درخواست رییس سابق اتحادیه نمایشگاه داران خودرو
روحانی بازار خودرو را سامان دهد+جدول


رییس سابق اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران با تاکید برتثبیت نرخ ارز برای نجات صنعت خودرو به وضعیت بازار خودرو، مشکلات قطعه سازان،مشکلات نمایشگاه داران اتومبیل، مقایسه قیمتی خودرو در اسفند ۹۰ با تیرماه ۹۲ وبه تحلیل این بازار در آینده پرداخت.

به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، نعمت الله کاشانی به مشکلات قطعه سازان اشاره کرد وگفت: درباره قطعات خودرو باید گفت اگر حتی تمام قطعات خودرو در داخل تولید شود در هر صورت مواد اولیه آن از خارج وارد می شود و برای خرید این مواد اولیه باید ارز ارائه شود و زمانی که نرخ ارز بالا باشد در این شرایط چگونه تولید کننده می تواند با خریداری دلار گران، قطعه را ارزان به خودروسازان عرضه کند.
رییس سابق اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران با بیان اینکه خودروسازان خود تولید کننده قطعه نستند و تمام قطعات مورد نیاز خود را از قطعه سازان خریداری می کنند و خودروسازان نیز مونتاژ می کنند، افزود: شرایطی باید فراهم شود تا هزینه تمام شده واردات مواد اولیه تولید قطعه برای قطعه سازان بالا نباشد و برای آنها نیز توجیه اقتصادی داشته باشد.
کاشانی ادامه داد: پژوی ۲۰۶ در اسفندماه سال ۹۰، ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود که امروز این خودرو را با ۳۷ میلیون تومان هم نمی توان در بازار خریداری کرد.
وی اظهار داشت: قیمت پژوی ۴۰۵ نیز در همان سال ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان که در حال حاضر حدود ۲۸ میلیون تومان است؛ یعنی بیش از دو برابر.

تثبیت نرخ ارز تنها راهگشای صنعت خودرو

این کارشناس صنعت خودرو عدم ثبات نرخ ارز را مهمترین مشکل صنعت خودرو و به تبع آن عدم برنامه ریزی برای آینده عنوان کرد و گفت: اگر حتی ارز تثبیت شود می تواند بازار را متعادل کند اما به دلیل اینکه در حال حاضر این نرخ نوسان دارد برنامه ریزی نمی توان برای آینده داشت؛ به عنوان مثال قطعه ساز می خواهد نسبت به پیش فروش قطعات خود به خودروسازان اقدام کند اما به دلیل اینکه امکان افزایش نرخ ارز وجود دارد عملا این پیش فروش صورت نمی گیرد.
وی تصریح کرد: حتی زمانی که نرخ ارز کاهش می یابد و به عنوان مثال تا ۳ هزار تومان می رسد، مصرف کننده نیز توقع کاهش قیمت را دارد در صورتی که حدود ۳ الی ۴ ماه زمان می برد تا بر مبنای قیمت ۳ هزار تومان محصول تولید و به بازار عرضه شود.

سرمایه نمایشگاه داران اتومبیل به یک سوم کاهش یافت

به گزارش خانه ملت، کاشانی با تاکید بر اینکه تنها مشکل صنعت خودروسازی کشور نوسانات نرخ ارز است، درباره مشکلات نمایشگاه دارن اتومبیل نیز گفت: بیشتر نمایشگاه داران به تبع نوسانات ارزی ضررهای کلان در این بخش متحمل شدند به طوری که یک نمایشگاه دار در اوخر سال ۹۰ سرمایه خرید ۱۰ اتومبیل را داشت؛ هیوندای صفر کیلیومتر در اواخر سال ۹۰، ۷۲ میلیون تومان به مصرف کننده به فروش می رسید که در حال حاضر ۲۲۰ میلیون تومان به فروش می رسد یعنی اگر در آن زمان سرمایه ۱۰ خودرو را داشتند الان سرمایه خرید چهار اتومبیل را دارند.
رییس سابق اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران همچنین گفت: به فاصله حدود یکسال و نیم پس از اسفند ماه ۹۰ قیمت خودروی خارجی سه برابر شد اما آیا سرمایه نمایشگاه داران سه برابر شد؟
وی با بیان اینکه تا وضع دلار تثبیت نشود هیچ موضوعی قابل پیش بینی نخواهد بود، در تحلیل آینده بازار خودرو گفت: اگر شرایط به همین شکل ادامه داشته باشد بازار خودرو و صنعت خودروسازی کشور خطر را احساس می کند.
کاشانی افزود: سه کمپانی بزرگ خودرو داریم که ۹۰ درصد قطعات خود را از قطعه ساز خریداری می کنند و شرکت های قطعه سازی نیز به دلیل اینکه مواد اولیه خود را باید وارد کنند در برابر افزایش نرخ ارز نمی توانند کار خاصی انجام دهند.
این کارشناس خودرو همچنین درباره استقبال مصرف کنندگان از بازار خودرو گفت: در حال حاضر در بازار خودروهای داخلی و خارجی رکود وجود دارد.
کاشانی به مقایسه قیمت های فعلی برخی خودروهای رایج در بازار با قیمت های اسفندماه ۹۰ پرداخت که به شرح زیر است:

نوع خودرو
قیمت در اسفند ۹۰
قیمت (اکنون در بازار)
پژو ۲۰۶ تیپ۲
۱۴,۸۰۰,۰۰۰
۳۷,۰۰۰,۰۰۰
پراید ۱۳۱
۱۲,۵۰۰,۰۰۰
۱۸,۰۰۰,۰۰۰
سمند lx
۱۴,۰۰۰,۰۰۰
۲۸,۰۰۰,۰۰۰
پژو ۴۰۵
۱۳,۴۰۰,۰۰۰
۲۸,۰۰۰,۰۰۰
پژو پرشیا
۱۷,۰۰۰,۰۰۰
۳۴,۰۰۰,۰۰۰
مگان
۴۲,۰۰۰,۰۰۰
بیش از ۸۰ میلیون
مزدا ۳۲۳
۵۰,۰۰۰,۰۰۰
۱۲۰,۰۰۰,۰۰۰

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواری ما این است که رئیس جمهور منتخب، ابتدا یک سرو سامانی به بازار ارز بدهد که تمام این مشکلات به بازار ارز و عدم ثبات آن بر می گردد.