مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

به گزارش پارس تیونینگ به نقل از «عصرخودرو» رضا زاده مدیرعامل شرکت LKS در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: شرکت های قطعه سازی در زمینه استفاده از فناوری های جدید در سطح بسیار بالایی هستند، اما تهیه مواد اولیه از خارج با توجه به تحریم های بین المللی و عدم تخصیص ارز دولتی ارزان قیمت به آن ها، هزینه های تمام شده را با افزایش چشمگیر مواجه کرده است.
وی تاکید کرد: شرکت های خودروسازی هم به علت کمبود نقدینگی و گرانی مواد اولیه، توانایی عرضه خودرو با قیمت های فعلی را نداشته و در پرداخت بدهی های خود به قطعه سازان ناتوان شده اند.
رضازاده خاطرنشان کرد: قطعه سازان به علت بالارفتن هزینه ها و عدم توانایی در افزایش درآمدهای خود، در حال ضرردهی بوده و تولید آن ها به کمتر از نصف رسیده است.
این فعال صنعت خودرو و قطعه سازی تصریح کرد: هم اکنون بیش از 70 درصد از مواد اولیه محصولات قطعه سازان از خارج تامین می شود که با توجه به رشد هزینه های تمام شده، مشکلات روز به روز افزایش می یابد.
رضا زاده یادآور شد: ما در زمینه گشایش ال سی هم دچار مشکلات فراوانی هستیم چون هم از ما حمایت نمی کنند و هم بانک های ما تحریم بین المللی هستند و با آن ها نمی توانیم کار کنیم.
وی افزود: امسال سال حمایت از تولید ملی نام گذاری شد و انتظار می رفت با توجه به فشار بین المللی بر روی اقتصاد ایران، از تولیدکنندگان و سرمایه داران کشور حمایت شود اما متاسفانه چنین نشد و اکنون شرکت ها، کارخانجات و بنگاه های تولیدی با خطر تعطیلی و فروپاشی مواجه هستند.
وی گفت: تولیدکنندگان در شش ماه گذشته فشار بسیار زیادی را تحمل کرده اند و توانایی حفظ تعادل در برنامه ریزی های مالی و نقدینگی خود و جلب رضایت مشتریان را از دست داده اند که با ادامه این روند شاهد تعطیلی تمامی واحدهای تولیدی در حوزه قطعه سازی خواهیم بود.