یک کارشناس صنعت خودرو:
همکاری با چین موجب افت کیفیت می شود


یک کارشناس صنعت خودرو گفت: خودروسازان ایران چاره ای جز همکاری با شرکت های چینی ندارند.

رمضانی در گفت و گو با خبرنگار «پرشین خودرو» به گزارش پارس تیونینگ ، ضمن بیان این مطلب افزود: در شرایطی که خودروسازان اروپایی از همکاری با ایران خودداری می کنند، همکاری با شرکت های چینی انتخاب از سر ناچاری است که در وضعیت کنونی شراکت با این کشور نیز به سختی انجام می گیرد.
وی در ادامه تصریح کرد: خودروسازان اروپایی تمایلی به همکاری با ایران ندارند زیرا در این صورت خود نیز دچار تحریم ها می شوند و با توجه به اینکه انتقال ارز از ایران به دیگر کشورها بسیار مشکل است هم اکنون تنها گزینه موجود کشور چین است که ما در نقل و انتفال ارز با این کشور نیز با مشکلاتی مواجه هستیم.
وی تأکید کرد: به دلیل اینکه خودروسازان کره ای بیشتر با آمریکا همکاری دارند تمایل چندانی به مشارکت با خودروسازان ایرانی ندارند و این ضرورت وجود دارد که خودروسازان فعلاً روابط خود را با شرکت های چینی حفظ کرده و منتظر شرایطی که در دولت جدید ایجاد می شود باشند.
این کارشناس صنعت خودرو بیان کرد: واردات قطعه از کشور چین قطعاً کیفیت خودروها را تحت تأثیر قرار می دهد زیرا در شرایطی که امکان واردات از هیچ کشوری وجود ندارد خودروسازان ناچار به خرید محصولات بی کیفیت می شوند.
وی تصریح کرد: کشور چین تمایلی به انتقال دانش فنی خود ندارد و عمدتاً قطعات بی کیفیت خود را به کشورهای جهان سوم صادر می کند.
وی همچنین اظهار داشت: در حال حاضر افت کیفیت خودروها باعث ایجاد رکود شدیدی در بازار شده است که ادامه این روند صنعت خودروسازی را با مکشکلات جدی مواجه می سازد.
وی متذکر شد: قدمت خودروسازی ایران بسیار بیشتر از قدمت صنعت خودرو چین است اما رشد کشور چین بیشتر و مشکلاتش کمتر از کشور ما بوده است.
وی مخالفت شدید خود را با چینی شدن خودروسازی کشور اعلام کرد و عنوان کرد: متأسفانه در شرایط کنونی خودروسازان چاره ای جز چینی شدن ندارند.
رمضانی در پایان خاطرنشان کرد: این امکان وجود دارد که در فضای سیاسی تمایل خودروسازان اروپا، کره و ژاپن برای همکاری با خودروسازان ایرانی بیشتر شود.