ازاول تیرماه امسال تمامی محصولات ایران خودرو با دو ایربگ و استاندارد یورو 4 به بازار عرضه می شوند.


به گزارش پارس تیونینگ به نقل از ایکوپرس، حسین نجاری قائم مقام تولید ایران خودرو با بیان این مطلب، گفت: در نتیجه افزایش نرخ ارز و افزایش قیمت مواد اولیه نیاز ایران خودرو به نقدینگی برای تولید، افزایش چشم گیری یافته که با احتساب عدم برخورداری از ارز دولتی، این میزان چندین برابر می شود.

وی از حل مقطعی مشکل شماره گذاری محصولات ایران خودرو نیز خبر داد و گفت: قبل از افزایش نرخ ارز، برای خرید قطعات خارجی 10 درصد مبلغ گشایش اعتبارات را می پرداختیم و بقیه مبلغ را در زمان ترخیص یا شش ماه بعد از آن پرداخت می کردیم، اما امروز باید 130 درصد ارزش هر خرید خارجی را پیشاپیش بپردازیم.
وی ضمن اظهار امیدواری برای حل این مشکلات تا پایان نیمه اول سال، نقدینگی را هم چنان مشکل اصلی صنعت خودرو عنوان کرد و گفت: نه تنها قطعات و مجموعه هایی مانند ایربگ، ABS ارزبری بالایی دارد، بلکه تامین قطعات داخلی نیز نیازمند نقدینگی بالایی برای خرید مواد اولیه توسط سازنده است.
نجاری یادآور شد: باوجود افزایش هزینه های تامین و تولید قطعه سازها پرداخت وام از سوی بانک ها نیز با شرایط بسیار سختی صورت می گیرد و در مجموع ارتباط میان تولید، بانک ها و سایر ارگان هایی که به نحوی تولید را پشتیبانی می کردند، دچار تغییراتی عمده شده که مشکلات نقدینگی زیادی دربرداشته است.
قائم مقام تولید ایران خودرو با اشاره به کاهش میزان تولید در سازندگان شبکه تامین، نقدینگی و افزایش هزینه های تولید را مهم ترین مشکل این بخش دانست و گفت: با توجه به این که از طرف سیستم بانکی پشتیبانی خوبی از زنجیره تامین صورت نمی گیرد، نیاز مالی سازندگان باید توسط ایران خودرو تامین شود.
وی کاهش و یا توقف موقتی تولید را از جمله پیامدهای شوک اقتصادی در قطعه سازان ذکر کرد و گفت: با توجه به وضعیت نقدینگی و هزینه ها، ایران خودرو صرفا بر اساس کشش بازارخودرو تولید می کند. در حال حاضر تعهدات قبلی انجام می شود و بخش عمده خودروهای کف نیز تکمیل شده است.