مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

چرا قطعات خودرو ایرانی چینی شد؟دبیر شورای تخصصی صنایع همگن تولید کنندگان قطعات خودرو با انتقاد ازواردات قطعات بی کیفیت چینیگفت:وقتی ساختار اقتصادی کشور به سمتی برود که تولید قطعات ایرانی بصرفه نباشد مشکلات قطعات ایرانی افزایش یافته ناخودآگاه این قطعات وارد می شود.


به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»،آرش محبی نژاد اظهار داشت: صنعت قطعه سازی و خودروسازی در کشور حدود ۴ درصد تولید ناخالص ملی داشته و دارای ۷۰۰ هزار نفر شاغل مستقیم و دومین صنعت بزرگ کشور بعد از صنعت نفت و گاز و پتروشیمی است و باید نسبت به حمایت بیش از پیش از این صنعت احتمام لازم را بکار گرفت.
دبیر شورای تخصصی صنایع همگن قطعه سازان خودرو با اشاره به هجوم قطعات چینی به بازار خودرو کشور و تاثیر بسیار منفی آن به تولید خودرو تصریح کرد: متاسفانه بعضاً تصمیمات غیرکارشناسانه ای در این حوزه گرفته شده است که منجر به واردات خودرو و قطعات چینی و کم کیفیت شده و در نتیجه افت کیفی در محصولات داخلی بوجود آمده است.
محبی نژاد با بیان اینکه میزان مشخصی از واردات قطعات چینی در دست نیست، تاکید کرد: کسی نمیگوید که قطعات چینی را وارد می کند اما وقتی که ساختار اقتصادی کشور به سمت و سوئی برود که تولید قطعات ایرانی بصرفه نباشد و مشکلات قطعات ایرانی افزایش یابد ناخودآگاه این قطعات وارد می شود و بعضاً به اسم قطعات ایرانی فروخته می شوند.
به گزارش تسنیم، وی خاطرنشان کرد: هنوز ظرفیتهای استفاده نشده زیادی در صنعت خودرو وجود دارد که با ورود وزارت صنعت، معدن و تجارت و همکاری با خودروسازان قابل استفاده است ضمن اینکه استفاده از اعتبار درونی و جایگزینی اسناد بهادار بین خود خودروسازان و قطعهسازان میتواند جای پول را گرفته و در گردش درآید.
به اعتقاد محبینژاد، تیراژ تولید خودرو در کشور باید به سال ۹۰ برگردد و چرخه معیوب تولید خودرو در کشور اصلاح شود.