در شرایطی که حدود 35 سال از قطع رابطه ایران و آمریکا میگذرد این کشور در اقدام دیگری صنعت خودرو را مورد تحریم قرار داد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پارس تیونینگ به نقل از ایسنا، این در حالی است که کارشناسان معتقدند این اقدام تاثیری بر روند فعالیت ها در صنعت خودرو ایران نخواهد داشت.

تحریم اخیر از شرکت های خارجی خواسته از همکاری با صنعت خودروسازی ایران خودداری کنند آن هم در شرایطی که هم اکنون عمده خودروهای در حال تولید در ایران داخلی سازی شده و وابستگی به خارج از کشور ندارند.
پیش از این نیز ساسان قربانی - دبیر انجمن قطعه سازان ایران - با اشاره به این موضوع تصریح کرده بود که مشکل اصلی صنعت خودرو و قطعه، نه تحریم های خارجی بلکه موانع و تحریم های ایجاد شده از سوی برخی نهادها و سازمان های داخلی مانند سیستم بانکی است.
یک کارشناس صنعت خودرو در این زمینه می گوید: تحریم صنعت خودرو تنها موجب افزایش ناچیز هزینه های تولید در برخی از خودروها خواهد شد.
وی با بیان این که در دنیای امروز نمی توان هیچ صنعتی را تحریم کرده و از چرخه اقتصاد جهانی جدا کرد، خاطرنشان می کند: با این حال این تحریم می تواند هزینه فعالیت ها در این حوزه را اندکی افزایش دهد.
این کارشناس صنعت خودرو ادامه می دهد: تحریم تاثیری بر روند واردات خودرو به کشور نخواهد داشت زیرا قبل از آن نیز واردکننده ها خودروهای وارداتی را از کشورهای همسایه و حاشیه خلیج فارس خریداری و وارد کشور می کردند.
وی تصریح می کند: در بخش تولیدات داخلی نیز هم اکنون تعداد قابل توجهی از خودروها داخلی سازی شده اند. در تعداد اندکی از خودروها نیز برخی قطعات مورد نیاز را می توان همچنان از طریق شرکت های طرف قرارداد و برخی شرکت های واسطه تهیه کرد.