جلسه ویژه دولت درباره صنعت خودرو

ستاد تدابیر ویژه اقتصادی دولت امروز چهارشنبه جلسه مهمی برای رفع مشکل شماره گذاری خودروهای یورو 2 دارد.

به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، در حالی شماره گذاری خودروهای فاقد استاندارد یورو 4 متوقف شده است كه كارگروه حمایت از تولید چندی پیش در مصوبه ای به تداوم تولید و شماره گذاری این خودروها رای داده و مهلت جدیدی برای خودروسازان درنظر گرفته بود.
علت هم این بود كه با تحریم صنعت خودرو تهیه برخی قطعات اساسی تبدیل خودروها از یورو 2 فعلی به استاندارد یورو4 بسیار دشوار شده است، همچنین عدم توزیع كافی و پایدار سوخت یورو4 در كشور و افزایش هزینه تولید خودرو از دیگردلایل كارگروه حمایت از تولید برای توقف اجرای مصوبه یاد شده است.
با این حال، سازمان ملی استاندارد تاكنون زیربار اجرای این مصوبه نرفته و مدعی است این توقف باید از سوی هیات وزیران مصوب و ابلاغ شود. درهمین حال، امروز قرار است مصوبه كارگروه حمایت از تولید در ستاد تدابیر ویژه اقتصادی مطرح و از سوی این ستاد كه مصوباتش به لحاظ قانونی هم ردیف مصوبات هیات وزیران و درمواردی بالاتر از آن است، ابلاغ شود تا سوء تفاهم حقوقی و قانونی ایجادشده رفع و خودروهای فاقد استاندارد زیست محیطی یورو 4دوباره شماره گذاری شوند.
به گزارش مهر، این درحالی است كه خودروسازان از وجود بیش از 11 هزار خودروبا استاندارد یورو 2 در پارکینگ خود خبر می دهند. این در شرایطی است که روزانه در گروه خودروسازی سایپا 1500 دستگاه و در گروه صنعتی ایران خودرو نیز 1000 دستگاه به این تعداد اضافه می شود.
توقف شماره گذاری خودروهای فاقد استاندارد یورو 4 در حالی است که ممکن است در بازار به دلیل کاهش عرضه، نوسانات قیمتی و افزایش نرخ برخی از مدلهای خودرو رخ دهد که مسئولان باید برای آن نیز چاره اندیشی کنند.
در این میان خبرها حکایت از آن دارد که شماره گذاری 10 هزار خودرو با سوخت سی ان جی نیز به دلیل منطبق نبودن با استاندارد یورو 4 متوقف شده است؛ لذا امروز ستاد تدابیر ویژه دستور كار ویژه ای درباره صنعت خودرو خواهدداشت.