سکان دار آینده وزارت صمت ؟

گروه ایران

به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، "رضا ویسه" که گویا سکان دار وزارت صنعت، معدن و تجارت کشور خواهد شد در سال 1334 در روستای برغان از مناطق ییلاقی تهران و کرج بدنیا آمده است. دوره ابتدائی و دبیرستان را با رتبه دانش آموزی ممتاز در برغان و تهران ( در دبیرستان خوارزمی شماره 1 ) اسلامی گذرانده و در سال 1352 به دانشگاه صنعتی شریف ( دانشگاه صنعتی آریامهر سابق ) راه یافت.

وی، در سال 1356 در رشته مهندسی متالوژی از دانشگاه صنعتی شریف فارغ التحصیل شد و همزمان با خروش ملت بزرگ ایران برای تغییر حکومت دیکتاتوری شاه به خیل عظیم مردم پیوست. در سال 1357 پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در نهادهای تازه تأسیس ابتدا در سپاه و سپس در جهاد سازندگی و سپس در جهاد دانشگاهی با کوشش شبانه روزی در خدمت مردم عزیز کشورمان بود. در سال 1361 بدلیل ضرورت خدمت در بخش صنعت به سازمان گسترش و نوسازی صنایع کشور پیوست و مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت تأمین ماسه ریخته گری شد و مراحل رشد و ترقی را در این سازمان توسعه ای همراه با کسب تجربه و گذراندن دوره های آموزشی و تخصصی طی کرد.

ویسه سپس در سال 1364 مدیر آموزش سازمان گسترش و نوسازی ایران شد و سپس بعنوان مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت ابزاران اصفهان به مدت پنج سال با تولید اقلام دفاعی با تلاش شبانه روزی در خدمت جنگ و دفاع از سرزمین عزیز ایران با تمام توان انجام وظیفه کرد، پس از جنگ برای استفاده از تجارب و امکانات ایجاد شده در صنعت قطعه سازی پس از پنج سال به تهران مجدداً مهاجرت و در گروه صنعتی ایران خودرو برای خودکفائی و تولید خودرو ایرانی آغاز به کار کرد.

این چهره صنعتی، در اواخر سال 1369 بعنوان معاونت مجتمع موتورسازی و ریخته گری ایران خودرو و عضو هیئت مدیره و مدیر پروژه پیکان 1600 کار پر تلاش خود را با بهره گیری از تجربیات زمان جنگ شروع کرد. این کار بسیار جدید و پیچیده بود، اما نتایج بسیار موفق و پر برکت برای صنعت خودرو کشور داشت.

ویسه، در سال 1372 پس از سه سال فعالیت شبانه روزی برای ایجاد و توسعه شبکه قطعه سازی در کشور به این نتیجه رسید که شرکت تخصصی برای تسریع در خود کفایی و طراحی و مهندسی و کسب تکنولوژی های نوین ضروری است، لذا شرکت ساپکو را بدین منظور تأسیس کرد.

شبکه قطعه سازی به سرعت از نظر کمی و کیفی توسعه یافت، رشد و ارتقاء کیفی خطوط تولید و محصولات و توسعه نیروی انسانی و موفقیت روزافزون از آن موجب شد که خودکفایی و بهینه سازی و طراحی های جدید، ایران خودرو را در ردیف شرکت های بزرگ و برتر کشورمان قرار داد، همزمان پس از تولید انبوه پیکان 1600 مسئولیت خودکفایی پژو 405، پژو پارس و پیکان RD را بر عهده گرفت و در سال 1375 با آغاز طراحی خودرو ملی(سمند) در ایران خودرو مسئولیت طراحی ساخت قطعات آن به ساپکو واگذار شد.

این پروژه بزرگ ملی و پروژه متعدد خودکفایی موجب شد که طرح های توسعه بسیار زیادی در سراسر کشور در کارخانجات قطعه سازی شکل بگیرد.

در اواخر سال 1378، رضا ویسه برای قبول مسئولیت پروژه خودرو ملی و تولید خودرو پژو 206 و اجرای طرح های توسعه محصولات ایران خودرو بعنوان قائم مقام مدیرعامل در توسعه محصولات به ایران خودرو رفت و تا سال 1380 خودرو سمند را به تولید انبوه رساند و پژو 206 را با حداکثر ساخت داخل به بازار عرضه کرد، در سال 1380 با آغاز کار دولت جدید و ادغام وزارت صنایع و معاون، «رضا ویسه» با هدف توسعه صنایع کشور در چهار چوب انتظارات دولت و مردم به عنوان ریاست هیأت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران منصوب شد.

حال برنامه توسعه صنایع کلیدی کشور که در دست سازمان گسترش بود در قالب برنامه پنج ساله و چشم انداز 10 ساله در دستور کار قرار گرفت.

با رهبری وی در سازمان گسترش، این سازمان توانست در صنایع خودرو بخصوص طرح توسعه محصولات جدید با پلات فرم مشترک، صنایع ماشین سازی، صنایع ریلی و دریایی و صنایع الکترونیک، صنایع نانوتکنولوژی و صنایع بیو تکنولوژی و صنایع مواد جدید به موفقیت های زاید الوصفی دست یابد.

در سالهای 80 تا 84 واگذاری سهام شرکت های متعلق به سازمان گسترش در چهار چوب برنامه سوم و چهارم توسعه با یک نظارت دقیق و فرآیند منطقی انجام شد به گونه ای که در این کار رتبه یک را در مقایسه با سایر شرکت های مادر حائز شد.
سازمان گسترش در این دوره با اجرای پروژه فاز یک پارس جنوبی و همچنین پروژه فازهای شش، هفت و هشت پارس جنوبی در بومی سازی این صنعت عظیم و آینده ساز نقش ارزنده ای ایفاء کرد.

در سال 1384 همزمان با آغاز دولت نهم، ویسه با توجه به شرایط بازنشسته شد و همزمان با تأسیس شرکت طراحی مهندسی و مشاور صنعتی رضوان کار خود را در بخش خصوصی آغاز کرد، این شرکت بعنوان کلینیک صنعت برای عارضه یابی و نوسازی صنایع راکد و غیر فعال به خدمات رسانی به صنایع بخش خصوصی مشغول شد.

مطالعات فنی اقتصادی، اجرای پروژه های صنعتی، نظارت و کنترل پروژه ها در دستور کار این شرکت قرار گرفت و هم اکنون با هشت سال تلاش خستگی ناپذیر تجربه ارزنده ای در فعالیت های طراحی و فنی و مهندسی به ارمغان آورده است.

وی همزمان برای پرورش نیروی انسانی ماهر و متعهد و مسئولیت پذیر که اصلی ترین مسئله صنایع کشور است، موسسه ای بنام موسسه توسعه مدیران تابان با جمعی از متخصصان و علاقه مندان به این کار تأسیس کرد و بخشی از وقت و انرژی خود را در این راه بعنوان یک کار مقدس و ملی صرف نمود، این مرکز با هدف پیاده سازی شعار شایسته سالاری – شایسته پروری را به روش مربی گری دنبال می کند.

بین سال 85 تا 92 با بهره گیری از دانش و تجربیات بدست آمده مدل توسعه پایدار در کشورهای در حال توسعه را مطالعه و مدلی کاملاً قابل اجرا طراحی کرد.

پیش بینی می شود با آغاز کار دولت تدبیر و امید و مدیریت اعتدالیون در کشور توسعه همه جانبه کارهای کلیدی فوق بسرعت گسترش یابد.