مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

فرانسوی های فراموش کار


سنگ اندازی فرانسه در مذاکرات هسته ای ناتمام ایران با کشورهای غربی، اگر چه از جهات سیاسی قابل بررسی است؛ اما آنچه بسیاری از منتقدان داخلی را شگفت زده کرده بیتوجهی دولتمردان فرانسوی نسبت به مراودات اقتصادی با ایران در جریان مذاکرات مذکور بود.


به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، شاید تجربه تلخ خروج دو شرکت پژو و رنو از صنعت خودرو کشورمان را باید به یاد فرانسویها آورد؛ چرا که با خروج این دو شرکت از ایران، چرخه تولید این کشور که بخشی از آن حول صنعت خودرو میگردد، دچار زیان جبران ناپذیری شد؛ به طوریکه پس از قطع روابط شركت پژو با ایران این شركت خودروسازی فرانسوی با 4 میلیارد یورو خسارت در فروش محصولات خود مواجه شد، این در حالی است كه در سال 2011، ایران 13 درصد فروش سالانه پژو در جهان را به خود اختصاص داده بود. بر این اساس، شركت پژو در فوریه 2012 با ایران قطع رابطه كرد و در پی این تصمیم 8 هزار نفر از کارگران این شرکت نیز بیكار شدند.
همچنین شرکت خودروسازی رنوی فرانسه نیز اعلام کرد: به دلیل تحریمها علیه ایران، در سه ماهه سوم سالجاری میلادی ۲۶۰ میلیون یورو درآمد خود را از دست داده است.
به گزارش دنیای اقتصاد، شرکت خودروساز رنوی فرانسه در گزارشی که چندی پیش اظهار کرد به دلیل تحریمها علیه ایران و کاهش ارزش پول ملی اقتصادهای نوظهور، در سه ماهه سوم سالجاری میلادی 2/3 درصد درآمد خود را از دست داده است. این شرکت با صدور بیانیهای اعلام کرد، درآمدهای این شرکت در سه ماهه منتهی به ۳۰ سپتامبر از 26/8 میلیارد یوروی مدت مشابه سال قبل به ۸ میلیارد یورو (04/11 میلیارد دلار) کاهش یافته است.
بر همین اساس همانطور که ملاحظه میشود تنها دو شرکت خودروساز فرانسوی با خروج از ایران متحمل هزینه سنگینی شدند حال آنکه برخی از کارشناسان اقتصادی به دولت پیشنهاد میدهند که در شرایط کنونی همانطور که کشورهای غربی از ابزاز تحریم برای تاثیرگذاری در عرصه سیاسی استفاده کردند ایران هم میتواند با ایجاد محدودیت در بازارهای خود از کسب منافع میلیاردی توسط فرانسویها از ایران جلوگیری کند.