معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در جمع گروهی از اساتید علوم انسانی و اجتماعی با تاکید بر ضرورت رویکرد علمی و نگاه کارشناسی به موضوع ترافیک گفت: موضوع آموزش و فرهنگسازی در نظمبخشی و بهبود رفتارهای ترافیکی شهروندان از اهمیت ویژهای برخوردار است.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پارس تیونینگ به نقل از ایلنا، سید جعفر تشکری هاشمی افزود: در این میان وضع و اعمال قوانین و مقررات و برقراری رابطه منطقی بین جرم و جریمه می تواند نقش مهمی را ایفاء کند.
وی با تاکید این که رفتارهای ترافیکی افراد یک جامعه نشان دهنده اخلاق عمومی آن جامعه است، اظهار کرد: هر چه سرمایهگذاری در بخش آموزش و فرهنگسازی انجام شود، به عنوان چراغ راه امروز و الگوی فردا می تواند به کار آید.
معاون شهردار تهران نگاه هزینهای و روزمرگی را آفت موضوع فرهنگ و اثربخشی فعالیتهای فرهنگی دانست و تصریح کرد: باید با کار فرهنگی، رفتارسازی و اصلاح الگوهای اجتماعی، قانون گریزی و بی انضباطی در ترافیک را به قانون مداری و انضباطبخشی تبدیل کنیم.
پیشرفت جوامع را از وضعیت ترافیک آن ها می سنجند
در ادامه پروفسور محمد باقر ساروخانی استاد جامعهشناسی ارتباطات، از ترافیک به عنوان نمادی اجتماعی و نشانی از توسعه یافتگی جوامع نام برد و گفت: وضعیت ترافیک نشان دهنده نظم جامعه و بلوغ اجتماعی مردم آن جامعه است و میزان پیشرفت جوامع را میتوان از وضعیت ترافیک آن جامعه مورد سنجش قرار داد.
وی با اشاره به این که ترافیک فقط یک واقعیت فنی و تکنیکی نیست، افزود: ترافیک یک پدیده اجتماعی و فرهنگی نیز هست و علاوه بر زیرساختهای سختافزاری، ارزشهای نرم افزاری حاکم بر جامعه نیز آن را میسازد و شکل میدهد.
وی با بیان این که زیرساختهای ترافیکی در تامین آرامش و ایمنی رانندگان موثر است، خاطرنشان کرد: خیابانهای پهن و اتوبانهای عریض به تنهایی کفایت نمیکنند و حتماً باید بعد فرهنگی را در نظر بگیریم چرا که هر قدر پل و تونل احداث کنیم اما به تولید فکر و فرهنگ توجه نکنیم، موفق نمیشویم.
بزرگ ترین عیب برای یک جامعه ارزش دانستن تخلف است
پروفسور ساروخانی با تاکید بر این که ترافیک موضوعی سطحی نیست و فرهنگ ترافیک باید در وجود آدمها درونی شود، چرا که ابعاد اجتماعی و فرهنگی به صورت مستقیم بر ترافیک اثر دارند، اظهار کرد: ترافیک فقط در ماشین و خیابان خلاصه نمی شود بلکه پدیدهای میان رشتهای و چند بعدی است که از علوم مختلف از جمله جامعهشناسی و روانشناسی و حتی از علم اقتصاد تاثیر میپذیرد.
وی رفت و آمد آرام، ایمن و روان را جزو حقوق طبیعی انسانها دانست و تصریح کرد: سلامت روانی و جسمانی فرد و جامعه از ترافیک جدا نیست چرا که ترافیک باعث اتلاف انرژی و وقت افراد و هرز رفتن منابع مادی و معنوی جامعه میشود.
وی مدیریت علمی ترافیک با توجه به علوم اجتماعی و انسانی، جلب مشارکت نخبگان و مردم و تولید همدلی در جامعه را از جمله راهکارهای پیشنهادی خود برای حل مشکل ترافیک بر شمرد و اضافه کرد: این که برخی جوانان از جمله موتورسواران خلافهای ترافیکی را ارزش میدانند و از طریق ارتکاب تخلف جان خود و دیگران را به خطر میاندازد، بزرگترین عیب برای یک جامعه است.
