فهرست خودروهای سواری مجاز برای واردات در سال 1392 اعلام شد.
سازمان توسعه تجارت اسامی 25 خودروی سواری مجاز برای واردات در سال 1392 را اعلام کرد که در بین آنها نام بسیاری از برندهای معروف مانند بنز، پورشه، به چشم نمیخورد.
فهرست 25 تایی خودروهای سواری مجاز وارداتی در سال 1392 شامل خودروهای کرهای (کیا و هیوندای)، چینی (saic موتور)، ایتالیایی (فیات و آلفا رومئو)، ژاپنی (هوندا و میتسوبیشی)، آلمانی (abt) و سوئدی (ولوو) میشود.
این 25 مدل خودرو قرار است توسط 8 شرکت نمایندگی به نامهای آسان موتور، آراد خودروی هرمز، آلفا موتور، مدیا قشم، اطلس خودرو، آرین موتور پویا، فامیلی موتور و افرا موتور وارد کشور شوند.
جالب اینجاست که در فهرست اولیه خودروهای سواری مجاز برای واردات در سال جاری نام برندهای مطرحی مانند پورشه، بنز، بیامو، تویوتا، رنو، مازراتی و نیسان به چشم نمیخورد. به این ترتیب این خودروها فعلا اجازه ورود به ایران را در سال جاری ندارند.
فهرست خودروهای سواری مجاز وارداتی در سال 1392 در حالی منتشر شده است که از نیمه دوم سال قبل با هدف کنترل مصارف ارزی کشور ثبت سفارش واردات خودروهای سواری با حجم موتور بالای 2500 سیسی متوقف شد. با این وجود واردات خودروهای گران قیمت با ارز مرجع طی سال قبل اعتراضهای زیادی را از سوی مردم و کارشناسان برانگیخت.
در همین حال اخیرا اخبار و گزارشهای درباره واردات قریب الوقوع خودروهای آمریکایی به کشور نیز منتشر شد. با این حال مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به این موضوع ابراز بیاطلاعی کردند.
براساس آمار گمرک در سال 1391 معادل 44 هزار و 341 دستگاه خودروی سواری به ارزش یک میلیارد و 84 میلیون دلار وارد کشور شد.
سال گذشته یک کارشناس خودرو در گفتوگو با ایسنا با اشاره به اینکه متاسفانه واردات خودرو به کشور انحصاری شده است و به همین دلیل این محصولات به قیمتی بالاتر از نرخ واقعی در بازار عرضه میشوند، گفت: "هماکنون حدود 80 درصد بازار خودروهای وارداتی در اختیار دو برند کرهای است که توسط یک خانواده وارد میشوند. واردکنندگان این برندها به بازار جهت داده و خودروها را به قیمت دلخواه خود عرضه میکنند."
اوایل امسال نیز براساس بخشنامه ابلاغی به گمرک ثبت سفارشهای صادر شده برای واردات خودرو توسط اشخاص، نمایشگاهداران و فروشندگان خودرو و شرکتهای بازرگانی کوچک ابطال شد. براین اساس کلیه ثبت سفارشهای براتی صادر شده برای واردات خودرو که مدت اعتبار آنها هنوز به پایان نرسیده، باطل اعلام شد.
دارا بودن نمایندگی و یا انعقاد قرارداد نمایندگی شرکتهای خودروساز، تاییدیه شرکت بهینهسازی مصرف سوخت و سازمان استاندارد و همچنین خدمات پس از فروش مطلوب از شروط واردات خودرو به کشور هستند.
فهرست 25 خودروی سواری مجاز وارداتی در سال 1392 به شرح زیر است:
هیوندایی tucson ix35 a/t
هیوندایی سوناتا yf
هیوندایی h1 tq
هیوندایی i30 a/t
آبت بیتل هاچ بک
آبت بیتل کابریولت
آلفا رومئو جولیتا اتوماتیک
آلفا رومئو جولیتا دستی
آلفا رومئو میتو دستی
ام جی 350 سدان اتومات
ام جی 6 سواری هاچ بک اتومات
پیکانتو اتومات
سول اتومات
کیا اپتیما تی اف اتوماتیک
میتسوبیشی asx
هوندا سیویک 1.8
هوندا آکورد سدان
هیوندایی i20 اتوماتیک
ولوو کوپه
ولوو هاچ بک با موتور 2521 سیسی
ولوو هاچ بک با موتور 1995 سیسی
کیا اسپورتیج اس ال اتوماتیک
کیا کارنز اتومات
کیاسراتو تی دی اتوماتیک
کیاسراتو کوپ تی دی اتوماتیک