دبیر انجمن خودروسازان ایران با اشاره به اینکه واردات قطعات درجه ۳ چینی ماهیت سازمان استاندارد را زیر سوال می برد، گفت:هم اکنون خودروسازان تنها قطعاتی را وارد میکنند که امکان تولید آنها را در داخل وجود نداشته باشد.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


به گزارش پارس تیونینگ به نقل از تسنیم،
احمد نعمت بخش با رد اظهارات برخی از مقامات مسئول در واردات قطعات درجه 3 چینی و کرهای به کشور، اظهار داشت: مسئولان در بیان نظرات خود کم لطفی میکنند چراکه در شرایطی که صنعت خودرو در تحریم های شدید بین المللی قرار دارد این صنعت تمام تلاش خود برای تأمین مواد اولیه خود بکار می گیرد.
وی با اشاره به اینکه در شرایط تحریم توجه به ساخت داخل قطعات بیش از پیش در اولویت کاری خودروسازان قرار گرفته است، افزود: این گونه اظهارات به نوعی عملکرد سازمان استاندارد را زیر سوال خواهد برد چراکه تمام قطعات وارداتی کنترل شده و با تأییده این سازمان امکان ترخیص پیدا خواهند کرد.
نعمت بخش اضافه کرد: در حال حاضر خودروسازان تنها قطعاتی را وارد کشور می کنند که امکان تولید آنها را در داخل وجود نداشته باشد.
دبیر انجمن خودروسازان در ادامه با تأیید اظهارات اخیر وزیر پیشنهادی دولت یازدهم در وزارت صنعت معدن و تجارت مبنی بر اینکه بازار خودرو انحصاری نیست، افزود: با وجود 15 شرکت تولیدکننده خودروی سواری در کشور و واردات آزاد خودرو به همراه تعرفه های پایین، دیگر بازار انحصاری خودرو معنایی پیدا نمیکند.
وی با بیان این که در حال حاضر محصولات شرکتهای بزرگ خودروساز همانند رنو و کیا که 75 درصد از بازار داخل کشور خود را در اختیار دارند از طریق دولت قیمت گذاری نمیشود، گفت: در پاسخ به اظهارات برخی از موافقان انحصار بازار خودرو که معتقدند دو شرکت ایران خودرو و سایپا درصد زیادی از بازار را در اختیار و باید قیمت گذاری از طریق دولت انجام شود باید بگویم این دو شرکت به هیچ عنوان اقدامات انحصاری انجام ندادهاند و دولت باید از ورود به قیمت گذاری ها ممانعت کند.