در صورت تصویب مجلس
زمان معاینه خودروها 2ساله می شود


قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بعد از پیگیری های متعدد برای کاهش زمان معاینه فنی خودروها، این لایحه به صورت یک فوریتی در مجلس شورای اسلامی بررسی می شود و در صورت تصویب نمایندگان زمان معاینه فنی خودروها از 5 سال به دو سال کاهش می یابد.

به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو» به نقل از ایرنا، علی محمد شاعری افزود: در حال حاضر یک فوریتی شدن این لایحه به تصویب کمیسیون تخصصی مجلس رسیده و قرار است در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گیرد. اکنون در دستور کار نمایندگان مجلس قرار گرفته است.
معاون انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: با توجه به اهمیت موضوع آلودگی هوا در کلان شهرها به خصوص شهر تهران، کاهش زمان معاینه فنی خودروها از اهمیت زیادی برخوردار است که امیدوارم بعد از بررسی در مجلس از پنج سال به دو سال کاهش یابد.
وی با تاکید بر نقش معاینه فنی خودروها در کاهش آلودگی هوا گفت: در صورت کاهش زمان معاینه فنی و دو ساله شدن آن، آلودگی هوا تا 20 درصد کاهش خواهد یافت.
شاعری افزود: طولانی بودن زمان معاینه فنی خودروها تاثیر زیادی در آلودگی هوای کلان شهرها به خصوص تهران دارد از این رو سازمان حفاظت محیط زیست از سال 1389 که زمان معاینه فنی خودروها از دو سال به پنج سال افزایش یافت درخواست های متعددی را برای کاهش زمان آن به نهادهای مختلف ارایه کرده است که خوشبختانه در حال حاضر پس از پیگیری های متعدد مجلس قرار است که این لایحه را به شکل یک فوریتی بررسی کند.
افزایش زمان معاینه فنی خودروها اسفندماه سال 89 همزمان با تغییر کلی قانون راهنمایی و رانندگی از دو سال به پنج سال افزایش یافت.