با اینکه قیمت تمام شده تولید این نوع بنزین از بنزین معمولی بیشتر است ولی قیمت عرضه همانند قیمت عرضه بنزین معمولی خواهد بود و هیچ گونه افزایش قیمتی را در بر نخواهد داشت.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پارس تیونینگ به نقل از باشگاه خبرنگاران، همزمان با افزایش ظرفیت تولید بنزین با استاندارد یورو چهار به 32 میلیون لیتر تا تیر ماه سالجاری، عرضه 8 تا 10 میلیون لیتر بنزین اروپایی در جایگاه های پایتخت در دهه سوم خرداد ماه سالجاری آغاز می شود.

بر این اساس دولت در آخرین اولتیماتوم خود خودروسازان و وزارت نفت را ملزم به تولید و عرضه خودرو و بنزین با استاندارد یورو چهار تا تیر ماه سالجاری کرده است و مطابق با این اولتیماتوم باید همزمان با آغاز فصل سفرهای تابستانی عرضه گسترده خودرو و بنزین با استاندارد یورو چهار اتحادیه اروپا در کلانشهرهای کشور اغاز شود.
در همین رابطه علیرضا ضیغمی گفت: در سالجاری تولید بنزین یورو 4 و یورو 5 روزانه به 52 میلیون لیتر می رسد که 3 میلیون لیتر آن در آبادان، 3 میلیون لیتر در تهران، 16 میلیون لیتر در شازند، ۲،۹ میلیون لیتر در لاوان،۳،۸ میلیون لیتر در تبریز، 11 میلیون لیتر در اصفهان و ۱۲،۴ میلیون لیتر در بندرعباس خواهد بود.

معاون وزیر نفت افزود: تا پایان سال 92 در جمع 40 میلیون لیتر گازوئیل یورو 4 و یورو 5 تولید خواهد شد که در تهران ۱۱،۵ میلیون لیتر، در اراک۱۱،۲ میلیون لیتر، در بندرعباس 12 میلیون لیتر و در لاوان 2/2 میلیون لیتر خواهد بود و پالایشگاه بندرعباس 5/5 میلیون لیتر بنزین یورو 2 نیز تولید می کند.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با بیان اینکه تا تابستان سالجاری هم راه اندازی سه طرح جدید افزایش تولید بنزین با استاندارد یورو 4 قطعی و نهایی شده است، اظهار داشت: هم اکنون آخرین مراحل راه اندازی و پیش راه اندازی طرح های بنزین سازی پالایشگاه تبریز، اصفهان و طرح توسعه پالایشگاه لاوان در حال انجام است.
افزایش تولید "بنزین یورو" در پالایشگاهها
معاون وزیر نفت با اعلام اینکه در شرایط فعلی ظرفیت تولید بنزین یورو 4 به 22 تا 23 میلیون لیتر در روز افزایش یافته است، تصریح کرد: سال گذشته سه طرح توسعه مرحله دوم فاز سوم پالایشگاه آبادان، فاز دوم توسعه پالایشگاه شازند و طرح توسعه و بهبود فرآیند تولید پالایشگاه تهران در مدار بهره برداری قرار گرفت.
این عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ظرفیت تولید بنزین یورو چهار این سه طرح پالایشگاهی را حدود 10 میلیون لیتر در روز عنوان کرد و افزود: در مجموع تا تیرماه سالجاری ظرفیتی معادل 30 تا 35 میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو چهار آماده توزیع و عرضه در جایگاه های سوخت با اولویت کلانشهرهای کشور است.
مصطفی کشکولی از توزیع بنزین یورو4و5 در سه کلانشهر کشور ظرف یکماه آینده خبر داد و گفت: تا یک ماه دیگر در کلیه جایگاه های بنزین شهر تهران بنزین یورو4 توزیع می شود.
وی خاطرنشان کرد: قیمت بنزین یورو با معمولی فرقی ندارد و در همه جایگاه های این سه شهر بنزین یورو توزیع خواهد شد.
عرضه بنزین استاندارد جهانی در کلانشهر ها
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، تصریح کرد: همزمان با توزیع بنزین مطابق با استانداردهای جهانی در شهر تهران، این نوع بنزین در دو شهر کرج و اراک هم عرضه می شود.
وی با بیان این که هم اکنون همه جایگاه های تهران گازوییل یورو ٥ توزیع می کنند، گفت: یک محموله نیز به مشهد ارسال شده است و با افزایش تولید این فرآورده به زودی کرج و مشهد هم در برنامه دایمی عرضه گازوئیل یورو ٥ قرار می گیرد و قرار است در مهرماه نیز دو کلانشهر دیگر هم به این مجموعه افزوده شود.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی از چند روز دیگر یعنی اول خرداد بنزین یورو4 در تهران عرضه می شود و این عرضه با افزایش تولید این نوع بنزین پس از تهران در کلان شهرهایی از جمله مشهد و کرج، اصفهان و چند شهر دیگر نیز آغاز خواهد شد.
