از خودروسازان خبر داد و تصریح کرد: این مسئله کمبود نقدینگی شرکتهای قطعه ساز را به دنبال داشته است و باعث شده آنها نتوانند بدهیهای خود را به موقع پرداخت کنند.
زندیان از دولت منتخب خواست تا در اولین اقدام خود برای سر و سامان دادن به وضع صنعتگران خودرو، مدارای بیشتر بانکها و دستگاههای دولتی با تولیدکنندگان قطعات خودرو را در دستور کار قرار دهد و ادامه داد: شورای پول و اعتبار با کاهش سود بانکی میتواند به پایداری و بقای این صنعت کمک کند، همچنین با دادن تنفس برای بازپرداخت بدهیهای معوق قطعه سازان، فرصتی برای بازسازی به آنها بدهد.
وی؛ ثبات نرخ ارز و تعادل در واردات تعرفه خودرو را از دیگر خواسته های قطعه سازان از دولت یازدهم دانست و گفت: صنعت خودرو وابستگی شدیدی به دیگر خودروسازان در جهان دارد و بهبود روابط با دیگر کشورها موجب پیشرفت صنعت خودرو خواهد شد.