عضو انجمن قطعه سازان:
45 درصد قطعات خودرو وارداتی است

عضو انجمن قطعه سازان گفت: حدود 45 درصد از قطعات خودرها از طریق واردات تأمین می شود.


علی اکبر جوانروح در گفت و گو با خبرنگار «پرشین خودرو» به گزارش پارس تیونینگ ، ضمن بیان این مطلب افزود: برخی از مسئولین ادعا می کنند تنها 15 درصد از قطعات خودرو از طریق واردات تأمین می شود و 85 درصد مابقی داخلی سازی شده است اما از نظر بنده حدود 45 درصد قطعات وارداتی است.
وی در ادامه تصریح کرد: در صورت صحت ادعای مسئولین در خصوص داخلی سازی قطعات، نوسانات نرخ ارز تنها تا 30 درصد در قیمت خودروها تأثیر می گذاشت اما هم اکنون شاهد افزایش بیش از 30 درصد در قیمت خودروها هستیم.
وی عنوان کرد: تعیین قیمت تمامی مواد اولیه اعم از فولاد، پتروشیمی، آلومینیوم و مس بر اساس نرخ ارز موجب تأثیرگذاری شدید نوسانات ارزی در قیمت خودرو می شود و انحصاری بودن صنعت خودروسازی نیز سبب رقابتی نبودن بازار، تعیین قیمت ها بر اساس ارز آزاد و در نهایت گرانی بیش از حد خودرو می گردد.
این مقام مسئول همچنین اظهار داشت: کاهش ارزش پول ملی موجب افزایش فشار بر مردم و بالا رفتن سود تولیدکنندگان و در نهایت بالا رفتن تعداد تولیدکنندگان انحصاری می شود.
وی با بیان اینکه قیمت قطعات خودرو به جز قطعه های وارداتی افزایش چندانی نداشته، تأکید کرد: قطعاً نرخ ارز مجدداً افزایش می یابد و نباید در انتظار کاهش قیمت ها بود.
جوانروح در پایان با اشاره به لزوم تک نرخی شدن ارز، خاطرنشان کرد: تصمیم گیرندگان صنعت خودروسازی کشور از تصحیلات آکادمیک برخوردار نیستند و تنها تجارب بازاری خود را مورد استفاده قرار می دهند.