رئیس شورایرقابت گفت: شورای رقابت وظیفه خود را برای تهیه دستورالعمل قیمت گذاری خودرو انجام داده است و این شورا دستورالعمل جدیدی برای قیمت گذاری خودرو ندارد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پارس تیونینگ به نقل از خانه ملت، جمشید پژویان با تشریح جزیئات روز گذشته شورای رقابت درباره خودرو که قرار بود با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت یا قائم مقام وی و مدیران عامل دوشرکت خودروسازی سایپا و ایرانخودرو برگزار شود، تصریح کرد: متاسفانه در جلسه دیروز شورای رقابت وزیر صنعت یا قائم مقام وی در این جلسه حضور نداشت و جلسه دیروز شورا باحضور مدیران عامل دو شرکت خودروسازی سایپا وایرانخودر برگزار شد.

رئیس شورای رقابت افزود: شورای رقابت طی نامه ای در گذشته از خودروسازان درخواست ارائه گزارش عملکرد خود برای اجرای دستورالعمل قیمت گذاری خودرو راکرده بود که در این جلسه خودروسازان گزارشی را از میزان فروش محصولات و همچنین میزان پرداخت مابه التفاوت قیمت های قدیم و جدید خود را در اجرای دستوالعمل مصوب شورای رقابت ارائه دادند و سوالات لازم در این راستا از خودروسازان پرسیده شد.
پژویان ادامه داد: کارگروه مربوطه مجددا اطلاعات دریافتی در این خصوص را تجزیه و تحلیل می کند تا ببینیم شورای رقابت مصوبه دیگری خواهد داشت یا خیر.
وی در پاسخ به این سوال که آیا خودروسازان محصولات خود را بر مبنای دستورالعمل شورای رقابت قیمت گذاری کرده اند یا خیر؟ افزود: بر اساس آنچه که خودروسازان به ما گزارش داده اند دستورالعمل قیمت گذاری خودرو دقیقا اجرا شده است.
پیگیری شایعه حذف برخی آپشن ها توسط خودروسازان
وی گفت: البته شایعاتی مبنی بر حذف برخی آپشن ها توسط خودروسازان شده است که خودروسازان این موضوع را رد کردند و وعده پیگری این موضوع را نیز دادند.
پژویان در بخش دیگری از اظهاراتش درباره تورم بخشی ۵۳ درصدی که از سوی بانک مرکزی اعلام شده افزود: برخی بر این باورند که تورم بخشی ۵۳ درصدی بالا است و خودروسازان می گویند این نرخ بیش از این میزان است؛ نرخ تورم یک مسئله کاملا فنی و تکنیکی است.
رئیس شورای رقابت تصریح کرد: در مورد نرخ تورم بخشی خودرو مردم نیز اعلام می کنند این نرخ بالا اعلام شده در حالی که بانک مرکزی مرجع رسمی اعلام نرخ تورم است و این نرخ توسط این مرجع اعلام شده است.
حضور وزیر صنعت در جلسه یکشنبه هفته آینده شورای رقابت
پژویان گفت: در جلسه ای که یکشنبه هفته آینده با وزیر صنعت، معدن و تجارت خواهیم داشت نماینده بانک مرکزی در تعیین تورم دعوت می کنیم اما این دعوت به منظور پاسخ به افرادی است که غیر کارشناسی اعلام می کنند نرخ تورم بالا اعلام شده است و به معنای این نیست که شورای رقابت به موضوع نرخ تورم ورود کند.
وی همچنین در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه سازمان حمایت قمیت ها را بر مبنای دستورالعمل شورای رقابت تعیین می کند یا خودروسازان گفت: دستورالعملی که مصوب می شود به یک قیمت منتهی می شود و توسط سازمان حمایت مستقیم به بنگاه مربوطه ابلاغ می شود؛ به طور مثال اگر مصوبه ای درباره مخابرات باشد مستقیما به شرکت مخابرات ابلاغ می شود و اگر در رابطه با خودرو باشد مستقیم به خودروسازان ابلاغ خواهد شد.
شورای رقابت دستورالعمل جدیدی برای قیمت گذاری خودرو ندارد
پژیان در بخش دیگری از اظهاراتش در پاسخ به این سوال که بازار خودرو چه زمانی ساماندهی می شود؟ تصریح کرد: صنعت خودرو از زمانی در حدود ۳۴ سال پیش به دولت منتقل شد از ریل خارج شد ومشکلات این صنعت طی چند دهه به وجود آمد و رفع این مشکلات نیاز به زمان دارد.
وی بابیان اینکه شورای رقابت وظیفه خود را برای تهیه دستورالعمل قیمت گذاری خودرو انجام داد، افزود: اما برای رسیدگی به اصلاحات در زمینه افزایش تولید خودرو تا انتهای امسال امیدواریم.
رئیس شورای رقابت در پایان با تاکید بر اینکه شورای رقابت دستورالعمل جدیدی برای قیمت گذاری خودرو ندارد، خاطرنشان کرد: مصرف کننده خواستار کاهش قیمت خودرو است اما باید تورم و سایر عوامل تاثیر گذار در قیمت خودرو را در نظر گرفت.