مدیرعامل اتحادیه سواری کرایه بین شهری گفت: ایران خودرو شرایط خود را در قبال قرارداد خرید 2000 دستگاه خودروی سواری تغییر داد که انجام تعهدات جدید برای متقاضیان مشکل است.به گزارش پارس تیونینگ به نقل از ایسنا، رحمتالله حاج محمدعلی اظهار کرد: با پیگیریهای انجام شده از مسئولان ایران خورو در نهایت قراردادی مبنی بر دریافت 2000 دستگاه خودرو با این شرکت امضا شد اما در قرارداد جدید که نام آن را به "تعهد فروش" تغییر دادهاند بندهایی تغییر کرده است.
وی گفت: در شرایط جدید ایران خودرو بندی اضافه شده مبنی بر اینکه 20 درصد از مبلغ کل 2000 دستگاه خودرو را به صورت چک در ابتدا باید به عنوان حسن انجام کار پرداخت شود و اگر به شرایطی که آنها در تعهد فروش خود قید کردهاند عمل نکنیم چک مورد پیگرد قانونی قرار میگیرد.
حاج محمدعلی با بیان اینکه در یکی از بندها تاکید شده که اتحادیه سواری کرایه بین شهری موظف است ماهانه 300 دستگاه خودرو بخرد، افزود: تا به حال سابقه نداشته که ایران خودرو، ماشینهای بین شهری تولید کند و در کارخانه بماند چون ما آنها خریدهایم اما آوردن چنین بندی در این تعهدنامه کار درستی نیست چون اگر بنا به هر دلیلی نتوانیم ماهانه 300 دستگاه خودرو بخریم چک را به اجرا میگذارند. البته موارد دیگری قید شده که نمیتوانیم آنها را انجام دهیم.
مدیرعامل اتحادیه سواری کرایه بین شهری با بیان اینکه به عنوان اتحادیه وظیفه نوسازی و توسعه ناوگان را به عهده داریم، گفت: ظاهرا ایران خودرو به چشم نمایندگیهای خود به اتحادیه نگاه میکند اما نکته اینجاست که نمایندگیها از فروش هر دستگاه خودرو حدود سه درصد حق کمیسیون دریافت می کنند.
وی با بیان اینکه ماشینهای سواری کرایه بین شهری پژو 405 به مبلغ 25 میلیون و 850 هزار تومان و سمند lx به مبلغ 26 میلیون و 500 هزار تومان است، گفت: طی نامه ای از ایران خودرو درخواست کردیم که بندهایی از این تهعدنامه را تغییر دهد و در حال پیگیری این موضوع هستیم.
حاج محمدعلی با بیان اینکه از سال 80 تاکنون حدود 45 هزار دستگاه ماشین از ایران خودرو خریداری شده که در جادهها تردد دارند، اظهار کرد: هزینههای ناوگان، نرخ لاستیک، روغن و سایر قطعات یدکی خودروها افزایش یافته است و در کنار تورم موجود، فشار اقتصادی زیادی به راننده وارد شده است.
بر اساس این گزارش، با توجه به اینکه حدود 3000 دستگاه خودروی فرسوده بین شهری از دو سال و نیم پیش برای نوسازی ثبتنام کردهاند اما تسهیلاتی برای نوسازی آنها پرداخت نشده است، سازمان راهداری و حمل و نقل جادهای برای نوسازی 2000 دستگاه سواری کرایه بین شهری وام 10 میلیون تومانی با بهره پایین در نظر گرفته است که در این راستا اتحادیه سواری کرایه بین شهری با ایران خودرو قرارداد منعقد کرده تا 2000 دستگاه خودروی پژو 405 و سمند LX بخرد که پس از مدتی از این قرارداد شرایط فروش این خودروها از سوی ایران خودرو تغییر کرده است.