نکته حائز اهمیت در این است که شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی براساس قانون باید این سوخت را قبل از عرضه خودروهای با استاندارد یورو 4 عرضه می کرد و این کار در راستای قانون قرار است انجام شود.
نبود تفاوت قیمت در عرضه بنزین
با اینکه قیمت تمام شده تولید این نوع بنزین از بنزین معمولی بیشتر است ولی قیمت عرضه همانند قیمت عرضه بنزین معمولی خواهد بود و هیچ گونه افزایش قیمتی را نخواهد داشت.
کشکولی افزود: تا مرداد ماه امسال شهرهای تبریز و اصفهان نیز به این سه شهر افزوده شده و انتظار می رود با افزایش تولید این فرآورده بتوانیم تا پایان سال بقیه کلانشهرها نیز از این سوخت استاندارد بهره مند خواهند شد.
بنزین یورو چهار بنزینی با عدد اکتان 90 به بالا بوده که در ترکیب این نوع بنزین میزان "بنزن" به کمتر از یک درصد کاهش یافته ضمن آنکه میزان آروماتیک های حجمی به 35 درصد و مرکاپتان ها به کمتر از 50 پی.پی.ام کاهش یافت.
جدول تولید بنزین یورو 4 در پالایشگاه ها
در حال حاضر با بهره برداری از مجتمع RFCC و طرح توسعه پالایشگاه شازند ظرفیت تولید روزانه بنزین یورو 4 به 16 میلیون لیتر، آبادان به 3.5 تا 4 میلیون لیتر، پالایشگاه تهران به 3.5 میلیون لیتر افزایش یافته است.
به عبارت دیگر با راه اندازی و بهره برداری از واحدهای جدید فرآیندی متوسط عدد اکتان تولید بنزین در این پالایشگاه از 87 به بالای 90 افزایش یافته است و حتی بخشی از بنزین تولیدی با اکتان بالیا 92 و 95 با بنزین معمولی پالایشگاه مخلوط و زمینه عرضه بنزین با استاندارد یورو 4 و عدد اکتان 90 به بالا فراهم شده است.
از سوی دیگر هم اکنون آخرین مراحل راه اندازی شامل تست تجهیزات دوار، تزریق خوراک و بار گذاری کاتالیست در سه طرح توسعه پالایشگاه لاوان، بنزین سازی پالایشگاه اصفهان و تبریز آغاز شده است.
از این رو تا تیر ماه سالجاری ظرفیت تولید بنزین با استاندارد یورو 4 در پالایشگاه لاوان به 2.5 میلیون لیتر، پالایشگاه اصفهان سه میلیون لیتر و پالایشگاه تبریز 3.5 تا 4 میلیون لیتر ظرفیت تولید بنزین یورو 4 افزوده خواهد شد.
این در حالی است که در صورت راه اندازی فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس و طرح بنزین سازی پالایشگاه بندرعباس در مجموع نزدیک به 27 تا 28 میلیون لیتر دیگر به ظرفیت تولید بنزین با استاندارد یورو 4 کشور افزوده خواهد شد.
عرضه بنزین اروپایی در تهران در دهه سوم خرداد کلید می خورد
بر اساس جدیدترین برنامه زمان بندی تعریف شده در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در دهه سوم خردادماه سالجاری و همزمان با آغاز سفرهای تابستانی مردم عرضه بنزین یورو چهار در جایگاه های تهران آغاز خواهد شد.
از این رو با تثبیت ظرفیت تولید بنزین با استاندارد یورو چهار در سه پالایشگاه تهران، شازند و آبادان اقداماتی هم به منظور انتقال از مسیر خط لوله و ناوگان نفتکش های جاده پیما انجام شده است و پیش بینی می شود در فاز اول روزانه 8 تا 10 میلیون لیتر بنزین یورو 4 در جایگاه های سوخت تهران عرضه شود.
زمان بندی عرضه بنزین یورو چهار در پالایشگاه های نفت ایران
نام پالایشگاه
میزان تولید بنزین یورو 4/ میلیون لیتر در روز
زمان بندی آغاز تولید بنزین یورو 4
تهران
3.5 میلیون لیتر
مرداد 91
شازند
16 میلیون لیتر
اسفند 91
آبادان
3.5 تا 4 میلیون لیتر
دی 91
اصفهان
3 میلیون لیتر
تیر 92
بندرعباس
12 میلیون لیتر
بهمن 92
لاوان
2.5 میلیون لیتر
خرداد 92
تبریز
3.5 تا 4 میلیون لیتر
تیر 92
ستاره خلیج فارس
16 میلیون لیتر
بهمن 92