مدیر مرکز مدیریت راهها با اشاره به نصب نرمافزار آنلاین هواشناسی گفت: اطلاعرسانی راهها از قبل در اختیار وزارت راه بوده اگر پلیس هم گزارشی از ترافیک محورها میدهد، ما دسترسی به آنها دادهایم و از دوربینهای مرکز استفاده میکند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پارس تیونینگ به نقل از فارس، داریوش امانی با اشاره به تجهیز جاده های کشور به دوربین های نظارت تصویری، ترددشمار و تجهیزات نوین جاده ای، اظهار داشت: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در سال های اخیر اقدامات متنوعی را در حوزه IT و ITS در جاده ها انجام داده است.
وی ادامه داد: در حال حاضر مراکز مدیریت راه ها در تمام استان های کشور، مجهز به این سیستم ها هستند و اگر سازمان هلال احمر، امداد و نجات و پلیس با مرکز مدیریت راه ها همکاری بیشتری داشته و در بسترهای آماده شده و پایگاه های مجهز سازمان راهداری مستقر شوند، می توان مدیریت زمان و حادثه را برای پیک سفر ها نظیر ایام تابستان به خوبی در دست داشت.
* اطلاع رسانی وضعیت ترافیک جاده ها به مرکز مدیریت راه ها توسط رانندگان
مدیر مرکز مدیریت راه ها تأکید کرد: باید مرکز مدیریت راه ها به مردم معرفی شود و این جزو اولویت های اصلی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای است.
امانی اضافه کرد: بهترین گزینه پس از تجهیزات فنی اطلاع رسانی وضعیت جاده ها و ترافیک راه ها، خود مردم هستند؛ رانندگان حرفه ای در تمام جاده های کشور حضور دارند و مشکلات جاده ها، بروز حوادث، نقاط کور جاده ای، لزوم نصب تابلوهای راهنمایی و رانندگی و خراب بودن آسفالت جاده را به مرکز اطلاع رسانی می کنند.
* نصب نرم افزار پیش بینی هوا/ دسترسی آنلاین به اطلاعات هواشناسی جاده ها
وی با اشاره به توسعه ایستگاه های هواشناسی جاده ای، اظهار داشت: در حال حاضر 58 گردنه جاده ای به ایستگاه هواشناسی مجهز هستند.
مدیر مرکز مدیریت راه های کشور افزود: امسال برنامه داریم نرم افزار پیش بینی هوا را نیز به طور کامل در مرکز نصب کنیم تا کارکنان مرکز به اطلاعات هواشناسی جاده ها دسترسی داشته باشند و اطلاعات از طریق پایگاه اینترنتی مرکز، به مردم هم اطلاع رسانی می شود.
* متولی اطلاع رسانی جاده ها تنها وزارت راه است
امانی درباره متولی اصلی اطلاع رسانی راه ها و سلایق متفاوتی که در این باره بین پلیس راه و مرکز مدیریت راه ها وجود دارد، گفت: پلیس، کنترل ترافیک را برعهده دارد اما تمام تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری در راه های کشور از طریق وزارت راه و شهرسازی تهیه و نصب می شود.
مدیر مرکز مدیریت راه ها تصریح کرد: اطلاع رسانی راه ها از گذشته در اختیار وزارت راه بوده است، اگر پلیس هم گزارشی از جاده ها و ترافیک آنها ارائه می دهد، تصاویر را از مرکز مدیریت راه ها دریافت می کند، ما دسترسی به آنها داده ایم و از دوربین های مرکز مدیریت راه ها استفاده می کنند.
امانی اظهار داشت: سطح دسترسی حدود 20 دوربین مرکز مدیریت راه ها، به پلیس راه داده شده است تا از آنها استفاده کنند.
* نحوه دسترسی به مرکز مدیریت راه ها برای مردم
مدیر مرکز مدیریت راه ها درباره راه های ارتباطی با مرکز مدیریت راه ها توضیح داد: تلفن گویای 141 با 240 خط پاسخگوی مردم است، با ارسال نام شهر مبدأ - نام شهر مقصد به سامانه پیامکی 1000141 فاصله بین این دو شهر اعلام می شود؛ سامانه پیامکی 2000141 انتقادات، نظریات و پیشنهادات مردم را دریافت می کند ضمن آنکه پایگاه اینترنتی مرکز مدیریت راه ها WWW.IRAN141.IR نیز در خدمت مردم است.