محاسن و معایب استفاده از پراید


ارائه آمار رسمی جدید سوانح و تصادفات جاده ای بیانگر آن است كه نه تنها پراید نا ایمن ترین خودرو بازار نیست بلكه نسبت به دیگر خودروهای تولید داخل كه اتفاقاً گرانتر و پرآوازه تر می باشند آمار كمتری از تصادفات را به خود اختصاص داده است.


به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، شاید رسم عدم ارائه آمارهای مستند از سوی مسئولان نیروی انتظامی در خصوص تلفات و تصادفات و نیز حجم بالای پراید در حال تردد ، ریشه سوء ظن به این خودرو باشد .
یادآور می شود اندكی بهره گیری از علم آمار در تهیه چنین بررسیها و گزارشات آماری به عنوان پیش شرط یك قضاوت عادلانه ضروری است .
فارغ از مضراتی كه تا كنون به پراید نسبت داده شده است ، سهم پراید در ارتقاء سطح رفاه اجتماعی جامعه با تیراژ حدود 5 میلیون بسیار حائز اهمیت بوده و انكار ناپذیر است .
آمار اعلامی از سوی پلیس راهنمائی و رانندگی گویای تصادف منجر به مرگ به میزان 24% در میان موتور سواران بوده است.
به گزارش ملت ایران، هرچند كه نمودار كشته شدگان این وسیله نقلیه كاهش زیادی نداشته لكن با توجه به رشد جمعیت و كف قیمتی پراید در بازار ، بخش اعظمی از موتورسواران را در زمره مشتریان خود درآورده آن هم نه با كمك سیستم بانكی بلكه به همت اعطای تسهیلات و اعتبار خرید توسط شركت سازنده این خودرو .
به هر حال گرما در زمستان و خنكی در تابستان و حداقل مصرف در طی جاده ها به همراه قطعات و خدمات ارزان این خودرو ، باعث شده است تا بخش قابل ملاحظه ای از یك جامعه 70 میلیونی از خدمات این خودرو بهره مند شوند.
در ایامی نه چندان دور بسیار شاهد صحنه هایی از تردد اعضاء یك خانواده ها شامل پدر، همسر و دو فرزند خود بر روی یك موتور در خیابانها بودیم كه به استقبال مرگ می رفتند و فاصله 50 كیلومتری را برای مسافرت انتخاب می كردند و حال به همت تولید كننده خودرو جایگزین آن تصاویر پر خطر ، تصویر خانواده هایی است كه در خودرو پراید خود در آخر هر هفته راهی سفر می شوند و این دو تصویر چقدر متفاوتند !؟
خودرو پراید را به ناحق مقصرترین عامل تصادفات می دانند زیرا كه مانند یك تانك ساخته نشده تا بتواند در برخورد با یك كامیون با سرعت بالای یكصد كیلومتر در ساعت آن هم مجهز به تیرآهنی در جلوی آن ، مقاومت نماید اما همین خودرو توانسته آرزوی رفاه صدها خانواده را در دهه های دو ، سه ، چهار و حتی پنج جامعه برآورده نماید .
نقش پراید در حمل و نقل درون شهری و كمك به ساختار مریض ترافیك شهری نیز بسیار مهم و به گونه ای است كه نمی توان با مصاحبه های روزنامه ای و طلب كارانه آن را مخدوش نمود .
اگرچه مشاور محترم شهردار تهران سعی می كند برای مطرح و چه بسا معروف شدن خود ، در خصوص خودروسازی كه تخصصی هم درآن ندارد اظهار نظر نماید لكن آنچه كه موجب تمایل اغلب رانندگان ناوگان شهری به استفاده از خودرو پراید در سطح شهر گردیده تردد آسان ، ایستائی و حركت سهل این خودرو می باشد البته نباید از گستردگی خدمات پس از فروش و ارزانی قطعات آن نیز ساده بگذریم .
چنانچه این خودرو در اردبیل با 20 درجه زیر صفر و در اهواز با 50 درجه بالای صفر به راحتی حركت می كند و خدمات ارائه می دهد حاصل اهتمام و برنامه ریزی كلان خودروساز است تا حداكثر تلاش را در اعتبار تولید و خدمت محصولات داخلی محقق نماید و راهنمائی و رانندگی نیز به یاد داشته باشد كه پراید دارای كمترین خرابی در خودروهای بین جاده ای است ( البته با توجه به تیراژ در حال تردد ) چرا كه این خودرو به آسانی تعمیر و مقاومت فنی بسیار بالایی دارد ، هرچند پلیس محترم آن طور كه پراید به او خدمت كرده پاسخ محبت او را نداده اما حداقل این انتظار می رود كه در طول این سالیان در بیان حقایق به عنوان یك داور ، منصفانه تر قضاوت و برخورد نماید .