افزایش 30 درصدی واردات خودرو در خرداد 92
خودرو بالای 2500 سیسی همچنان وارد میشود!

در حالی واردات کشور از نظر وزنی و ارزشی در خرداد ماه سال جاری به ترتیب 21.8 و 13.7 درصد کاهش یافت که در همین مدت واردات خودرو رشد 30 درصدی را تجربه کرد.


به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، آمار گمرک ایران نشان میدهد که در خرداد ماه سال جاری واردات خودروی سواری به کشور به 4905 دستگاه معادل 94.8 میلیون دلار رسید. واردات خودرو در این مدت از نظر تعداد و ارزش به ترتیب 30 و 16.6 درصد افزایش یافت.
همچنین وزن خودروهای وارداتی هم با افزایش 15.4 درصدی بالغ بر 7.1 میلیون کیلوگرم شد.
ارزش ریالی خودروهای وارداتی هم در خرداد امسال به بیش از 2.31 هزار میلیارد ریال (231 میلیارد تومان) رسید که این رقم نسبت به خرداد سال قبل رشد 132 درصدی را نشان میدهد. این رشد چشمگیر نشان میدهد که قیمت خودروهای وارداتی در بازار ایران طی یک سال دستکم 132 درصد افزایش یافته است. هر چند این افزایش قیمت در مورد بسیاری از خودروها بسیار بیشتر از رقم یاد شده بوده است.
به گزارش ایسنا، نکته جالب اینجاست که رشد واردات خودرو به کشور در خرداد امسال در حالی رقم خورده که از حدود 9 ماه قبل تاکنون ثبت سفارش واردات خودروهایی با حجم موتور بالای 2500 سیسی متوقف شده است. با توجه به اینکه خودروهای بالای 2500 سیسی سهم قابل توجهی در واردات خودروی ایران دارد مشخص نیست که چطور میتوان رشد واردات خودرو را با توجه به ممنوعیت یاد شده توضیح داد.
البته نگاهی به آمار گمرک نشان میدهد که در سه ماهه نخست امسال تعدادی خودروهایی با حجم موتور بالای 2500 سیسی نیز وارد کشور شده است که سازمان توسعه تجارت باید پاسخگوی دلیل واردات این خودروها به کشور 9 ماه بعد از ممنوعیت ثبت سفارش آنها باشد.