رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در خصوص عملکرد خودروسازان،گفت: خودروسازان بخشی از منابع مالی که باید برای تولید هزینه می شد را در بخش های غیرتولیدی صرف کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پارس تیونینگ به نقل از ایرنا، غلامرضا شافعی مشکل اصلی صنعت خودرو را نقدینگی اعلام کرد و افزود:شرایط اقتصادی کشور،بالارفتن قیمت ارز و سایر هزینه ها سبب شد تا این صنعت به نقدینگی بیشتری نیاز پیدا کند.
رییس هیات عامل ایدرو گفت: تامین نکردن نقدینگی مورد نیاز و از طرف دیگر تعلل در تصمیم گیری ها و دعواهای طرح شده باعث شد تا خودروسازان مدتی از امکان فروش محروم شوند.
شافعی با بیان این که خودروسازان در صورت به فروش نرساندن تولیدات خود امکان تامین نقدینگی و خرید قطعات را ندارند ، افزود: در این شرایط بانک ها نیز تسهیلات به این بخش ندادند، از منابع عمومی هم پولی به آنها تزریق نشد و برخی هم اعلام کردند که خودرو نخرید، گران می فروشند، همه این عوامل باعث شد تا صنعت خودروسازی کشور با مشکلاتی مواجه شود.
وی با بیان این که اکنون اجازه فروش داده شده است، ابراز امیدواری کرد وضعیت آنها مقداری بهبود پیدا کند.
رییس هیات عامل ایدرو افزود: قدرت خرید مردم به طور طبیعی متناسب با یکی دوسال گذشته نیست و انتظار نداریم تقاضا بازار در سال جاری برابر با سال ۱۳۹۰ باشد اما امیدواریم به تدریج عرضه و تقاضا در بازار متعادل شود.
شافعی در انتقاد از عملکرد خودروسازان گفت: خودروسازان بی عیب نیستند و بخشی از اشکال کار آنها این بود مقداری از منابع خود را که باید در تولید هزینه می کردند را در بخش غیرتولیدی صرف کردند.
رییس هیات عامل ایدرو در مورد ادعاهایی که در خصوص بومی سازی کامل تولید خودرو از سوی خودروسازان مطرح می شود، بیان کرد : زمانی بخش اعظم قطعات و تجهیزات خودروها در داخل تامین می شد، اما هر چه جلوتر می رویم نیازهای الکترونیکی خودروها بیشتر می شود، در حالی که چند سال پیش این نیازها وجود نداشت.
شافعی با بیان این که در حال حاضر بحث تولید خودروهای هوشمند مطرح است و به طور طبیعی نیازهای جدیدی نیز عنوان خواهد شد، گفت: این اقلام نیز معمولا با تکنولوژی بالا همراه است که در خارج از کشور تولید می شود. بنابراین برخی خودروسازان که سال های گذشته بخش عمده قطعات خود را در داخل تامین می کرد اکنون با ارزبری زیادی مواجه شده اند.
وی با اشاره به توان قطعه سازی کشور در تامین قطعات مورد نیاز خودروسازان گفت: به طور حتم قطعاتی هم وارد می شود و معمولا هیچ کشوری صد در صد قطعات یک کالا را تولید نمی کند.
این مقام مسوول در صنعت خودروسازی کشور تاکید کرد کرد که واردات قطعه عیب نیست و عیب این است که ما تعادل و تراز را در این بین حفظ نکنیم. صنعت قطعه سازی توانایی ساخت تمام قطعات به صورت ۱۰۰ درصد را ندارد و نیازی هم نیست چون برخی اقلام هستند که از تیراژ تولید چندان بالایی برخوردار نیستند و سرمایه گذاری در ساخت آنها در داخل به صرفه نیست.