درحالی که شرکت ایران خودرو اعلام کرده است به توافقی مقدماتی برای تولید دو نوع خودرو جدید با شرکت رنو در سال ۲۰۱۳ دست یافته است سخنگوی این شرکت گفت رنو در حال مطالعه تحریم های جدید آمریکا علیه ایران است.


به گزارش پارس تیونینگ، ایران خودرو چندی پیش اعلام کرد، دو نوع خودرو کلیو 3 و 4 را در آینده ای نزدیک با همکاری شرکت رنو تولید خواهد کرد.این خبر در حالی بیان شد که شرکت های غربی طرف همکاری با ایران در معرض تحریم های سیاسی دولت آمریکا علیه صنعت خودرو سازی ایران قرار گرفته اند .
سخنگوی شرکت رنو در این زمینه به جاست اوتو گفت: «ما واقعا تصمیمی برای تولید خودرو کلایو در ایران نگرفته ایم ...ما به تعهدات قبلی خود در مقابل این شرکت احترام می گذاریم و اکنون در حال بررسی بسیار دقیق شرایط جدید هستیم تا دریابیم این تعهدات بر فعالیت های ما چگونه تاثیر می گذارند و چگونه می توانیم اقدامات مناسبی را برای احترام به آنها اتخاذ کنیم.»
طبق بیانیه ای که اوباما صادر کرد ارسال قطعات و کیت های تولید خودرو به ایران ممنوع است اما ارسال خودرو تولید شده بلامانع است . سخنگوی رنو با اشاره به این بیانیه افزود : «تحریم ها هرگونه ارسال قطعات خودرو به ایران را به کلی ممنوع می سازد و این نکته مهمی است.ما می دانیم که شرایط بسیار پیچیده شده است، بنابراین باید مسأله را عمیق تر بررسی کنیم .
رنو تا کنون مدل های مگان و لوگان را در ایران عرضه کرده است، اما ظاهرا فشارهای وارده از سوی آمریکا بر صنعت خودرو سازی ایران در حال افزایش است و این شرایط را برای ادامه فعالیت رنو سخت تر کرده است .
سخنگوی شرکت رنو همچنین گفت:«ما تصمیم به تعلیق توسعه همکاری های خود با ایران را نداریم و هم اکنون هم در حال بررسی دقیق این مسئله هستیم که تحریم های جدید آمریکا از نظر فنی چه تاثیر حقیقی ای برای شرکت خواهند داشت.»
طبق اعلام ایران خودرو هر چند که هیچ توافق رسمی ای برای تولید کلیو 3 و 4 بین دو شرکت به امضا نرسیده است، اما«برخی توافقات» برای تولید این مدل ها در ایران وجود دارد.
شرکت رنو برخی از قطعات خودرو را به ایران وارد می کند و بخش دیگری را نیز از طریق یک شرکت ایرانی با نام ایران پارس که یکی از شرکت های زیرمجموعه رنو است و 51 درصد سهام آن متعلق به این شرکت فرانسوی است، در داخل ایران تولید می کند.
نکته قابل توجه این است که صنعت خودرو ایران بعد از تحریم ها به شدت آسیب پذیر شده است، زیرا تحریم های اتخاذ شذه از سوی اتحادیه اروپا باعث شده است که ارسال قطعات به این کشور ممکن نباشد اما در این میان شرکت های ایرانی در خصوص تولید خودرو پژو ادعا کردند که به خودکفایی کامل در تولید دست یافته اند. رنو اعلام کرده است که به دلیل مشکلات بانکی بر اثر تحریم ها دیگر توان ارسال قطعه به ایران را ندارد .
لابی صهیونیستی اتحاد علیه ایران هسته ای که ریاست آن را مارک والاس، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل بر عهده دارد، اعلام کرده است نگران «فعالیت های تجاری شرکت رنو در ایران است.» این گروه در مورد تحریم های جدید آمریکا به این شرکت فرانسوی اخطار داده است.
گروه اتحاد علیه ایران هسته ای در بیانیه ای اعلام کرد: «زمان آن فرا رسیده است که شرکت رنو یا به فعالیت خود در ایران خاتمه دهد و یا با تحریم ها مواجه شود.»