لکسوس ناموفق در ایران


مهم این نیست که هیبریدیها چقدر اهمیت دارند. حتی این هم مهم نیست که در آینده چقدر معروفتر میشوند. و اینکه تأثیرات آن بر سلامتی و محیط زیست چیست. اینها هیچکدام مهم نیستند. سوال مهم این است که این هیبریدی در ایران چه کار میکند؟

به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، کسوس فوق برای چه کسی و از طرف چه کسی آورده شده است؟ سوال مهم این است که قیمتگذاریاش را چه مرجعی انجام داده؟ رقبایش کدامها هستند؟ تعمیراتش چگونه است؟ لوازم یدکیاش را کجا میفروشند؟ چقدر گارانتی دارد؟ اصلاً چطور کار میکند؟ اینها از آن سوالهایی است که میخواهیم به آن جواب دهیم.

پرده اول؛ تعریف
این روزها زیاد اسمشان را میشنویم؛ خودروهای هیبرید. هیبریدیها. فناوری دو سوخت. قوای محرکه ترکیبی و از این دست تعابیر. سادهترین تعریف از یک Hybrid Car عبارتست از خودرویی که دو نوع پیشرانه دارد. اغلب نمونه بنزینی/برقی آن رایجتر است. حالا اینکه موتور برقی در موازات با موتور بنزینی کار میکند یا اینکه موتور بنزینی مانند یک ژنراتور، منبع اصلی موتور برقی میشود بستگی به سازنده دارد.
هیبریدیها که این اواخر به دلیل مصرف سوخت بسیار پایینشان محبوبیت پیدا کردهاند، به صورتهای دیگری مانند گازوئیلی/برقی و پیل سوختی (هیدروژنی) نیز عرضه میشوند. شاید اوایل کار، آنها به خودروهایی تنبل با استهلاک بالا معروف شده بودند ولی چند سالی است که شرکتهای بزرگ دنیای این وسایل نقلیه را متحول کردهاند.
در مورد لکسوس CT200h روش کار به این صورت است که پیشرانه بنزینی علاوه بر کارکرد مستقل و متعارف خود، موتور برقی را هم شارژ میکند که همین موتور به نیروی نهایی خودرو میافزاید.

پرده دوم؛ معرفی
خُب همان طور که میبینید، یک لکسوس است. اما نه یک لکسوس معمولی. از آن عجیبهایش. ذهنتان را از دیگر تولیدات این برند که در ایران هستند، پاک کنید. هرگز CT200h را در کنار سدان لوکسLS460، شاسیبلندRX350، کوپهIS300، سدان سایز متوسطGS300، سدان سایز بزرگES350 و این اواخر شاسیبلند فولسایز و لوکسLX570 قرار ندهید.
او یک هاچبک است. چیزی در قد و قوارههای مزدا3 هاچبک و شاید هم هیوندای i30. اما صبر کنید این به معنی همکلاس بودن با آنها نیست. میدانید که لکسوس زیرمجموعه تویوتا است. پس این را هم بدانید که تویوتا که دومین خودروساز بزرگ دنیا و یکی از غولترین تولیدکنندگان مدلهای هیبریدی نیز هست.
آنچه میبینیم سال 2011 به عنوان یک مدل 2012 رونمایی شد. خیلی سریع هم راه خودش را در آمریکا و اروپا و البته خود ژاپن باز کرد. بنا بر این باید چیز پدر مادر داری باشد. در نظر داشته باشید 24.1 درصد تولیدات هیبریدی کمپانی لکسوس را همین CT200h تشکیل داده است

پرده سوم؛ مشخصات فنی
شاید معروفترین هیبریدی دنیا تویوتا Prius باشد. خودرویی که به دلیل نقص فنی ترمزهایش داشت شرکت را به فنا میداد. لکسوس سیتی با میراث گرانبهایی که پریوس از تجربیاتش کنار گذاشته بود، تولید شد. حتی پیشرانهاش هم همان 1.8 لیتری چهار سیلندر پریوس است. پیشرانهای که به خودی خود 98 اسببخار نیرو و 142 نیوتنمتر گشتاور تولید میکند. اما وقتی توان موتور برقی را هم به مدار اضافه کنیم خروجی به 134 اسببخار و 207 نیوتنمتر گشتاور میرسد.
تصور کنید خودرویی را که با این خروجی تنها در هر 100 کیلومتر 4.1 لیتر سوخت نیاز داشته باشد. این یعنی حتی از پراید و امویام نیز کمتر. شاید چیزی در حد و اندازههای موتورسیکلت هوندا CG125.
همان تک و توک مالکان سیتی نیز از سواری نرم و فرمانپذیرش تعجب میکنند. آنها نمیدانند که فنربندی و سیستم تعلیق این خودرو از کرولا الهام گرفته شده است. شتاب صفر تا 100 که زیر 10 ثانیه ثبت شده برای چنین خودرویی خوب است. در نظر داشته باشید اگر روزی سوخت بنزینتان تمام شد میتوانید تا مرز 1.9 کیلومتر را با حداکثر سرعت 50 کیلومتر در ساعت طی کنید و خود را به یک پمپ بنزین برسانید.

