با اوج گرفتن مشکلات صنعت خودرو، هفته گذشته متولیان این صنعت جلسهای مشترک با رییس سازمان گسترش به عنوان سهامدار دولت در صنعت خودروسازی داشتند، جلسهای که خودروسازان آن را یک جلسه همفکری با سازمان گسترش میخوانند.

به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، در این جلسه که با حضور غلامرضا شافعی رییس سازمان گسترش برگزار شد خودروسازان به بیان مشکلاتشان پرداختند و پیشنهادهایی را هم برای خروج از انبوه مشکلات مطرح کردند.
بر این اساس به نظر میرسد خودروسازان بهتر دیدهاند برای رساندن صدای اعتراضشان به گوش دولت و همچنین مطرح کردن پیشنهادهایشان، به این سازمان که بدنهای از دولت است مراجعه کنند.
در همین رابطه محمدرضا نجفیمنش، عضو انجمن قطعهسازان که در جلسه خودروسازان و رییس سازمان گسترش حضور داشت، به دنیای اقتصاد میگوید: ما در این جلسه حرفهایمان را زدیم و پیشنهادهایی مطرح کردیم، از جمله اینکه اعلام کردیم حالا که دولت به زنجیره خودروسازی ارز مبادلاتی نمی دهد، واردات خودرو و قطعات با ارز آزاد را به صورت رسمی تصویب کند و قیمت خودرو نیز بر اساس همین ارز تعیین شود.
نجفیمنش واردات خودرو با ارز آزاد را از آنجایی ضروری میداند که واردکنندگان در حال حاضر برای واردات خودروهای زیر ۲۵۰۰ سیسی از ارز مبادلهای استفاده میکنند، اما اگر مبنا بر آزادسازی باشد واردات خودرو با ارز آزاد صورت میگیرد.
او تعرفه موثر واردات خودرو با ارز آزاد را ۲۸ درصد اعلام میکند و میگوید: با این روش واردات خودرو نیز با سهولت بیشتری نسبت به قبل انجام میشود.
او در ادامه میگوید: به این ترتیب ارز مورد نیاز برای واردات خودرو و قطعه از بازار آزاد تهیه خواهد شد و تامین ارز این بخش دیگر باری بر دوش دولت نیست.
اما نجفیمنش در کنار واردات خودرو و قطعه با ارز آزاد بحث آزادسازی قیمت را هم مطرح میکند و میگوید: ما پیشنهاد کردیم که صنعت خودرو را کلا آزاد کنند، واردات قطعات و واردات خودرو با ارز آزاد انجام شود و در عوض قیمتگذاری را به خودروسازان بسپارند.
پیشنهاد دیگری که در این جلسه از سوی خودروسازان مطرح شده است، سرمایهگذاری سازمان گسترش در ساخت مواد اولیه و قطعاتی در داخل کشور است که تولید داخلی ندارند.
اما واگذاری بخشی از سهام خودروسازی که در دست دولت است، پیشنهادی بود که با اجرایی شدن آن صنعت خودروسازی کشور به صورت کامل خصوصیسازی خواهد شد.