مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

علت نارضایتی از خودرو ایرانی چیست؟


رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با بیان این که با وجود تحریمها هنوز فضای رقابتی لازم در کشور برای تولید محصولات باکیفیت وجود ندارد، گفت:مسئولان پاسخ دهند چرا صنعت خودروسازی هنوز نتوانسته است رضایت مصرف کننده را بدست آورد.


به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، نظامالدین برزگری امروز با حضور در مراسم گرامیداشت روز ملی کیفیت و اختتامیه دهمین دوره جایزه ملی کیفیت ایران با تاکید بر اینکه بحث کیفیت دارای ابعاد مختلف بوده و تفاوت آن با استاندارد باید از سوی مسئولین تشریح گردد اظهار داشت: تعاریف مختلفی از کیفیت در این سالها از سوی صاحبنظران و پیشتازان مطرح شده است اما باید بگویم کیفیت به معنای حفظ حقوق و صیانت حقوق مشتریان است.
وی بر لزوم رعایت اخلاقمداری برای تحقق کیفیت در ارائه خدمات و محصولات اشاره کرد و افزود: کسانی که کیفیت را فدای کمیت میکنند در درازمدت با مشکلاتی همراه خواهند شد البته متاسفانه در جوامع اسلامی شاهد اینگونه فعالیتها هستیم.
به گزارش تسنیم، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به اینکه قطعا فعالان اقتصادی بر این باورند که اکسیژن تنفس در دنیای تجارت کیفیت و اصل مشتریمداری است، تصریح کرد: اگر مشتریان از کالاهای باکیفیت داخلی استفاده نکنند در درازمدت همین امر باعث ضرر و زیانهایی برای واحدهای تولیدی خواهد شد.
به اعتقاد برزگری کیفیت باید در تمام مراحل، فرآیند و زنجیرههای تولید وخدمات به کار گرفته شود. حتی در این مسیر باید از آموزش نیروی انسانی و مدیریتهای شایسته نیز غفلت ننمود.
وی ضمن تاکید بر اینکه کیفیت تنها رعایت کردن استانداردها نیست، گفت: همین تفاوت بین کیفیت و استانداردسازی باعث شده تا در کشور یک روز به عنوان روز کیفیت و یک روز به عنوان روز ملی استاندارد نامگذاری شود.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به اینکه استاندارد کردن محصولات ضوابط و معیارهای خاص خود را دارد، گفت: بحث استانداردسازی محصولات باکیفیت چندین پله تفاوت دارد؛ البته باید بگویم که رعایت کیفیت فقط برای بنگاه های اقتصادی و واحدهای تولیدی نیست بلکه تمام فعالیتها مشمول رعایت کیفیت میشوند.
برزگری با بیان اینکه در این سالها در حوزه خدمات و استانداردسازی کمتر کار کردهایم اظهار داشت: بحث کیفیت خدمات باید در راس سیاستگذاریها در واحدهای تولیدی و اقتصادی قرار گیرد. چرا که مشتریان حق دارند از کالاهای باکیفیت استفاده کنند.
وی در ادامه سخنرانی خود به صنعت خودرو کشور اشاره کرد و افزود: صنعت خودرو کشور نسبت به دهههای گذشته از لحاظ استانداردسازی رشد مناسبی داشته است اما باید مسئولان به این پرسش پاسخ دهند که چرا مردم همچنان از خودروهای داخلی رضایت کاملی ندارند.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران اضافه کرد: برای پاسخ به این پرسش باید بگویم توقع مردم با شرایط روز ارتقا پیدا کرده است که همین نکته را باید مسئولین در فعالیتهای اقتصادی خود مورد توجه قرار دهند.
برزگری در ادامه به صحبتهای مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم کالاهای ایرانی محکم، مطلوب، زیبا و باسلیقه اشاره کرد و افزود: مصرفکننده ایرانی به اعتقاد رهبری حق دارد از کالاهای باکیفیت استفاده کند حتی این امر نشان از آن دارد که مسئولین در این رابطه وظیفه سنگینی را بر عهده دارند.
وی با اشاره به اینکه شرایط تحریم فضای مناسبی را برای ایجاد رقابت در بازار کشور ایجاد کرده است، اظهار داشت: متاسفانه با وجود این امر هنوز فضای رقابتی مناسبی برای کیفیت محصولات در کشور وجود ندارد. هنوز هستند واحدهای تولیدی که کالاهای بیکیفیت را وارد بازار میکنند.
رئیس سازمان ملی استانداردسازی اضافه کرد: ایجاد رقابت باعث میشود تا محصولات باکیفیتتری در سطح بازار تولید گردد تا وقتی رقابتی در بازار وجود ندارد نباید از سازمان استانداردسازی توقع داشت تا بتواند به اهداف تعیین شده خود دست پیدا کند. چرا که این سازمان به تنهایی نمیتواند نظارت لازم را در ارائه محصولات باکیفیت از سوی واحدهای تولیدی داشته باشد.
برزگری در ادمه به جایزه ملی کیفیت ایران اشاره کرد و تصریح کرد: درصددیم با اجرای مقدمات لازم این جایزه را بین کشورهای اسلامی نیز برقرار کنیم تا به عنتوان یک مدل ایرانی-اسلامی در میان کشورهای اسلامی جایزه ملی کیفیت مطرح گردد.
وی اضافه کرد: رقابتپذیری واحدهای تولیدی در بازارهای جهانی با کیفیت ارتباط نزدیکی داشته و تمام فعالان باید دست در دست یکدیگر کالاهای باکیفیت را در اختیار مصرف کننده داخلی و بینالمللی قرار دهند.