مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
دولت جدید با بازار خودرو چه می کند؟


در شرایطی دولت یازدهم از روز گذشته زمام امور را در دست گرفت که دورنمای روشنی از بازار خودرو وجود ندارد.


به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، اگرچه تا ابتدای سال 91، صنعت خودرو و بازار این محصولات روزهای به نسبت آرامی را پشت سر میگذاشت اما از ابتدای این سال مشکلات داخلی و خارجی ایجاد شده برای این صنعت موجب آغاز روند نزولی تولید و افزایشی قیمت خودروها شد.

در نتیجه از آن زمان تاکنون تولید خودرو به حدود یک سوم کاهش و قیمت این محصولات حداقل صد درصد افزایش یافته است. این در حالی است که شرکتهای تولیدکننده از قیمتهای فعلی نیز راضی نبوده و در نامههای خود به شورای رقابت خواستار افزایش مجدد قیمتها شدهاند.

در این شرایطی و در حالی که برخی مصرفکنندگان به امید کاهش قیمتها پس از آغاز به کار دولت جدید، از خرید خودرو خودداری میکنند و در نتیجه آن بازار این محصولات مبتلا به رکودی عمیق و نسبتا طولانی شده است، رییس اتحادیه نمایشگاهداران و فروشندگان خودرو کشور تحلیلی از آینده این بازار ارائه میکند.

حسن زمانی افشار اظهار میکند: تقریبا با قاطعیت میتوان گفت که با فرض تثبیت نرخ دلار در سطوح فعلی، افزایش قیمتی در بازار خودرو در دولت جدید نخواهیم داشت.

به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه تنها افزایش شدید نرخ ارز میتواند موجب رشد قیمت خودروها شود، خاطرنشان میکند: از آن سو نیز در صورت کاهش نرخ ارز و به موازات آن افزایش تولید در دو گروه بزرگ خودروسازی کشور، قیمت خودروهای وارداتی و داخلی کاهش خواهد یافت.

رییس اتحادیه نمایشگاهداران و فروشندگان خودرو کشور ادامه میدهد: هماکنون خرید و فروش چندانی در بازار صورت نمیگیرد بهگونهای که بنده شخصا در مراجعه به دفاتر مختلف عرضه این محصولات مشاهده کردم که برخلاف روزهای رونق، فعالیتی در این دفاتر صورت نمیگیرد.

وی تصریح میکند: هماکنون بیشتر خانوادههای ایرانی دارای حداقل یک خودرو هستند بنابراین بیشترین مراجعه مصرفکنندگان به بازار، برای تعویض و ارتقای خودروی شخصی است. البته در وضعیت فعلی اقتصادی این کار نیز تقریبا متوقف شده است.

رئیس اتحادیه کشوری نمایشگاه داران اتومبیل با بیان اینکه برخلاف شایعات مطرح شده در خصوص ارزانی خودرو با استقرار دولت جدید، اتخاذ هر تصمیم در دوماه آینده اثرات خود را نشان میدهد،گفت: هنوز مردم به بازار خودرو اعتماد ندارند.

ارزانی در کار نیست


افشار با اشاره به اینکه این هفته بازار خودرو همانند هفتههای اخیر کاهش قیمتی در خودروهای داخلی نداشته است، اظهار داشت: خرید و فروش در بازار خودرو همچنان با آرامش و رکود همراه است.

وی ضمن بیان این نکته که احتمال ترغیب مردم به خرید خودرو در روزهای پایانی تابستان بسیار کم است، افزود: مردم اعتمادی به بازار ندارند و بیشتر به شایعات اهمیت می دهند به نحوی که منتظرند قیمت خودرو کاهش پیدا می کند.

وی اضافه کرد: برخلاف شایعات مطرح شده در خصوص ارزان شدن خودرو پس از استقرار دولت جدید باید بگویم هر گونه تغییر و اتخاذ تصمیم در دوماه آینده اثرات خود را نشان خواهد داد.

رئیس اتحادیه کشوری نمایشگاهداران اتومبیل با اشاره به اینکه در بخش خودروهای داخلی نیز همچنان اختلاف قیمت میان شرکت و نمایندگی های فروش وجود دارد، تصریح کرد: البته شرکت های مذکور در صدد رفع این اختلاف قیمت با اتخاذ تصمیم های خاصی در هفته اخیر هستند.

به گزارش تسنیم، امروز در بازار خرید و فروش خودرو پراید 111 با قیمت 17 میلیون 300 هزار تومان، پراید 131 حدود 17 میلیون 200 تومان،تیبا با قیمت 21 میلیون تومان، پژو 206 تیپ 2 با قیمت 34 میلیون و 200 تومان، پژو 206 تیپ 5حدود 36 میلیون 400 هزار تومان مورد معامله قرار گرفت.

بر همین اساس تندر 90 مدل E1 با قیمت 31 میلیون و 500 هزار تومان، تندر 90 مدل E2 با قیمت 37 میلون و 500 هزار تومان، پژو پارس سال 33 میلیون و 200 هزار تومان قیمتگذاری و به مشتریان عرضه می شود.