قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست گفت:۸۰ درصد آلودگی هوا در كلان شهرها به دلیل تردد خودروهای فاقد معاینه فنی است از این رو باید معاینه فنی خودروها براساس اصول انجام شود و مدت زمان معاینه فنی نیز كاهش یابد.

به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، علی محمد شاعری افزود: اكنون زمان معاینه فنی خودروها از دو سال به پنج سال افزایش یافته كه سازمان حفاظت محیط زیست اقدامات گسترده ای را برای كاهش آن به حداقل دو سال انجام داده اما هنوز به نتیجه قابل قبولی نرسیده است.
وی تاكید كرد: سازمان حفاظت محیط زیست تاكنون اقدامات زیادی را در زمینه طرح جامع كاهش آلودگی هوا در هشت كلان شهر كشور شامل تهران، اهواز، اراك، تبریز، مشهد، شیراز، كرج و اصفهان انجام داده است . هم اكنون با تلاش های صورت گرفته سوخت با استاندارد یورو ۴ و خودرو با كیفیت بالا در كشور تولید می شود بنابراین بجاست كه نمایندگان مجلس قانون كاهش مدت زمان معاینه فنی خودروها را تصویب كنند تا طرح ملی كاهش آلودگی هوا به درستی اجرا شود.
شاعری گفت: برخی از كمیسیون های تخصصی مجلس پیشنهاد دادند تا مدت زمان معاینه فنی خودروها از پنج سال به سه سال كاهش یابد اما به طور حتم خودرویی كه سه سال بدون معاینه در معابر تردد كند آلودگی زیادی را ایجاد می كند.
وی خاطرنشان كرد كه هم اكنون در بیشتر كشورهای دنیا مدت زمان معاینه فنی خودروها یك ساله است این در حالی است در این كشورها به ندرت بیش از پنج سال از یك خودرو استفاده می شود و از سوی دیگر تمام استانداردهای لازم در ساخت خودرو رعایت می شود.
مجلس شورای اسلامی در سال ?? لایحه پنج ساله شدن معاینه فنی خودروها را تصویب كرد و از آن زمان تاكنون سازمان حفاظت محیط زیست در تلاش است تا نمایندگان مجلس شورای اسلامی را متقاعد كند كه پنج ساله شدن معاینه فنی خودروها به ضرر شهرهای بزرگ است و آلودگی بیشتر هوا را به دنبال خواهد داشت اما تاكنون نتیجه ای به دست نیامده است.