40 درصد اتوبوسها فرسوده هستند

مدیرعامل اتحادیه تعاونیهای مسافربری گفت: میانگین عمر متوسط هر اتوبوس برون شهری 13 سال است که 60 درصد دستگاهها نوسازی شده و هنوز 40 درصد فرسوده هستند.

به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو» به نقل از ایسنا، احمدرضا عامری با بیان اینکه نوسازی ناوگان عمومی برون شهری ادامه دارد، اظهار کرد: قیمت هر دستگاه اتوبوس نسبت به سال 90 دو برابر شده و تسهیلاتی که قرار است به برای نوسازی این ناوگان اختصاص یابد 80 تا 100 میلیون تومان است در صورتیکه قیمت یک اتوبوس 400 تا 700 میلیون تومان است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود 20 هزار دستگاه اتوبوس مسافربری بینشهری در کشور داریم، گفت: حدود 95 درصد جابهجایی مسافران برون شهری به وسیله اتوبوسهای مسافربری صورت میگیرد؛ بنابراین ضروریست که دولتمردان در این زمینه اعتباراتی را در نظر بگیرند.

عامری افزود: قرار بود در برنامه پنجم توسعه عمر متوسط ناوگان به هفت تا 10 سال کاهش یابد اما با توجه به مشکلات اقتصادی این موضوع هنوز عملیاتی نشده است.

مدیرعامل اتحادیه تعاونیهای مسافربری اظهار کرد: قیمت هر دستگاه اتوبوس در سال 90 حدود 175 تا 210 میلیون تومان بود که اکنون به 400 تا 700 میلیون تومان افزایش یافته است.

وی مشکل تامین لاستیک، قطعات و لوازم یدکی را از دیگر مشکلات این صنف عنوان کرد و افزود: اصلاح قوانین حملونقل از دیگر مواردی است که باید با توجه به شرایط موجود کشور صورت گیرد.