۲ مشکل اصلی خودروسازان چیست؟

معاون تولید شرکت سایپا کاشان نوسان دلار و کمبود قطعه را دو مشکل اصلی خودروسازان دانست و گفت: با افزایش نرخ دلار هزینه واردات مواد مورد نیاز تولید قطعات با افزایش قابل توجهی روبه رو شده که این امرحجم تولیدات را کاهش داده است.

به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، ناصر تاران با اشاره به اینکه سالانه شرکت سایپا کاشان حدود ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو تولید میکند، اظهار داشت: در سال جاری با برنامه ریزیهای بلند مدت در صدد افزایش این میزان تولید به ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو هستیم ولی مشکلات فعلی صنعت خودرو از جمله کمبود قطعه و افزایش نرخ ارز مانع تحقق این هدف است.
وی با بیان اینکه هم اکنون روزانه ۴۰۰ دستگاه خودروی پراید ۱۱۱ و تیبا در این کارخانه تولید میشود، افزود: این کارخانه نخست سه مدل خودرو تولید می کرد که با توجه به سیاستهای کلی گروه سایپا تولید این شرکت به ۲ مدل محدود شد.
تاران با بیان اینکه این شرکت در حوزه بهره وری در میان سایر شرکتهای خودروساز در جایگاه ویژه قرار دارد، اضافه کرد: در حال حاضر فقط در قطعات مورد نیاز برای تجهیز خودروها به ایربگ نیاز به واردات داریم اما مشکل اصلی این شرکت و کارخانجات خودروساز، سازندههای اقلام تولید قطعات است چراکه با افزایش نرخ دلار هزینه واردات مواد مورد نیاز تولید قطعات با افزایش قابل توجهی روبه رو شده است.
معاون تولید شرکت سایپا کاشان در ادامه تصریح کرد: البته تعدادی از خودروهای تولیدی این کارخانه به صورت آزمایشی به استاندارد یورو ۴ نیز تجهیز شدهاند اما به واسطه آنکه این کارخانه فقط در حوزه تولید فعالیت می کند و واحد فروش گروه سایپا مسئول فروش خودروها است هنوز بنا به دلایلی این خودروها در اختیار مصرف کنندگان قرار نگرفته است.
به گزارش تسنیم، به گفته وی، این کارخانه با بهرهگیری از نیروی متخصص خود از امروز (شنبه) ۲۹ تیرماه مرحله جدید تولید خودرو با استاندارد یورو ۴ را آغاز خواهد نمود، به نحوی که درصدیم تمام تولیدات خود را مجهز به استاندارد یورو ۴ نماییم، دی عین حال تیبا با دو ایربگ و پراید ۱۱۱ همچنان با یک ایربگ تولید میشود.
تاران ضمن اشاره به اینکه با تجهیز خودرو به ایربگ و استاندارد یورو ۴ طبیعتاً قیمت تمام شده محصولات نیز با نوساناتی روبه رو خواهد گردید، افزود: البته تعیین قیمت تمام شده محصولات این شرکت برعهده گروه سایپا است و این کارخانه فقط اقدام به تولید می کند.
معاون مدیر عامل شرکت سایپا از جمله اهداف این شرکت را علاوه بر افزایش حجم تولید استقرار پارک صنفی دانست و گفت: قطعه سازان با حضور در شرکت صنعتی سایپا کاشان نیاز همزمان کارخانه را تأمین و هزینه های حمل و نقل را تا حد قابل توجهی کاهش خواهند داد.