این که چرا تعمیرکاران خودرو در آمریکا قیمت های متفاوتی را برای خدمات مشابه تقاضا می کنند موضوع تحقیقات مدرسه عالی مدیریت در نورث وسترن کلاگ بوده است.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پارس تیونینگ به نقل از سایپانیوز، سه شرایط مختلف برای انجام این تحقیقات در نظر گرفته شد: در وضعیت اول مشتری به تعمیرکار می گفت که قیمت ها را به صورت اینترنتی جست و جو کرده است، در وضعیت دوم مشتری به دلیل عدم اطلاع از میزان خسارت هیچ نظری در مورد هزینه ها نداشت و در وضعیت سوم مشتری به دلیل عدم اطلاع تصور می کرد تعمیر خودرواش هزینه گزافی دارد.
تعجبی ندارد که نتایج این تحقیق نشان داد در وضعیت سوم یعنی وقتی مشتری چه زن و چه مرد تصور بالایی از هزینه ها داشته، تعمیرکار هم قیمت بالا داده است. اما در دو وضعیت دیگر تفاوت چشمگیری بین مشتری زن با مرد وجود داشته است. در مورد مردان چه آنان که در اینترنت جست و جو کرده بودند و چه آنان که هیچ ایده ای از هزینه ها نداشتند قیمت پیشنهادی تعمیرکاران در بازار مشابه بوده است اما در مورد زنانی که به تعمیرکار گفته اند هیچ قیمتی در ذهن ندارند، تعمیرکاران راه اجحاف در پیش گرفته اند.
اما این که چرا زنان بیشتر از مردان تقاص بی اطلاعی خود را پس می دهند دلایلی وجود دارد که محققان این تحقیق به برخی از آنها اشاره کرده اند.
تعمیرکاران خودرو ذاتاً با زنان بد نیستند. اما همان طور که تحقیقات نشان می دهد، چه درست و چه نادرست، تصور تعمیرکاران خودرو این است که زنان از مردان در مورد خودرو کمتر می دانند و به همین دلیل با قیمت های بالاتر کنار می آیند. برای همین اگر زنان از خود اطلاعات بیشتری نشان دهند تازه در رده مردانی قرار می گیرند که اطلاعاتشان در مورد خودرو و قیمت تعمیرات پایین است. بنابر این همه چیز برمی گردد به این که ذهنیت مردم از قبل شکل گرفته و فقط زمانی می توان تفاوت ایجاد کرد که این ذهنیت تغییر کند.
در عوض نتایج این تحقیقات یک نکته به نفع زنان هم داشت. اگر مشتریان از تعمیرکاران تقاضای تخفیف داشته باشند تعمیرکاران برای زنان تا 35 درصد و برای مردان تا 25 درصد تخفیف قائل شده اند. عده ای ممکن است این را به حساب نقطه ضعف آقایان در مقابل خانم ها تفسیر کنند اما می توان آن را طور دیگری تفسیر کرد و گفت بالا یا پایین بردن قیمت تعمیر به قدرت چانه زنی و مذاکره بستگی دارد و چون زنان بی چون و چراتر از مردان هزینه تعمیرات خودرو را می پردازند اگر درخواست تخفیف داشته باشند تعمیرکاران بهتر راه می آیند.
بهترین راه برای آن که هزینه اضافه پرداخت نشود این است که چه زن و چه مرد از حقوق خود آگاه باشد و پیش از آن که اقدام به تعمیر کند با پرس و جو و تحقیق قیمت واقعی را پیدا کرده باشد و هنگام انجام کار با اعتماد به نفس و دانش کافی اقدام کند.