رئیس سازمان پزشکی قانونی گفت: هر دو سال یک بار زلزله بم در جاده های کشور اتفاق می افتاد.
به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، احمد شجاعی در مراسم رونمایی از کتاب "قربانیان حوادث رانندگی دهه هشتاد از نگاه آمار" اظهار داشت: خدماتی که در طول این مدت پلیس برای نجات جان انسانها در حوادث ترافیکی انجام داده است، بسیار مهم است. در زلزله بم 42 هزار نفر از هموطنان جان خود را از دست داده و نگاه دنیا به طرف این حادثه معطوف شد.
وی افزود: هنوز در ذهن مردم ابعاد این زمین لرزه باقی مانده است. زلزله حادثه ای طبیعی و غیر قابل پیش بینی می باشد حال آنکه هر دو سال یکبار زلزله بم در جاده های کشور اتفاق می افتاد و کسی به آن توجه نمی کرد. بیش از 24 هزار نفر در سال در سوانح ترافیکی کشته می شدند که این آمار بسیار بالایی است. حال در کنار این تعداد کشته، تعداد بیشتری نیز دچار مصدومیت و معلولیت می شوند و هزینه بالایی را به خانواده ها وارد می کنند.
شجاعی اظهار داشت: در دو ماهه ابتدایی امسال علی رغم اینکه کاهش تلفات کار بسیار سختی است، تعداد کشته شدگان 1.6 کاهش داشته است که این کار قابل تقدیر می باشد.
موضوع ترافیک با شعار حل نمی شود
رئیس پلیس راهور کشور گفت: نیمی از قربانیان تلفات رانندگی در مسیر انتقال به مراکز درمانی جان خود را از دست می دهند.
سردار اسکندر مومنی درمراسم رونمایی از کتاب "قربانیان حوادث رانندگی دهه هشتاد از نگاه آمار" اظهار داشت: امروزه یکی از دغدغه های دولت ها مسئله ترافیک چه در بعد انضباطی چه ایمنی می باشد و این مهمترین دغدغه دولت ها بدون برنامه ریزی درست ممکن نمی شود.
وی افزود: موضوع ترافیک موضوعی نیست که با شعار و یا تلاش یک دستگاه حل شود و موضوعی بین بخشی است و چند مولفه در آن دخیل می باشند. بخش ترافیک و حوادث آن بدون برنامه ریزی صحیح به سامان نمی رسد.
مومنی افزود: مبنای برنامه ریزی، آمار صحیح می باشد و امروزه آمار مبنای قضاوت، ارزش گذاری و برنامه ریزی است. این آمار در زمان قبل، بعد و اجرای برنامه ها می تواند به دست اندرکاران کمک کند.
رئیس پلیس راهور کشور خاطر نشان کرد: حوزه ترافیک موضوعی چند متغیره است و یکی از مولفه ها اطمینان همه دستگاهها از آمار می باشد. در حوزه ترافیک خوشبختانه طی چند سال گذشته با برنامه ریزی های صورت گرفته کوچکترین چالشی در مبنای آمار نداشتیم. آمار تصادفات را در صحنه پلیس اعلام می کند اما آمار نهایی باید از سوی پزشکی قانونی اعلام شود.
وی افزود: این از معدود مواردی است که تولید کننده آمار از قوه دیگری می باشد و این باعث اطمینان در آمار می شود. آمار سه ماهه تصادفات نشان دهنده روند کاهشی می باشد.
به گزارش مهر، مومنی ادامه داد: اردیبهشت ماه امسال میزان تلفات رانندگی 8 درصد کاهش داشته است، باید این آمار مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد تا نسبت به برنامه ریزی در استانها با توجه به میزان تلفات آنها اقدام شود.
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور خاطر نشان کرد: بر اساس آمار نیمی از قربانیان در صحنه تصادف و نیمی دیگر بعد از صحنه جان خود را از دست می دهند؛ حال آنکه اگر اورژانس و هلال احمر آماری را اعلام می کنند مربوط به فعالیت خودشان بوده و آمار نهایی از سوی پزشکی قانونی اعلام خواهد شد.
وی در پایان خاطر نشان کرد: امیدواریم با برنامه ریزی های صورت گرفته سوانح و تلفات رانندگی به حداقل ممکن برسد.