پرده چهارم؛ امکانات
بالاخره وقتی دارید 250 میلیون بابت یک موجود عجیب و ناشناخته میدهید این حق مسلم شما است که بیشترین امکانات را طلب کنید. همه تولیدات این خودرو به صورت استاندارد 8 ایربگ باید داشته باشند. ایربگهایی شامل کیسه هوای سرنشینان جلو، کیسه هوای جانبی، پردهای و کیسه هوا برای زانوهای سرنشینان جلو.
با پرداخت هزینهای اندک میتوان رادار محافظتکننده پیش تصادف را روی خودرو نصب کرد. درست مانند EVها یا همان خودروهای تمام برقی، زیر کاپوت جلوی این خودرو بلندگوهای هشداردهندهای برای عابرین پیاده در نظر گرفته شده است. از آنجایی که پیشرانه خودروهای هیبریدی مانند نسخههای برقی بسیار کم صدا و تقریباً بیصدا کار میکند، شاید برای عابر پیاده حین گذر از خیابان خطرناک باشد.
برای سیستم صوتی این خودرو شش اسپیکر در نظر گرفته شده است. سیستم صوتی با 10 بلندگو و چنجر 6 تایی را میشود با پرداخت هزینه بیشتر خریداری کرد. صندلیها نیز همگی چرم پوش خواهند بود. مکانیزم ترمز شامل فناوریهای EBD توزیع نیروی ترمز،ABS ترمز ضد قفل،EPS تمهیدات پایداری الکترونیکی،BA ترمز اضطراری،VSC پایداری پویای خودرو و چیزهای دیگری میشود که راستش فقط خود تویوتا میداند و خودش.
صفحه نمایشگر نویگیشن با تاچاسکرین لمسی 7 اینچی را تنها روی مدلهای فول مرسدسبنز، بامو و پورشه میتوان دید. آینه الکتروکرومیک این خودرو شرایط نوری اطراف و به خصوص نور بالای خودروی پشتی را تنظیم میکند. دوربین عقب، تزئین چرمی، حافظه صندلی، سنسور باران، تنظیم الکتریکی صندلی سرنشین جلو، گرمکن صندلیهای جلو، سانروف، تهویه جداگانه برای سرنشینان جلو، کروز کنترل، سیستم حافظه LPS برای نگهداری کل تنظیمات، روکش چرمی فرمان، روکش کرومی شیفتر، تنظیم صندلی راننده در 10 جهت، کنترل سیستم صوتی از روی فرمان، نمایش اطلاعات سفری خودرو، روشن و خاموش شدن خودکار چراغها، نشاندهنده باد لاستیکها و چراغهایLEDنور روز دیگر قابل این حرفها را ندارند که بخواهیم لکسوس را برای نصبشان تحسین کنیم.
اما شاید خاصترین آپشن این خودرو سیستم WIL باشد که در هنگام تصادف، صندلیهای جلو را به عقب میکشاند تا صدمه کمتری به سرنشین وارد شود.

پرده پنجم؛ در ایران
اوج نمایش همین پرده آخر است. جایی که قهرمان داستان به یکی از عجیبترین بازارهای خودرو پای میگذارد. جایی که عدهای 248 میلیون تومان بابت چیزی که نمیدانند چیست، پرداخت میکنند. غافل از آنکه با این پول میشود چیزهای دیگری هم خرید که جوابشان را پیشتر پس دادهاند. مثلاً با 150 میلیون میشود فولترین سوناتای 2013 بازار را خرید.
آزرای جدید با تمام آپشنهای موجود 210 میلیون قیمتگذاری شده است. باورکردنی نیست که با این پول میشود یک جنسیس 2013 اتاق جدید VIPرا خرید حتی هفت هشت ده میلیونی هم برایتان باقی میماند. دست آخر از همین شرکت هیوندای چه کسی است که نخواهد 220 میلیون برای وراکروز 2013 پرداخت کند؟
حالا که بحث شاسیبلندها مطرح شد اجازه بدهید برویم سراغ تویوتا. شرکتی که در همین ابتدای کار FJ کروزر در آن فلاشر میزند. شاسیبلند آفرودی که با تمام دبدبه و کبکبهاش 245 میلیون تومان قیمت خورده است. حالا میگوییم افجی همه پسند نیست و خاص است. پرادو چه؟ این یکی را که دیگر همه میشناسند و میخواهندش. شاسیبلند زیبایی که در بهترین مدل VXخود 230 میلیون تومان است. لذت سوار شدن روی محبوب باکیفیت خانوادهها بماند برای آنها که خوب میدانند با این مبلغ میلیون چه کار کنند.
از تویوتا بیاییم بیرون. برویم دم شرکت کیا موتورز. جایی که فیکس با 250 میلیون میشود یک موهاوی هشت سیلندر تیپ 8 خرید. نظرتان درباره کادنزا جانشین اوپیروس چیست که 197 میلیون تومان میارزد؟ سورنتو این شاسیبلند چشمگیر پرآپشن هم موجود است که 210 میلیون تومان خرید و فروش میشود.
بعید است کسی یک بار اپتیما 2013 فول را ببینید، 250 میلیون را داشته باشد و برود سراغ یک چیز دیگر.
از بحث قیمت و رقبای قیمتی دور شویم. بیایید ببینیم خدمات پس از فروش برای CT200h چگونه است. نیاز به تحقیق خاصی نبود. میشود یک جواب را در مقابل این سوال که در صورت خراب شدن باید چه کار کرد، قرار داد. آن هم این است: «هیچی». لکسوس عزیز را میگذارید سر کوچه. میروید تاکسی میگیرید یا با بی.آر.تی به محل کار خود میرسید.
به گزارش بازار خبر، این روزها شرکتهای خاص خودروسازی مانند مازراتی و آلفارومئو و پورشه که تازهوارد به حساب میآیند، کلی که به مشتری حال بدهند خودرواش را به یکی از کشورهای شیخنشین حاشیه خلیج فارس میفرستند. چه برسد به داستان تعمیرات خودرویی که فناوریاش برای خود سازندهاش تازه محسوب میشود.مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