Untitled 1

دانلود اپلیکشین موبایل پارس تیونینگ

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: جدی شدن مذاکرات خودروسازان ایرانی و آمریکایی

 1. #1
  اندازه نوشتار

  پیش فرض جدی شدن مذاکرات خودروسازان ایرانی و آمریکایی

  در روزهایی که خودروسازان کشورمان به دنبال شرکایی جدید برای همکاری در تولید خودرو هستند گویا خودروسازان آمریکایی گزینه ای محتمل در «جاده مخصوص» به نظر می رسند چه آنکه شایعه مذاکرات آنها با ایرانی ها باز هم قوت گرفته است.


  به گزارش پارس تیونینگ به نقل از دنیای اقتصاد، پس از توافق هسته ای ژنو بود که رسانه های اروپایی خبر از مذاکرات پنهان نمایندگان خودروسازی آمریکا با ایران دادند و حالا گویا دوباره مذاکراتی در حال انجام است.گفته می شود دو شرکت خودرو ساز آمریکایی تمایل به همکاری با همتایان ایرانی خود دارند.گرچه این خبر به طور رسمی از سوی دو طرف تایید نشده اما بعید نیست شریک آینده خودروسازی ایران خودروسازانی از این کشور باشد.

  درحالیکه مدتها خبری از شایعات حضور خودروسازان آمریکایی در ایران نبود، دوباره این شایعه بر سر زبانها افتاده و گفته میشود مذاکراتی میان نمایندگان دو طرف درحال انجام است. به گفته منابع آگاه، برخی خودروسازان آمریکایی ظاهرا اقداماتی را در «جاده مخصوص» آغاز کرده و در حال انجام مذاکراتی با همتایان ایرانی خود هستند، هرچند هنوز خبری رسمی در این مورد منتشر نشده است. گفته میشود فورد و کرایسلر دو خودروساز آمریکایی هستند که برای حضور در ایران تمایل دارند و این در حالی است که پیشتر اخباری مبنیبر حضور جنرال موتورز (دیگر خودروساز بزرگ آمریکا) نیز در «جاده مخصوص» شنیده میشد.

  البته تا به امروز نه فورد نه کرایسلر و نه جنرال موتورز هیچکدام خبری رسمی ازمذاکره با خودروسازان ایرانی منتشر نکردهاند و ایرانیها نیز واکنش خاصی در این مورد نداشته اند. در واقع همینکه هیچکدام از طرفین مذاکرات خود را نه تایید میکنند و نه تکذیب، خود بر قوت انجام مذاکره میافزاید و هیچ بعید نیست تا چندی دیگر اخباری رسمی در این مورد منتشر شود.

  اما قوت گرفتن شایعه حضور خودروسازان آمریکایی درایران در حالی است که همزمان ایران خودرو نیز اعلام کرده میخواهد شریکی معتبر و غیر فرانسوی برای خود دست و پا کند. ایران خودروییها که به تازگی مذاکراتی مثبت را با پژو داشته و احتمالا تا چندی دیگر شراکتی دوباره را با هم آغاز خواهند کرد بهدنبال شریکی غیر از پژو نیز میگردند و حالا برخی معتقدند شاید این «شریک» آمریکایی باشد. اگر به واقع چنین بوده و ایرانخودرو با خودروسازان آمریکایی مذاکره کرده باشد باید باز هم منتظر واکنش «دلواپسان» بود چه آنکه حضور پژو را بر نمیتابند چه رسد به امثال جنرال موتورز و فورد. «دلواپسان» پیشتر دلواپسی خود را از شراکت دوباره ایران خودرو و پژو ابراز کردهاند و حالا اگر پای خودروسازان آمریکایی وسط بیاید قطعا واکنش تندتری را از آنها شاهد خواهیم بود. حالا این پرسش مطرح میشود که مخالفان پژو و خودروسازان آمریکایی به دنبال چه هستند؟ آیا «دلواپسی» آنها به خاطر گذشته پژو و مسائل سیاسی با آمریکایی ها است یا واقعا چیزی را در قرارداد و همکاری با فرانسویها و آمریکایی ها میبینند که کارشناسان و مذاکره کنندگان خودرویی نمیبینند؟

  داستان پژو را که دیگر همه میدانند؛ شرکتی فرانسوی که طی دو دهه با ایران خودرو شراکت و همکاری داشت اما بهدلیل خرید بخشی از سهامش توسط جنرال موتورز آمریکا رابطهاش را با ایران خودرو قطع کرد. این قطع ارتباط البته به ضرر هر دو طرف تمام شد چه آنکه ایران خودرو به مشکلات زیادی در تولید برخورد و تیراژش به شدت افت کرد و از آن سو پژو نیز بازاری بزرگ و بیدردسر را از دست داد.

