رییس اتحادیه کشوری نمایشگاهداران اتومبیل گفت: کلیات طرح ثبت معاملات خودرو در کمیسیون هیات عالی نظارت به تصویب رسید و به تمامی نمایشگاه داران مورد تایید برچسب «نمایشگاه دار مورد اعتماد شما» اعطا می شود.


به گزارش پارس تیونینگ به نقل از فارس، حس زمانی افشار اظهار داشت: نصب این برچسب در نمایشگاه اتومبیل نشانه انجام معاملات رسمی و قانونی در واحد صنفی مربوطه خواهد بود.

وی گفت: با تصویب این طرح در کمیسیون هیات عالی نظارت که روز 31 اردیبهشت ماه جاری با حضور معاونت توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن تجارت و سایر اعضای اصلی تشکیل شد، پروژه ثبت الکترونیکی معاملات خودرو به صورت رسمی وارد مرحله اجرایی شد.
وی افزود: یکی از مهم ترین وظایف اتحادیه کشوری صنف فروشندگان و نمایشگاه داران خودرو، ساماندهی واحدهای صنفی و ارایه خدمات بهتر به خریداران و فروشندگان و همچنین برقراری ارتباط با اتحادیه ها، سازمان ها و دستگاه های مرتبط با این حوزه است.
وی ادامه داد: به همین منظور در نیمه دوم سال 91 از سوی این اتحادیه اقداماتی به منظور کسب موافقت و مجوزهای لازم برای اجرای طرح ساماندهی ثبت معاملات خودروی کشور از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی اصناف انجام شد.
زمانی گفت: با توجه به مصوبات قانونی و بخشنامه مرکز اصناف و بازرگانان ایران در خصوص ضرورت اجرایی شدن این طرح و الزام همکاری واحدهای صنفی در این راستا، ضمن هماهنگی با سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها و اتحادیه های استانی، تا کنون موفق به معرفی طرح و ثبت نام اعضا در 26 مرکز استان و 12 شهرستان شده ایم.
وی افزود: از آنجا که عملیاتی شدن طرح مذکور در سطح کشور با توجه به هزینه های آماده سازی سامانه و ضرورت پرداخت هزینه صدور کدرهگیری توسط نمایشگاه داران نیازمند اخذ مجوزهای مربوطه بود، با پیگیری های صورت گرفته، خوشبختانه در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه امسال کلیات طرح و هزینه های ثبت قرارداد و صدور کد رهگیری مورد تایید کمیسیون قرار گرفت.
وی ادامه داد : از این پس تمامی نمایشگاه داران خودرو ملزم به ثبت نام در این سامانه، دریافت برچسب «نمایشگاه دار مورد اعتماد شما» ثبت قرارداد و صدور کد رهگیری هستند.
رییس اتحادیه کشوری صنف فروشندگان و نمایشگاه داران اتومبیل گفت: این سامانه شرایطی را فراهم خواهد کرد که کلاهبرداران و سوءاستفاده کنندگان دیگر جایگاهی در بازار معاملات خودرو نداشته باشند و معاملات حوزه خودرو به صورت رسمی صورت گیرد.
وی افزود : یکسان سازی فرایند انجام معاملات خودرو، بالا بردن ضریب امنیت معاملات، استانداردسازی فعالیت واحدهای صنفی، جلوگیری از تخلفات و فروش یک خودرو به چندین نفر، شفاف سازی اطلاعات خودرو و متعاملین، حفظ حق و حقوق اعضای دارای پروانه کسب، حذف قولنامه های دستی و سلیقه ای و متحدالشکل شدن آن ها و افزایش اطمینان خریداران و فروشندگان نسبت به معاملات در نمایشگاه های اتومبیل دارای پروانه کسب از جمله مزایای این سیستم است.