گروه صنعتی ایران خودرو با هدف تجدید و افزایش همكاری های خود با شركای بینالمللی، از همه خودروسازان برتر جهان خواسته تا در یك كنفرانس بین المللی كه 30 نوامبر امسال در تهران برگزار می شود، شركت كنند.به گزارش پارس تیونینگ به نقل از «پرشین خودرو»، معاون استراتژی و برنامه ریزی ایران خودرو در دیدار با هیات كارشناسی صندوق بینالمللی پول با بیان این مطلب، برگزاری این همایش را نوعی دیپلماسی اقتصادی – صنعتی توصیف كرد و افزود: در هفته های اخیر همزمان با ارسال نامه هایی برای خودروسازان برتر جهانی جهت حضور در كنفرانس بین المللی تهران و به تبع آن حضور در عرصه خودرو ایران، دستگاه دیپلماسی كشور در مذاكره با كشورهای غربی از آنها خواسته تا تحریم ها علیه ایران را كاهش دهند.
حمیدرضا تقوی نژاد با اشاره به افزایش هزینه های تولید خودرو در ایران گفت: ایران خودرو در سال های گذشته، سرمایه گذاری های لازم برای ظرفیت سازی را انجام داده و امروز برای توسعه مدل ها و ساخت پلتفرم جدید به سرمایه گذاری نیاز دارد.
وی افزود: به جرات می توان گفت هر شركت دیگری در موقعیت كنونی ایران خودرو قرار می گرفت، بیش از 40درصد نیروی انسانی خود را تعدیل می كرد اما ایران خودرو ظرفیت نیروی انسانی خود را علی رغم زیاندهی حفظ كرده است.
معاون استراتژی و برنامه ریزی ایران خودرو كه به نماینده صندوق بین المللی پول گزارش می داد، گفت: ایران خودرو بین سال های 2005 تا 2012 تعداد 222 هزار دستگاه خودرو به بازارهای جهانی صادر كرده است.
وی با اشاره به قطع ناگهانی رابطه كاری ایران خودرو و پژو بعد از 20 سال، اظهار كرد: با وجود این اقدام پژو، شركت رنو رفتار متفاوتی را در پیش گرفت و با تشدید تحریم ها از اول جولای گذشته، همكاری خود را متوقف نكرد، بلكه آن را كاهش داد.
تقوی نژاد افزود: در این شرایط، به دلیل تقاضای بازار و نیاز به انجام تعهدات داده شده به مشتریان، ایران خودرو چاره ای جز تامین قطعات لازم برای خودروهای در حال تولید نداشت. ضمن اینكه پیشتر نیز كاهش ارزش پول ملی و هدفمندسازی یارانه ها فشارهایی را بر خودروسازان وارد كرده بود و تحریم ها، فشار را مضاعف كرد.
معاون استراتژی ایران خودرو نیاز سالانه خودروسازی ایران به پول را سه هزار و 700 میلیون تومان و میزان مورد نیاز ایران خودرو برای خروج از شرایط كنونی را حداقل هزار میلیارد تومان ذكر كرد و گفت: برای تامین این مبلغ مذاكرات بسیاری در یك و نیم سال اخیر با بانك مركزی انجام شده اما نتیجه ای حاصل نشده است.
وی كاهش رتبه ایران در رده بندی جهانی خودروسازان از 13 در سال 2011 به 18 درسال 2013 را از پیامدهای تحریم ها و افزایش هزینه های تولید دانست و گفت: هم چنان كه در ركود اقتصادی غرب در سال های 2008 و 2009 اتفاق افتاد و دولت های غربی برای نجات صنعت خودرو به حمایت از شركت های خودروسازی برخاستند، لازم است در ایران نیز با برای حفظ صنعت خودرو راهكارهایی به اجرا در آید.
ایران خودرو باید از چالش ها عبور كند
نماینده صندوق بین المللی پول نیز در این دیدار گفت: ایران خودرو با چالش های مالی مهمی دست به گریبان است كه باید حل شود. برای حل این مشكلات، لازم است اهداف و برنامه های شركت اولویت بندی شود.
مارتین سریسولا افزود: باید بررسی های گسترده ای در خصوص موقعیت جدید گروه صنعتی ایران خودرو انجام و زمینه های رونق دوباره این شركت شناخته و فراهم شود.
وی در پایان ضمن آرزوی موفقیت برای ایران خودرو، هدف از این دیدار را بررسی وضعیت اقتصاد كلان ایران به منظور دست یابی به یك دیدگاه جدید و گفت وگو با مقامات كشور در مورد برنامه ها و اولویت های اصلاحات و اقدامات لازم عنوان كرد.
گفتنی است، هیات كارشناسی صندوق بین المللی پول از هفته پیش در ایران حضور پیدا كرده اند تا در دیدار با مسئولان كشور در جریان آخرین تحولات حوزه های مختلف اقتصادی كشور قرار گیرند.