  دلیل اصلی رفتن پژو از ایران تحریمها بود وگرنه این شرکت فرانسوی به هیچ وجه راضی به از دست دادن شریکی قانع مثل ایرانخودرو و بازاری بزرگ مثل ایران نبود. طبعا ایرانخودرو و نیز که سالها با پژو کار کرده و سبد محصولاتش پر بود از خودروهای این خودروسازفرانسوی، راضی به جدایی نبود چون سخت میتوانست در شرایط تحریم شریک و همکاری مانند پژو پیدا کند. هر چه بود پژو و ایران خودرو با وجودی که تمایلی به قطع ارتباط نداشتند از یکدیگر جدا شدند تا هر دو روزهای سختی را بدون هم تجربه کنند. حالا بعد از دو سال این دو شرکت دوباره در کنار هم قرار گرفتهاند تا به احتمال زیاد بار دیگر همکاری مشترک شان را آغازکنند. گفته میشود اوایل تابستان فصلی جدید در شراکت ایران خودرو و پژورقم خواهد خورد و این دو پس از دو سال و اندی باز هم در کنار هم زندگی تازهای را آغاز خواهند کرد. این در حالی است که پژو هنوز نیامده با موجی از نگرانی از سوی «دلواپسان» روبهرو شده و آنها (دلواپسان) نگران همکاری دوباره این خودروساز فرانسوی با ایران خودرو هستند. از نظرآنها پژو باید تاوان رفتار گذشتهاش را پس بدهد و در غیر این صورت نباید دوباره میهمان «جاده مخصوص» شود.
  حالا هم اگرچه هنوز اخباری رسمی از مذاکرات خودروسازان آمریکایی با ایرانیها منتشر نشده و به اصطلاح نه به بار است و نه به دار، اما بدون تردید اگر شایعه آمدن آمریکاییها به «جاده مخصوص» به واقعیت تبدیل شود «دلواپسان» باز هم وارد میدان خواهند شد تا به بهانه های مختلف مانع ارتباط بزرگان صنعت خودرو دنیا با شرکتهای خودروساز ایرانی شوند.

  داستان حضور آمریکایی ها در «جاده مخصوص» به اواخر سال گذشته برمیگردد؛ به روزهایی که فضای سیاسی و بین المللی علیه ایران کمی آرام شده و توافق هستهای ژنو این فرصت را به خودروسازان ایرانی و خارجی داده بود تا مذاکراتی را برای همکاری و شراکت با یکدیگر انجام بدهند. همان روزها بود که روزنامه فرانسوی فیگارو در خبری مدعی شد نمایندگان بزرگترین خودروساز آمریکا (جنرال موتورز) راهی ایران شده و پای میز مذاکره با ایران خودرویی ها نشسته اند. این خبر البته نه تا به امروز از طرف جنرال موتورز تایید شده و نه ایران خودرو اما با این حال قوت گرفتن شایعه حضور آمریکاییها در ایران، ذهن خیلی ها را به این پرسش مشغول کرده که آیا شریک جدید بزرگترین خودروساز ایران آمریکایی است؟

  اگرچه بسیاری از کارشناسان و مشتریان ایرانی قطعا از همکاری احتمالی ایران خودرو و سایپا با امثال جنرال موتورز و کرایسلر و فورد استقبال میکنند، اما بیشک «دلواپسان» نیز بیکار نخواهند نشست و همانطور که به پژو و مذاکراتش با ایران خودرو تاختند آمریکایی ها را نیز آماج حملات خود قرار خواهند داد. این درشرایطی است که باز هم باید از «دلواپسان» پرسید در شرایط فعلی حضور کدام خودروساز باب میلشان خواهد بود تا به رشد حداقلی در این صنعت برسیم؟با خودروسازان قدر یا چینی هایی که به تازگی خودروساز شدهاند؟ اگر واقعا اینگونه باشد و برخی به دنبال حضور چینی ها در ایران به جای شرکتهای معتبر جهانی باشند باید به نوعی در انتظار عقب گرد این صنعت باشیم چه آنکه به اعتقاد بیشتر کارشناسان خودروسازان چینی به لحاظ فنی و تکنولوژیکی توان بازسازی صنعت خودرو کشور را ندارند. اگر هم مخالفان در کنار تکفیر امثال پژو و جنرال موتورز و ... بهدنبال چینی ها نیز نیستند پس میخواهند خودروسازی ایران با کدام شریک و همکار خارجی رشد کرده و خود را به دانش فنی روز دنیا متصل کند؟

  بسیاری ازکارشناسان معتقدند حالا که مواضع منفی غربیها علیه ایران فروکش کرده و مذاکرات هسته ای توانسته راه را برای آشتی باز کند باید نهایت استفاده را از این فرصت تاریخی داشت و با انجام مذاکراتی البته تا حد امکان برد-برد، بزرگان خودروسازی دنیا را میهمان «جاده مخصوص» کرد. به اعتقاد آنها اینکه خودروسازان اروپایی و احتمالا آمریکایی ها به حضور در ایران تمایل دارند اتفاق بسیار مثبتی است و باید قدر آن را دانست نه اینکه با مخالفت هایی آنها را راند و راه پیشرفت و توسعه را بر صنعت خودرو ایران بست. چه بخواهیم و چه نخواهیم راهکار برون رفت خودروسازی ایران از چالشهای کمی و کیفیاش همکاری با بزرگان خودروسازی دنیا است چه آنکه با تکیه بر چینی ها و امثال آنها امیدی به آینده «جاده مخصوص» نخواهد بود.
  حالا باید منتظر ماند و دید آیا شریک جدید ایران خودرویی ها واقعا یک آمریکایی است و اینکه این «آمریکایی» در چه سطحی با بزرگترین خودروساز ایران همکاری خواهد کرد؟
  ویرایش توسط pedramMC : 05-15-2014 در ساعت 03:46 PM
  هفت, غریبانه رفت....
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

کاربران پارس تیونینگ را با جستجو کلمات زیر پیدا کرده اند :

هنوز جستوجو برای این متن در پارس تیونینگ صورت نگرفته است

کلمات کلیدی این موضوع

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •