قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مصوبه دولت مبنی بر شماره گذاری نشدن خودروهای فاقد استاندارد یورو ۴ همچنان بر قوت خود باقی است و این خودروها نباید توسط نیروی انتظامی شماره گذاری شوند.به گزارش پارس تیونینگ به نقل از ایرنا،علی محمد شاعری روز چهارشنبه افزود: این مصوبه بر اساس طرح جامع کاهش آلودگی هوای هشت کلان شهر کشور از جمله تهران، اهواز، اراک، تبریز، مشهد، شیراز، کرج و اصفهان به تصویب رسید.
وی اظهار داشت: اجرای این مصوبه از ابتدای سال ۹۲ الزامی شد اما متاسفانه خودروسازان با گرفتن یک مهلت دو ماهه آن را به تعویق انداختند اما اکنون که مهلت آنها به پایان رسیده بنابراین اجرای این مصوبه به قوت خود باقی است و نیروی انتظامی باید به وظیفه خود در این زمینه عمل کند.
شاعری ادامه داد: متاسفانه خودروسازان دوباره به دنبال دریافت یک مهلت دیگر هستند که تمدید این مهلت به معنای آلودگی بیشتر هوا و به خطر افتادن سلامت جامعه است .
وی تاکید کرد: خودروسازان هم از لحاظ فنی و هم اقتصادی توانایی تولید خودروهایی با استاندارد یورو ۴ را دارند بنابراین به تعویق انداختن اجرای این مصوبه تنها فرار از قانون است و توجیه منطقی ندارد.
قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اجرای این مصوبه در کشور تا حد بسیار زیادی سهم ۷۰ درصدی خودرو را در آلودگی هوا کاهش خواهد داد و گامی اساسی در داشتن هوایی سالم و حفظ محیط زیست است .
وی خاطرنشان کرد: رفع آلودگی هوا و چالش هایی از این دست نیازمند همکاری و مشارکت تمام سازمان ها و مراکز صنعتی ، خودروسازان ،دستگاه قضایی و مردم است.