مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


ارزیابی کیفی خودروها در
شهریور ماه بین 20 خودروی تولید داخل، نشان می دهد که صدر جدول همچنان در اختیار نیسان تیانا می باشد.در این رده بندی خودروها تحت ارزیابی در 9 معیار سیستم فنربندی، تعلیق و فرمان، سیستم موتور و انتقال قدرت، ترمز، تجهیزات الکتریکی، تزئینات داخلی و خارجی، صداهای غیرعادی بدنه، نفوذ آب و رنگ، مورد ارزیابی کیفی قرار گرفته و بر حسب میزان نمره منفی، در دو دسته “خیلی خوب” و “خوب” دسته بندی شده اند.
رتبه بندی خودروها توسط موسسه استاندارد ایران دچار تغییراتی بنیادین شده و چیزی به اسم خودرو با کیفیت متوسط و پایین در آن به چشم نمی خورد. همه خودروها رتبه خوب و یا خیلی خوب را بدست آورده اند. اگر استاندارد ایران به پراید رتبه خیلی خوب اعطا کرده چنین رتبه ای را به نیسان تیانا هم داده که متاسفانه باعث بی اعتباری بیش از پیش نتایج برای خریداران خودرو می گردد. بنظر می رسد که استاندارد ایران زیر فشار کارخانه ها مجبور شده به همه خودروها امتیاز بالا بدهد حتی اگر به بی اعتباری این موسسه و لوث شدن این بررسی ها بیانجامد.
نکته دوم در این بررسی ها تفاوت بین مرغوبیت و کیفیت است. ساز و کار مبتنی بر اعطای امتیاز بر اساس نمرات منفی ساده ترین شیوه برای امتیاز دهی است اما نشان دهنده ارزش کیفی واقعی یک محصول نیست و گاهی خودرویی با داشتن مرغوبیت پایینتر مواد مصرفی، از رقبای خود با مرغوبیت بالاتر امتیاز منفی کمتر و رتبه بالاتری دریافت می کند! البته این مسئله بیانگر این موضوع است که حتی مواد مرغوب نیز در مونتاژ نادرست و سهل انگارانه، ممکن است تبدیل به نمره های منفی شوند. اما در سوی مقابل مثلا یک قطعه پلاستیکی بسیار بی کیفیت نمره منفی نمی گیرد چون خریدار انتظاری از آن ندارد.
نیسان تیانا همچنان ماههاست که در صدر جدول کیفی ترین خودروی کشور جای گرفته و قصد ترک کردن موضع را هم ندارد. با این وجود تعداد بسیار پایین تولید این خودرو و نیسان ماکسیما با وجود تحریم ایران توسط شرکت نیسان، می تواند تنها مخاطره جدی این خودروها در خط تولید و بازار باشد. در این ماه مشکلات تزئینات تیانا برطرف شده اما نمرات منفی آن در بخش رنگ افزایش داشته است.
در غیاب مزدا 3 که این ماه هم خبری از تولید آن نبود، مزدا 2 هم از که ماه گذشته رتبه دوم را در اختیار داشت، به برادر بزرگتر خود پیوست و از تولیدات این شرکت و جدول ارزیابی ناپدید شد.
نیسان ماکسیما در غیاب رقبای مزدایی خود، به جایگاه دوم جدول صعود کرده است. این خودرو هم کاهش کیفیت داشته و بیشتر آن به تجهیزات الکتریکی مربوط می شود. سوزوکی گراند ویتارا هم مانند ماکسیما با یک پله صعود مواجه شده اما نمرات نفی آن همان 20 نمره سابق است. بنابراین جایی برای افتخار وجود ندارد!اما برنده کیفیت این ماه بدون شک پژو 206 صندوقدار است. این خودرو با یک جهش چشمگیر از رتبه 8 به رتبه 4 آمده و به ویتارای ژاپنی چسبیده است. 206SD در بخش تزئینات و رنگ بهبود داشته و البته در قسمتهای موتور، صداهای غیر عادی، ترمز و نفوذ آب کاهش کیفیت داشته است.
مگان فرانسوی از جایش در رتبه پنجم تکان نخورده اما نمره منفی آن اندکی کاهش یافته است.
تندرهای ایران خودرو و پارس خودرو هر دو افزایش کیفیت را نشان می دهند. کیفیت بدنه، رنگ، نفوذ آب و تزئینات نمونه ایران خودرویی تندر بهتر از رقیب آن است اما کیفیت موتور، صداهای غیر عادی و تجهیزات الکتریکی تندر پارس خودرو بهتر از آب درآمده است.
پژو 206 توانسته با اندکی افزایش کیفیت یک پله صعود کند. آوانته هم که آخرین نفسها را می کشد با 152 دستگاه تولید شده در مکان نهم جدول و با افزایش اندک کیفیت جای می گیرد.
مکان دهم در اختیار ام وی ام 530 است. این خودروی چینی با اندکی کاهش کیفیت، همچنان با اختلافی فاحش نسبت به 206 و آوانته در جایگاه بعدی قرار گرفته است.
سمند خودروی ملی هم با افت در کیفیت جای خود را به پژو پارس داده است. سایر پژوها نیز در جایگاههای 13 و 14 جدول جای گرفته اند.
لیفان 620 جای MVM X33 را گرفته و اندکی بهبود کیفیت را نشان می دهد اما هنوز از نمرات بسیار بالا و رکورد دار در تعلیق و فرمان رنج می برد. ام وی ام X33 با وجود 5.6 نمره منفی بیشتر از ماه قبل، هنوز در جای 16 جدول قرار دارد.
اما تیبا دیگر رکورد دار مشکلات در تزئینات داخلی و خارجی نیست و بهبود خوبی در این بخش داشته است اما هنوز جای زیادی هم برای بهبود وجود دارد. اگر سایپا فکری به حال این مشکلات بکند، می تواند تا جایگاه یازدهم جدول نیز بالا بیاید!
در مورد سایر خودروها و ته جدولی ها هم حرف زیادی برای گفتن باقی نمی ماند. رکورد داران مشکلات را با رنگ قرمز در جدول مشخص کرده ایم. پارس خودرو با ساخت همزمان با کیفیت ترین و بی کیفیت ترین خودروی ایران هم سوژه صنعت ماست. به امید ارائه خودروهایی که لیاقت ایرانی ها را داشته باشند.