مذاکره خودروسازان ایران با چینی ها

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس از مذاکره خودروسازان ایرانی با خودروسازان چینی خبر داد و گفت: این توافقات باید دو طرفه و در راستای واردات خودروهای بهروز و با کیفیت باشد.

به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، رضا رحمانی با اشاره به مذاکره خودروسازان ایرانی با خودروسازان چینی، اظهار داشت: این توافقات باید دو طرفه و در راستای واردات خودروهای به روز و با کیفیت باشد؛ در غیراینصورت مجلس به این موضوع ورود پیدا میکند.
وی با بیان اینکه خودروسازان کشور با خودروسازان چینی وارد مذاکره شدند، ادامه داد: استراتژی خودروسازان داخلی باید این باشد که در کشور خودروساز باشیم و این حق ما است؛ به دلیل اینکه هم موقعیت صادرات در کشور وجود دارد و هم توان فنی لازم را داریم.
نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی اذعان داشت: به تبع این همکاریها نباید خودروسازان داخلی همانند قراردادهایی که در گذشته با خودروسازان خارجی مثل پژو داشتند خودروهای با سبک قدیمی مونتاژ کنند؛ بلکه خودروهایی مونتاژ شوند که در حال حاضر در همان کشور مورد استفاده قرار میگیرند.
وی بیان داشت: اگر خودروسازان چینی میخواهند با ایران همکاری داشته باشند این همکاری باید برای واردات و تولید خودروهای بهروز و کیفی باشد.
این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه در مذاکرات با چینیها باید از گذشته درس بگیرم، ابراز داشت: همکاری با خودروسازان دنیا باید یک همکاری متقابل باشد.
رحمانی با اشاره به اینکه در صنعت، ما از بسیاری از کشورها چیزی کمتر نداریم، متذکر شد: نباید خودمان را دست کم بگیریم.
وی در پاسخ به این سئوال که شما همکاری خودروسازان ایرانی با چین را تأیید میکنید؟ گفت: اصل همکاری را نمیتوان نقض کرد، اما در این همکاری منافع طرفین قرارداد باید در نظر گرفته شود.
این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه در خودرو باید تنوع محصول وجود داشته باشد، یادآور شد: امیدواریم تفاهم خودروسازان ایرانی با چین دو طرفه باشد؛ در غیراینصورت مجلس به این موضوع ورود پیدا میکند.
رحمانی اذعان کرد: در قرارداد با خودروسازان چینی باید تولید قطعات با اولویت ساخت در داخل باشد، بازارهای صادراتی منطقه در اختیار ایران باشد و خودروهای بهروز و با کیفیت وارد کشور شوند.
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان با بیان اینکه نباید فقط به بحث CKD(واردات قطعات) ورود کنیم، خاطرنشان کرد: کشور ایران پایگاه تولید است.