جامعه متکی بر تنبیه جامعه ای ورشکسته است
پرفسور ساروخانی با تاکید بر آموزههای دینی، موضوع امر به معروف و نهی از منکر را مورد توجه قرار داد و گفت: در امور اجتماعی علاوه بر قانون و اخلاق باید موضوع دین را نیز در نظر بگیریم چرا که فرد خلافکار، نه تنها از نظر قانون و در منظر مردم بلکه نزد وجدان خودش هم خطاکار است و علاوه بر همه اینها از نظر موازین دینی و در پیشگاه الهی نیز مرتکب گناه شده است.
وی با اشاره به این که ارتقای فرهنگ ترافیک به هیچ عنوان کار آسانی نیست و به عنوان اقدامی درازمدت باید آموزش را ابتدا از خانواده ها شروع کنیم، افزود: به این منظور باید رسانههای جمعی را به کار گرفته و موضوعات آموزشی مانند مدارس، کتب درسی و معلمان را مورد توجه ویژه قرار دهیم.
وی با بیان این که پیشگیری، درمان و پیگیری سه بعدی هستند که در موضوع ترافیک به آنها نیاز داریم، خاطرنشان کرد: هدف از اجرای قانون تنبیه نیست و اساساً جامعه ای که به تنبیه متکی باشد، جامعه ای ورشکسته است چرا که رعایت قانون باید در دل و جان افراد نهادینه شود که این مهم صرفاً از طریق آموزش و آگاه سازی امکان پذیر است.
رفتار ترافیکی مردم واکنش به رفتار با آنهاست
دکتر محمد مهدی فرقانی استاد علوم ارتباطات نیز رفتار ترافیکی مردم را واکنش نسبت به رفتارهایی دانست که در سطح جامعه با آنها می شود و گفت: برخی رانندگان هنگام رانندگی گویی میخواهند عقده های فرو خورده خود را خالی کنند.
وی با اشاره به سیالیت جامعه بر این نکته که در جامعه سیال امروز هیچ برنامه ثابت و دائمی نمی تواند جواب دهد، افزود: سیالیت را در همه امور باید بپذیریم و به دنبال برنامه های چند وجهی بوده و برای هر وضعیتی خود را آماده کنیم و آمادگی لازم را داشته باشیم.
وی با بیان این که به همین دلیل راهکارها و برنامه های آموزشی ما نیز باید شناور باشند، اعلام کرد: به جای یک برنامه باید مجموعه ای از برنامه ها را برای مواجهه با مشکلات ترافیکی تدارک ببینیم و هر گونه آموزشی را در این زمینه از دل خانواده و از فضای مدرسه که هر دو نهادهای بسیار مهمی هستند، آغاز کنیم.
رفتار دوگانه با مردم باعث تشدید تخلف می شود
فرقانی با تاکید بر این که ضرورت اجرای قانون و قانونمند حرکت کردن از کلاس اول دبستان باید ملکه ذهن بچه ها شود، اظهار کرد: به این منظور تعامل با آموزش و پرورش از اهمیت ویژه ای برخوردار است و نباید صرفاً به آموزش های سنتی و متون قدیمی اکتفا کنیم و از همه مهمتر باید اساتید و معلمان در این زمینه کاملاً توجیه شوند.
وی استفاده از ارتباطات سنتی و ظرفیت هایی مانند مساجد را جهت انتقال مفاهیم ترافیکی و توصیه به رعایت نظم و انضباط از رهگذر آموزه های دینی را بسیار موثر دانست و تصریح کرد: ترافیک موضوعی چند وجهی است و برای آن نیز باید برنامه ای چند سطحی و چند لایه ای و در عین حال شناور و منعطف تدارک دیده شود.
وی با انتقاد از برخی رفتارهای دوگانه با شهروندان در موضوعات مختلف از جمله موضوع تخلفات ترافیکی، خاطرنشان کرد: در برخورد دستگاه های اجرایی با شهروندان هیچگونه تبعیض و نابرابری نباید وجود داشته باشد چراکه همه شهروندان از حقوق مساوی برخوردارند.