چرا واردات خودرو صعودی است؟


آمار واردات خودرو به کشور در خرداد امسال در حالی رشدی ۳۰ درصدی را نسبت به سال قبل نشان میدهد که با توجه به محدودیتهایی که برای واردات خودرو وضع شد و همچنین رشد نرخ ارز چنین اتفاقی دور از ذهن بود.

به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، دنیای اقتصاد نوشت: هرچند هدف از وضع قوانینی مانند ممنوعیت واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سیسی به کشور صرفهجویی ارزی بود و حتی امتیاز ارز مرجع هم از واردکنندگان خودرو گرفته شد، اما همچنان شاهد روند صعودی واردات خودرو به کشور هستیم.
در این زمینه مدیرکل ثبت سفارش وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص چرایی افزایش ۳۰ درصدی واردات خودرو به کشور با وجود مشکلاتی که برای واردات وجود دارد، میگوید: به نظر میرسد این اتفاق با توجه به کمبود عرضه محصولات داخلی رخ داده باشد.
ساسان خدایی در ادامه خودروهای وارد شده به کشور را به این دلیل این که زیر ۲۵۰۰ سیسی هستند از خودروهای لوکس و گرانقیمت جدا میکند و میگوید: خودروهایی که حالا وارد کشور میشوند در تمام دنیا جزو خودروهایی معمولی هستند.
او در رابطه با قیمت تمام شده این خودروها در کشور میگوید: اگر قیمت این خودروها را با برخی محصولات تولید داخل که قیمتشان از۸۰ میلیون تومان آغاز میشود و تا بالای ۱۰۰ میلیون تومان هم میرود مقایسه کنیم، متوجه میشویم که تفاوت چندانی از نظر قیمتی بین داخلیهای مونتاژی و خارجیها وجود ندارد.
خدایی در حالی کمبود تولید را از دلایل افزایش واردات میداند که یک واردکننده خودرو کوتاه شدن دوره ثبت سفارش به سه ماه را دلیل اصلی این رشد واردات میداند.
اما خدایی در رابطه با واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سیسی به کشور با وجود ممنوعیت آن میگوید: ثبت سفارش خودروهای بالای ۲۵۰۰ سیسی به محض تصویب قانون ممنوعیت قطع شد، اما آنهایی که الان وارد کشور میشوند خودروهایی هستند که حداکثر تا 30/11/91 وارد گمرکها شده بودند و حالا با مأخذ سال ۹۱ گمرک و عوارض دو برابری ترخیص میشوند.
او این اقدام را در جهت حفظ سرمایه ایرانی ضروری عنوان کرد و گفت: اینها خودروهایی هستند که قبل از قانون مذکور ثبت سفارش و خریداری شده بودند، پول آنها به جیب خارجیها رفته بود اما درحال خراب شدن در گمرک بودند، ما این انعطاف را به خرج دادیم و واردات این دست خودروها را استثنا قرار دادیم.