چه کسی صادرات خودرو را صفر کرد؟


زمانی که خودروسازان و مسئولان گمرک و برخی از رسانه ها و خبر گزاری های حامی خودروسازان، اقدام به تکذیب اخباری مبنی بر تصمیم عراق به قطع واردات خودرو از ایران میکردند، باید فکر امروز نیز می افتادند تا اکنون مجبور نباشند این اتفاق را به گردن مقامی بیندازند که روحش هم از این جریان بی خبر است!


به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، آمار و گزارشات ماهانه گمرک کشور حاکی از آن است که طی 4 ماه اول سال جاری 1269 دستگاه خودروی تولید داخلی به ارزش 10 میلیون دلار از ایران صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی 93.97 درصد و به لحاظ ارزشی 92.53 درصد کاهش داشته است.
این در حالی است که این روند در کاهش صادرات خودرو از اوایل سال شروع شده است و همچنان روند افت صادرات خودرو در مقایسه با مشابه سال گذشته ادامه دارد.
اما در دلایل این کاهش صادرات در یکی از قدیمیترین و سابقه دار ترین صنعت کشور، دیروز دبیر انجمن خودرو سازان، احمد نعمت بخش به نکته قابل تاملی اشاره کرده است.
وی در این باره گفته: اظهارنظر برخی مسئولان از جمله مسئولان پلیس راهور مبنی بر پایین بودن سطح استاندارد برخی خودروها باعثکاهش صادرات خودرو طی سال جاری شده است.
نعمت بخش با اشاره به اینکه در سال گذشته 90 درصد صادرات خودرو به کشور عراق صورت میگرفت اذعان کرده است: خودروهای ایرانی از نظر سطح کیفی و استاندارد در سطح قابل قبولی قرار دارند، اما اظهارنظر برخی مسئولان در این مورد باعث ایجاد تردید در بین مسئولان عراقی برای واردات خودروهای ایرانی به این کشور شده است.
وی تصریح کرده است: ایران خودرو و سایپا برای حل این مشکل به طور مشترکیک خط تولید خودرو در شهر اسکندریه عراق احداث میکنند تا خودروهای ایرانی به صورت CKD به عراق وارد و در آن جا مونتاژ شوند.
اظهارات احمد نعمت بخش در مورد کاهش صادرات خودرو به عراق حاوی دو نکته اساسی است: اول آنکه در حالی که سال گذشته گزارشاتی مبنی بر تصمیم دولت و مجلس عراق برای ممنوعیت واردات خودروی ایرانی به این کشور منتشر شد، خودروسازان بلافاصله در برابر این گزارشات موضع گرفته و آن را تکذیب کردند.
همچنین نور سالم از اعضای کمیته اقتصاد و سرمایه گذاری مجلس عراق اعلام کرده بود که این کمیته پیشنهاد ممنوعیت واردات خودروهای ایرانی را به دلیل تصادفات سهمگین ناشی از نقایص صنعتی و ساختی این خودروها داده است. اداره ترافیک عراق، این کار و تصمیم را راهی برای کنترل سیل واردات خودرو به این کشور اعلام کرده بود.
در همان زمان احمد نعمت بخش این اخبار را شایعه خواند و به تکذیب آنها اقدام کرد. وی در گفتگویی اشاره کرد که: انتشار این شایعات از سوی برخی گروههای عراقی صورت میگیرد که نسبت به ایران مواضع خصمانه دارند، با این حال دولت عراق با توجه به روابط دوستانه دو کشور از افزایش مراودات تجاری با ایران استقبال میکند.
نعمت بخش خدمات پس از فروش و بهای پایین خودروهای ایرانی را از دلایل اصلی استقبال از خوردوی ایرانی در کشورهایی همچون سوریه و عراق دانسته بود.
اما هم اکنون نعمت بخش اشاره ای جالب میکند. وی با تایید ضمنی کاهش صادرات خودروی ایران به عراق، ضمن تایید شایعاتی که پیش از این تکذیب کرده بود(!) این امر را ناشی از اظهار نظرات مسئولان پلیس راهور میداند!
این نکته دومی است که در اظهارات وی باید به آن اشاره کرد. اینکه آیا مسئولان عراقی با توجه به اظهار نظرات مسئولان پلیس راهور ایران اقدام به کاهش واردات خودرو از ایران کرده اند؟! اگر چنین است، چنانچه مسئولان پلیس راهور اقدام به تایید استاندارد خودروهای داخلی کنند، آیا روند صادرات خودرو به عراق تصاعدی و افزایشی خواهد شد؟ یا اینکه مشکل خودرو چه در مصرف داخلی و چه در خصوص صادرات یک مشکل ریشه ای و بنیادین است؟
به گزارش تابناک، متاسفانه کاهش صادرات خودروی کشور موضوعی نیست که بتوان بی اعتنا به آن بود. زیرا آبروی یک صنعت با سابقه نیم قرن در کشور اکنون به شدت در خطر است. مشکلات صنعت خودروی کشور که این روزها دیگر بر کسی پوشیده نیست و بارها و بارها در خصوص آن سخن گفته شده، مشکلاتی ریشه ای و بنیادین بوده و شاید بتوان گفت بیش از همه ناشی از طرز تفکر حاکم بر صنعت خودرو کشور است.
فرافکنی،فرار از قبول مشکلات صنعت و انداختن تقصیرات و کوتاهی ها به گردن سایرین، عدم تلاش برای روی آوردن به ساز و کارهای جدید برای تولید خودرو و بسنده کردن به روشهای چند دهه قبل و مانند آن، چیزی است که آفت امروز این صنعت است.
نباید و نمیتوان کاهش صادرات خودرو کشور را نادیده گرفت. در شرایط تحریمی که کشور بیش از همیشه به افزایش صادرات غیر نفتی وابسته خواهد بود، از هم اکنون باید فکری جدی به حال صنعت خودروی کشور کرد. اگر تا کنون مشکل صنعت خودرو بیش از همه در داخل موضوعت داشت، اما اکنون این امر جنبه ای خارجی تیز پیدا کرده است. جنبه ای که نباید به راحتی و با بی اعتنایی یا تمسخر از کنار آن گذشت و مسئولان باید فکری جدی به حال این بیمار 50 ساله بکنند.