عدم اعلام آمار تصادفات موتورسیكلت

پلیس راهور ناجا هرساله در آمار تفكیك شده، تصادفات را در فاكتورهای مختلف مورد بررسی قرار می دهد و در این آمار خودروهای تصادفی، ساعت وقوع تصادفات، میزان تصادفات، زمان وقوع و... را لحاظ می کند.

به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، پلیس راهور در راستای اطلاع رسانی درخصوص تصادفات جاده ای در سالهای گذشته اقدام به انتشار آماری كرده است كه نكات بسیار قابل تاملی در آن وجود دارد؛ از پرتصادف ترین خودروها تا قرمز بودن آمار ایران در تصادفات جهان و در سازمان بهداشت جهانی و...، در این بین حتی آمار تصادفات دوچرخه ها هم اعلام می شود، اما جای موتور سیكلتها و آمار تصادفات آن در این گزارشها خالی است.

در دو دهه گذشته، تولید موتور سیكلتهای داخلی با شدت و سرعت بیشتری همراه شد. این در حالی است که کیفیت موتورسیکلتها اعم از ساخت داخل یا وارداتی نیز سال به سال افت بیشتری می کند؛ درصد استفاده از قطعات چینی در موتورسیكلتهای داخلی مدام افزایش مییابد، تا جایی که بسیاری از كارخانههای ایرانی تولیدكننده موتورسیكلت به صورت فول سی.كی.دی تمام قطعات را از چین وارد كرده و در ایران تنها مونتاژ میكنند.

به گزارش عصر ایران، در کنار افزایش تولید، گسترش روزافزون استفاده از این وسیله نقلیه پرخطر در بخش خدمات ازجمله پیك موتوری در سالهای اخیر باعث شد كه پلیس تمهیدات مختلفی را برای ساماندهی و افزایش ایمنی این قشر از رانندگان برگزیند.

اما این وسیله در كنار مزایایی همچون بی نیازی از ایست در ترافیك ها و در دسترس بودن، به دلیل مسائل گوناگون و با توجه به آمار بالای تصادف منجر به جرح و فوت، به بلای جان موتور سواران ایرانی و عابران پیاده تبدیل شد و می توان آنرا یكی از مهمترین وسائط نقلیه دانست كه رتبه های بالای تصادفات كشور را به خود اختصاص می دهد.

با این حال، با وجود این که پلیس راهور در گزارش های خود در كنار هیوندا، تویوتا، مزدا، پراید و سمند و خودروهای دیگر آمار جالب توجهی از تصادفات دوچرخه ها نیز اعلام می كند اما کماکان جای موتور سیكلتها در این آمار خالی است و این مسأله خود آمار تصادفات را از جهاتی زیر سوال می برد.

نخست اینکه آیا در صورت لحاظ کردن تصادفات موتورسیکلت، باز هم آمار سالانه تصادفات کاهشی خواهد بود و دیگر اینکه آیا حذف موتورسیکلت از این آمار به دلیل رتبه بسیار بالای آن نیست؟

امید آن است که مسئولان پرتلاش پلیس راهور نسبت به این امر واكنش نشان داده و به این سوال پاسخ دهند كه چرا و به چه علت موتورها و تصادفات موتوری را در آمار تصادفات خود نمی گنجانند.