مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
نعمت بخش: قیمت را به خودروسازان بدهید

دبیر انجمن خودرو سازان پیشنهاد كرد: با توجه به اینكه صنعت خودرو در ایران انحصاری نیست، تعیین قیمت خودرو به خودروسازان داخلی واگذار شود.

به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، احمد نعمت بخش افزود: همانطوری كه تعیین قیمت محصولات صنعتی به صنعتگران آن واگذار شده است ، تعیین قیمت خودرو نیز باید به خودروسازان داخلی واگذار شود.
وی با اشاره به اصل ۴۴ قانون اساسی، یادآورشد: در اصل ۴۴ قانون اساسی كالاهای انحصاری در قانون تعریف شده و چون در این تعاریف خودرو شامل انحصار قانونی و یا انحصار طبیعی نمی شود، بنابراین به نظر می رسد بهترین راه این است كه قیمت خودروهای داخلی با توجه به میزان عرضه و تقاضای آن، در بازار تعیین شود.
دبیرانجمن خودروسازان ایران سپس اظهارامیدواری كرد: با توجه به مشكلات زیاد خودروسازان داخلی و با همراهی شورای اقتصاد، اجازه داده شود قیمت خودروها توسط خودروسازان تعیین شود.
نعمت بخش با بیان اینكه صنعت خودرو كشورهم اكنون با مشكلات زیادی دست به گریبان است، گفت: كاهش تولید، تشدید تحریم ها و ممنوعیت ورود قطعه، كمبود نقدینگی وعدم پرداخت بدهی قطعه سازان چالش های بزرگی را برای خودروسازان داخلی به وجود آورده است.
به گزارش ایرنا، وی درعین حال تاكید كرد: كمبود نقدینگی در بین خودروسازان داخلی سبب شده، هم اكنون خودروسازان نتوانند به اندازه كافی قطعه مورد نیاز خود را مهیا كنند.
دبیر انجمن خودروسازان ایران اظهارداشت: قیمت مصوب خودرو نباید با قیمت آن در بازار تفاوت زیادی داشته باشد زیرا این مساله به ایجاد رانت در این زمینه كمك می كند بنابراین تصمیم گیرندگان نباید طوری تصمیم بگیرند كه مجریان به ایجاد فساد روی آورند.
نعمت بخش تصریح كرد: در صورتی كه قیمت خودرو در كارخانه با بازار تفاوت زیادی داشته باشد، در این صورت حوزه فروش خودروسازان داخلی همواره در مظان اتهام قرارمی گیرند.
وی افزود: كاهش تفاوت قیمت خودرو سبب خروج پول های سرگردان از این بازار خواهد شد و تنها خریداران واقعی نسبت به خرید خودروهای مورد نیاز از خودروسازان داخلی اقدام خواهند كرد.
وی تاكید كرد: بر اساس اصل اقتصادی عرضه و تقاضا، هرچه تقاضا كاهش یابد قیمت ها در بازار متعادل تر می شود تا خریداران بتوانند از خودروسازان نیازهای خود را تامین كنند.