به گزارش پارس تیونینگ به نقل از مهر، علی محمد شاعری در نشست خبری که روز چهارشنبه برگزار شد در رابطه با برنامه اجرایی مقابله با ریزگردها و گرد وغبار در کشور گفت: با هماهنگی سازمانهای مختلف دولتی از تیرماه سال ۹۱ در 8 کلانشهر طرح جامع کاهش آلودگی هوا در قالب ۲۱ پروژه انجام شده است.
وی ادامه داد: با اجرای این طرح شاخص هوای این 8 کلانشهر حداقل تا ۳۰ درصد بهبهود یافته است که این کاهش نشان از عملکرد خوب و همکاری سازمانها به ویژه نیروی انتظامی در اجرای طرح ممنوعیت تردد خودروهای فرسوده است و امیدواریم تا پایان سال ۵۰۰ هزار خودرو فرسوده را از تردد منع کنیم.
معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست گفت: مصوبه معاینه فنی خودروها باید اصلاح شود چرا که در رابطه با خودروهای تولیدی گفتهاند ۵ سال پس از تولید باید مورد معاینه فنی قرار بگیرند این درحالی است که در دنیا یک تا دو سال بعداز تولید خودروها مورد معاینه فنی قرار میگیرد.
شاعری از احداث ۴ پالایشگاه تا پایان امسال خبرداد و گفت: با احداث این ۴ پالایشگاه، ۴۰ میلیون لیتر بنزین و گازوئیل با استاندارد روز تولید میشود و علاوه بر این تولیدات صنایع آلاینده بزرگ و متوسط را تا ۵۰ درصد کاهش میدهیم.
وی از ارایه دو طرح سازمان محیط زیست در رابطه با ریز گردها تصریح کرد: دو طرح یکی برای رفع مشکلات منابع تولید ریزگردها و گردوغبار مربوط به کشورهای همسایه و دیگری برای مهار منشا تولید این آلایندهها در داخل کشور است که به مجلس و دولت ارایه کردهایم و منتظر هستیم تا اعتباربخشی در این زمینه صورت گیرد.
شاعری اعتبار لازم برای بیابان زدایی به جهت مهار ریزگردها را ۱۴۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این اعتبار برای بیابان زدایی در مساحت ۵۰۰ هزار هکتار در هر سال در نظر گرفته شده است که البته با ورود به فصل بارش به مراتب وجود ریزگردها در هوای کشور کاهش پیدا میکند.
وی ضمن اشاره به مدیریت پسماندهای 8 کلانشهر کشور گفت: بعد از مشهد، اصفهان، قزوین و سایر کلان شهرها جشن دفن غیربهداشتی پسماندها را برگزار میکند که امیدواریم این جشن تا پایان سال در سراسر کشور برگزار شود.
معاون محیط زیست انسانی در زمینه استاندارد آب و خاک و فاضلاب خاطرنشان کرد: بیش از ۱۰۰ استاندارد و شاخص مدیریت آب و خاک و فاضلاب تهیه و به کمیسیون زیربنایی دولت ارایه کردیم که بلافاصله پس از تصویب این استانداردها در مرحله اجرا قرار میگیرد.
شاعری در رابطه با سیستم حمل نقل الکتریکی کشور افزود: با توجه به بحث آلودگی تولید شده از سیستم حمل ونقل درون شهری، واردات اتوبوس، دوچرخه و موتورسیکلتهای برقی در نظر گرفتهایم که با توجه به قیمت بالای این وسایل نقلیه باید یارانهای جهت کمک هزینه خرید در این زمینه اختصاص یابد.
وی ادامه داد: در گام نخست ۱۰ هزار دوچرخه و موتورالکتریکی و همچنین ۱۰۰ اتوبوس برقی برای تهران در نظر گرفتهایم که از شهرداری درخواست داریم تا این طرح را به صورت موقت در تهران به ویژه مسیرهای پرتردد و کم شیب اجرا کند.
شاعری در رابطه با خروج وسایل حمل ونقل عمومی فرسوده از سطح شهر گفت: خوشبختانه ۱۰۰ مینی بوس آلوده را خارج کردهایم اما هنوز ۹۰۰ مینی بوس و دو تا سه هزار اتوبوس فرسوده در سطح شهر وجوددارند که با همکاری سازمانهای دولتی و شهردار امیدواریم ضمن خروج این وسایل فرسوده بتوانیم تهران را به جایی برسانیم که یک روز ناسالم را نداشته باشیم.
وی تاکید کرد: به هیچ عنوان نمیتوانیم به بهانه کمبود اتوبوس استاندارد در خط حمل و نقل از اتوبوسهای فرسوده در این چرخه استفاده کنیم.
معاون محیط زیست انسانی در رابطه با معاینه فنی خودروهای سطح شهر و سطح کیفی نا مطلوب خودرو های تولیدی تصریح کرد: مصوبه معاینه فنی خودروها باید اصلاح شود چرا که در رابطه با خودروهای تولیدی گفتهاند ۵ سال پس از تولید باید مورد معاینه فنی قرار بگیرند این درحالی است که در دنیا یک تا دو سال بعداز تولید خودروها مورد معاینه فنی قرار میگیرد و ما بارها خواستهی خود مبنی بر اصلاح این مصوبه اعلام کرده ایم اما جوابی نگرفته ایم.
وی ادامه داد: متاسفانه خودرویی که معاینه فنی ندارد ۸۰ درصد بیشتر از خودروی فرسوده آلودگی تولید میکند.
قائم سازمان حفاظت از محیطزیست در ادامه تاکید کرد: فروش پارک پردیسان طبق قانون مطلقا ممنوع است، چرا که این پارک جزو مصداق پارکهای دستکاش و جنگلکاریهای مصنوعی است و بر اساس مصوبه شورای انقلاب در سال 52 فروش آن مطلقا ممنوع است.
وی در رابطه با خشک شدن و شکسته شدن درختان پارک پردیسان با توجه به وجود سازمان محیط زیست در این پارک گفت: خشک شدن دو تا ۵ درصد درختان در فضای سبز و پارکها طبیعی است و ما جهت جلوگیری از شکسته شدن شاخههای درختان پارک پردیسان توسط مردم اقداماتی همچون اراته هیزم به مردم را لحاظ میکنیم.