خودروهای آینده در سیر تکاملی خود از ماشین بودن به سمت روبات بودن می روند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پارس تیونینگ به نقل از سایپانیوز، ریچارد پری جونز یکی از مدیران فنی سابق خودروسازی فورد که اکنون از اعضای هیئت رئیسه شورای خودروی بریتانیا است در کنفرانس «تحرک شهری فراست اند سولیوان» در لندن گفت: خودروهای آینده بیشتر شبیه روبات خواهند بود چون کنترل بیشتر قسمت های خودرو از دست انسان خارج شده و به شکل خودکار در می آید؛ دقت در کنترل ترافیک به شدت بالا می رود و هدایت خودروها در سیستم حمل و نقل به شکل گروهی اتفاق افتاده و با گسترش زیرساختهای کارآمدتر تصادف به صفر می رسد. در نتیجه ی این روند تکاملی، استفاده از انرژی بهینه شده، آلاینده ها کاهش یافته و زمان جا به جایی و تحرک مردم بازده بهتری پیدا کرده و مؤثرتر و کارآمدتر می شود.
در نتیجه روبات شدن خودروها، مصرف سوخت های فسیلی جای خود را به الکتریسته می دهد و تنها مانع اصلی آن پیشرفت کند بشر در باتری ها و ذخیره الکتریسته است. امروزه که 7 میلیارد انسان روی کرده زمین زندگی میکند 50 درصد شهرها را اشغال کرده اند اما تا سال 2050 با جمعیت 9 میلیاردی بیش از 70 درصد در شهر زندگی می کنند. از نظر این سخنران، نقش خودروسازان هم از تولید خودرو به ارائه دهنده خدمات حمل و نقل تغییر می یابد.
سخنران دیگری از «بی ام و» در این کنفرانس گفت: به تدریج بشر به سمتی پیش می رود که دیگر نیاز به مالکیت خودرو نخواهد بود و مخلوطی از حمل و نقل عمومی، دوچرخه، پیاده روی و اشتراک گذاری خودرو به کمک تلفن های همراه هوشمند جایگزین سیستم حمل و نقل کنونی خواهد شد.
در این کنفرانس، رابرت هنریش مدیر خدمات حرکتی در دایملر گفت: تلفن در آینده های همراه مهمترین نقش را در تحرک انسان ایفا خواهند کرد و در حال حاضر دایملر و بی ام و، پیش آهنگان انقلاب در تحرک انسان آینده به حساب می آیند. خودروسازان فولکس واگن، رنو و نیسان نیز تلاش می کنند از قافله صنعت خودروی آینده عقب نمانند.
در حال حاضر شرکت دایملر به کمک تلفن همراه و سیستم car2go در شهرهای مهم اروپا و آمریکا بخشی از آینده خودرو و سیستم های حمل و نقل آینده را از همین امروز به نمایش گذاشته اند. نرم افزارهایی همچون moovel و trialling همه گزینه های موجود برای رساندن مسافر به مقصد را روی تلفن همراه هوشمند در لحظه نشان می دهد.
بی ام و 100 میلیون یورو صرف اقدام جدید با عنوان i ventures کرده که در آن امکان به اشتراک گذاری خودرو فراهم آمده است. مارکوس شرام مدیر خدمات تحرک بی ام و می گوید: مرز بین حمل و نقل عمومی و خصوصی ناپدید می شود.
در حال حاضر فقط 2 میلیون نفر در دنیا از سیستم اشتراک خودرو استفاده می کنند اما تا سال 2020 به 26 میلیون می رسد و در این شیوه 500 هزار خودرو در اشتراک این 26 میلیون است.