سرنوشت بازار خودرو پس از لغو تحریمها

به گزارش پارس تیونینگ به نقل از پدال در حالی که صنعت خودرو یکی از اولویتهای اعلامی برای لغو تحریم در مرحله اول است، انتظارها از تأثیر این عامل در بازار ایران به شدت متفاوت است. روزهایی که قیمت خودرو روی ابرها پرواز میکرد، یکی از بزرگترین توجیهات خودروسازان در افزایش شدید قیمتها، تحریم و عدم دستیابی به قطعات وارداتی و مراودات مالی بینالمللی بود. اما اکنون که زمزمه لغو تحریمها شنیده میشود، مقاومتها در برابر کاهش قیمت از همین حالا آغاز شده و علل افزایش قیمت را نه تحریم بلکه بیشتر عوامل داخلی نظیر افزایش قیمت مواد اولیه و عدم پرداخت تسهیلات توسط دولت بر می شمارند.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
دهن کجی قیمت خودرو به مصرف کنندگان


اتحادیه اروپا قرار است از ابتدای دسامبر، تحریمهای خود را بر ضد ایران لغو نماید. اولین آثار این تصمیم، بازگشت شرکتهایی چون رنو و پژو به ایران خواهد بود. امکان تأمین مستقیم قطعات باعث تولید دوباره و رونق محصولاتی چون تندر، مگان و انواع پژو خواهد شد که افزایش قیمتی بی رویه یافتهاند. مخصوصاً تأمین گیربکسهای اتوماتیک، میتواند منجر به کنترل تقاضای بازار برای این خودروها و کاهش فاصله قیمتی این مدلها با نمونه های گیربکس دستی شود. با این وجود، در تعامل دوباره با این خودروسازان، بهتر است تجارب پیشین بیشتر مد نظر قرار گیرد تا شرکایی منفعت طلب و بدون فایده چون پژو را دوباره این چنین پر و بال ندهیم. امکان حضور شرکتهای آمریکایی و ژاپنی نیز میتواند تأثیر مستقیمی در بهبود روند انتقال تکنولوژی و دانش فنی تولید خودرو به شرکتهای ایرانی باشد و مصرف کنندگان نیز تمایل بیشتری به چنین برندهایی ابراز میکنند.
در سوی دیگر، خودروسازان که به علت افزایش قیمت و سایر مشکلات، تیراژ تولید خود را از دست دادند و بدین علت زیانهایی نیز متوجه آنها شد، همچنان تمایل به حفظ و حتی افزایش قیمتها دارند. با این وجود، بازار خودرو ایران نشان داده که کشش چنین قیمتهایی را ندارد و خودروسازان نیز باید با یک دیدگاه منطقی با کاهش مناسبی در قیمتها و افزایش کیفیت در کنار کمیت، زیان خود را جبران نمایند.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
رنو مگان، یکی از منتفعین رفع تحریمبا رفع کامل تحریمها، آزاد سازی ذخایر ارزی ایران باعث خواهد شد که قیمت دلار به طرز قابل توجهی سقوط کند. گرچه منافع بخشهایی از بازار و حتی صادرکنندگان، حکم میکند که این افت قیمت زیاد نباشد، اما رونق دوباره صنعت و اقتصاد، بدون شک باعث افزایش ارزش پول ملی خواهد شد و این به مفهوم کاهش هزینه مواد اولیه و تولید است. اگر قطعات این پازل به درستی در کنار هم قرار بگیرند، قیمتهای نهایی نیز کاهش چشمگیری را تجربه میکنند. خودروهای وارداتی نیز از این امر مستثنی نیستند و با افزایش ارزش ریال، قیمت آنها نیز کاهش خواهد یافت. انتظار برای کاهش قیمت میتواند بازار خودروی ایران را تا شش ماه دیگر و مرحله دوم کاهش تحریمها به اغما ببرد. همچنان سال گذشته که اظهارات رئیس شورای رقابت برای کاهش قیمت خودرو (هر چند غیر واقعی) اما با تأثیر بالایی باعث توقف خرید خودرو شده بود، این بار نیز میتوان چنین روندی را به انتظار نشست. این در حالیست که خودروسازان از مردم خواستهاند تا همانند لغو تحریمهای خارجی، دست از تحریم داخلی خرید خودرو هم بردارند تا بازار خودرو دوباره رونق یابد غافل از آنکه برای رونق این بازار باید خود خودروسازان آستین را بالا بزنند و قیمتها را کاهش دهند.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
خودروهای خارجی و کاهش قیمت در صورت رفع تحریم ها


انتظار و پیش بینی خود از بازار خودروی ایران را در ماههای پیش رو با ما در میان بگذارید.

منبع : پدال