فنر بازار خودرو در حال جمع شدن است


یك كارشناس صنعت خودرو گفت: مجموع عوامل موثر بر بازار خودرو در كشور به گونه ای است كه پس از پایان ماه مبارك رمضان، خرید و فروش خودرو رونق گرفته و احتمال افزایش قیمت ها وجود دارد.


به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، فرشاد میرطالبی با بیان این مطلب و با اشاره به اینکه فنر بازار خودرو در حال جمع شدن است، افزود: تجربه نشان داده هر وقت خرید و فروش خودرو در بازار كشور به هر دلیلی كاهش یابد، این بازار پس از مدتی از عاملی دیگر تاثیر گرفته و با آزاد شدن تقاضاهای انباشته شده، تلاطم و افزایش قیمت به آن باز می گردد!
وی در خصوص اینكه گفته می شود، کاهش عرضه خودرو از سوی شرکتهای خودروسازی و تمایل پایین مشتریان به خرید خودرو در قیمتهای بالا، موجب ادامه روند رکود در بازار خودرو شده است، اظهار داشت: این یك تحلیل واقعی و كارشناسی نیست، زیرا خودروسازان با وجود مسائل و مشكلات عدیده موجود، تولید را حفظ كرده و در حال حاضر نیز عرضه مدل های گوناگونی از خودروهای داخلی ادامه دارد.
به گفته میرطالبی، از سوی دیگر قیمت خودروهای داخلی را نمی توان بالا توصیف كرد، چرا كه این ارزش پول كشور است كه كاهش یافته و محصولات خودروسازان نیز متناسب با بهای سایر كالاها و خدمات تعیین شده است.
این کارشناس صنعت خودرو اظهار كرد: بخشی از ركود فعلی حاكم بر بازار خودرو ناشی از شرایط ماه مبارك رمضان است اما دلیل اصلی آن یك نوع بلاتكلیفی است كه در این حوزه وجود دارد.
وی متذکر شد: پس از آشفتگی چند ماهه در تعیین متولی و نحوه قیمت گذاری خودرو،نه تنها قیمت این محصولات كاهش نیافت، بلكه فضایی موهوم را نیز ایجاد كرد كه افزایش قیمت همراه با ركود معاملات ثمره این شرایط بوده است.
میرطالبی در ادامه به بر هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا در شرایط فعلی بازار خودرو اشاره و بیان کرد: بسیاری از خانواده ها در نیمه نخست تابستان به دلایلی مانند كنكور، گرمای بیش از حد هوا، ماه مبارك رمضان و ... مسافرت های مرسوم خود را انجام نداده اند، بنابراین از هفته آینده تا اواخر شهریور حجم بالایی از مسافرت در كشور آغاز خواهد شد.
این کارشناس صنعت خودرو کشور به موج گفت: از سوی دیگر با روی كار آمدن دولت جدید نیز بسیاری از ابهامات موجود در ذهن فعالان بازار برطرف شده و آنها به تصمیم نهایی خواهند رسید.
وی با بیان اینكه این عوامل موجب رونق دوباره بازار خواهد شد، اضافه کرد: داغ شدن دوباره خرید و فروش خودرو در بازار باعث وارد شدن حجم بالایی از تقاضای انباشته خواهد شد و طبیعتا افزایش قیمت ها را در پی خواهد داشت.
میر طالبی در پایان، حمایت از خودروسازان برای بازگشت به دوران مطلوب تولید خود را تنها راه بازگرداندن آرامش به صنعت و بازار خودرو دانست.