قربانیان سوانح رانندگی بیشتر از شهدای دفاع مقدس
رئیس مرکز تحقیقات سازمان پزشکی قانونی با اشاره به مرگ 241 هزار نفر در حوادث ترافیکی دهه 80 گفت: تعداد قربانیان 12 درصد بیشتر از شهدای هشت سال دفاع مقدس می باشد.
محمود خدادوست در مراسم رونمایی از کتاب "قربانیان حوادث رانندگی دهه هشتاد از نگاه آمار" اظهار داشت: امروز مراسم رونمایی از نگاه و تفکر جدید در سازمان پزشکی قانونی می باشد. وجود آمار برای برنامه ریزی ها بسیار مهم می باشد که طی چند سال اخیر سازمان پزشکی قانونی نگاه ویژه ای را به آمار داشته است.
وی افزود: در همین رابطه طی دو سال گذشته کتاب "سیمای مرگ در دهه هشتاد" را منتشر کردیم که مورد استقبال دست اندرکاران در حوزه سلامت و پیشگیری از وقوع جرم قرار گرفت. بر اساس آمارهای این کتاب اولین علت مرگ غیر طبیعی و دومین علت مرگ در ایران مربوط به سوانح ترافیکی می باشد.
رئیس مرکز تحقیقات سازمان پزشکی قانونی ادامه داد: برای استفاده از کتابی که امروز رونمایی می شود از 70 نفر از نیروهای ستادی و استانی پزشکی قانونی استفاده کرده ایم. بر اساس آمار تلفات 10 ساله سوانح رانندگی 12 درصد بیشتر از شهدای هشت سال دفاع مقدس می باشد. سوانح رانندگی قابل پیش بینی است و سه عامل انسان، خودرو و جاده در آن دخیل می باشد که اگر اطلاعات خوبی از نقش این سه عامل داشته باشیم می توانیم درپیشگیری از این تلفات اقدامات مهمی انجام دهیم.
خدادوست در ادامه با اشاره به آمارهای استخراج شده در این کتاب اظهار داشت: در دهه هشتاد 241 هزار نفر در سوانح رانندگی کشته شدند که 15 برابر این عدد نیز تعداد مصدومان می باشد. ما در سال 72-73 برای ریشه کن کردن چند ده نفری فلج اطفال بسیج شدیم و حالا جا دارد که برای کاهش آمار تلفات رانندگی بسیج ملی به وجود بیاید.
وی افزود: به طور متوسط به ازای هر 100 هزار نفر 37 نفر در تصادفات رانندگی جان خود را از دست می دهند که این آمار در تهران 22 نفر و در سمنان 78 نفر می باشد. میانگین سنی قربانیان تصادفات نیز 37 سال می باشد.
این مقام مسئول ادامه داد: حدود 51 درصد قربانیان در صحنه تصادف جان خود را از دست می دهند. 39 درصد نیز در بیمارستان و 9 درصد در حین انتقال به بیمارستان فوت می کنند. یک درصد قربانیان نیز در خانه می میرند. علت مرگ در 55 درصد سوانح ضربه به سر می باشد که 41 درصد قربانیان راننده، 34 درصد سرنشین و 34 درصد عابر بودند که بیشتر قربانیان در خصوص عابرین پیاده مربوط به تهران می باشد.
رئیس مرکز تحقیقات سازمان پزشکی قانونی خاطر نشان کرد: در 61 درصد حوادث برخورد دوخودرو باعث مرگ شده است. در 35 درصد نیز قربانیان سوار خودروهای سواری بوده و 25 درصد قربانیان نیز سوار موتورسیکلت بودند. در 21 درصد تصادفات مرگبار نیز خودرویی دیگری درگیر نبوده و خودروی مورد نظر با گاردریل برخورد و یا واژگون شده است.
خدادوست در پایان گفت: بر اساس آمار سالهای 85 تا 89 ، 61 درصد قربانیان در تصادفات برون شهری و 31 درصد در تصادفات درون شهری جان خود را از دست دادند. سازمان پزشکی قانونی این آمادگی را دارد که با کمک دیگر دستگاهها در خصوص حوادث ترافیکی و کار تحقیقات انجام داده تا در جهت کاهش این حوادث مورد استفاده قرار گیرد.